Almanya'dan YouTube'a ağır bir dava

YouTube'a daha önce de dava açıldı. Ama bu dava diğerlerinden farklı ve talepler çok ağır...

  • Ali Güngör
Sadece YouTube'a değil, hayranlara da dava!
Yapılan reklamın boyutunu umursamıyor, tazminat istiyorlar

Almanya'daki YouTube izleyicileri yakında oldukça şaşırabilir. Videoları yükleyenler ve izleyenler telif hakları ihlalini inceleyen bir soruşturmayla karşı karşıya kalmak üzere.

YouTube üzerinde yayınlanan lisanssız içeriğe açılan ne ilk e de son dava olmakla birlikte, Almanya birden çok telif hakkı sahibinin işe karışmasıyla oldukça zor bir davayla karşı karşıya.

25 yayıncı, yapımcı ve müzisyen, YouTube'dan sunucu kayıt dosyalarını istiyor. Bu grup dosyaları kimlerin yüklediğini ve izlediğini bilmek istiyor. Ulaştıkları hayran grubu ya da yapılan reklamı umursamayan bu hareket ile 125 milyon sayfa gösteriminden dolayı kayba uğradıklarını söylüyor ve dava açmak istiyorlar.

Davacıların kendi hayranlarına dava açıp açamayacağını ve kayıplarına karşı tazminat talep edip edemeyeceğini Almanya'daki yetkili makamlar kararlaştıracak. Almanya'daki izleyiciler de bu davalar ve engellenen IP adresleri yüzünden en son canlı yayınları izleyemeyecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Hmm... Engellemek mi hehe bunu da aşarlar.

Rapidshare'in sahibi Almanlar...İronik...

Youtube Kaldırsınlar daha iyi bizim Türk Sitelerimiz dururken ne varda ona girerler ki...
Girin Türk sitelerinde izleyin bırakın yabancı siteleri.. ;)

Hadi yükleyenlere dava açılabileceğini anladık da izleyenlere nasıl dava açılabilir. Bu nasıl bir para hırsıdır ki izleyenleri de işin içine sokuyorlar.

Saçmalık...

Yakında kafelerin önünden geçerken zorla dinletilen müziği dinlediğimiz için de telif hakkı v.s. isterler. Veya zorla dinletildiği için insanlar bunları mahkemeye verir. :)

youtubeun malı deniz yemeyen domuz hesabı herkes youtube u yolmak istiyor.

Sen de yorum yaz