Almanya: "Internet Explorer'ı kullanmayın"

Internet Explorer'ın başına bu da geldi; dev ülke, vatandaşlarına "IE kullanmayın" dedi!

Almanya: "Internet Explorer'ı kullanmayın"

Internet Explorer'ın son sürümlerinde (IE10 hariç) keşfedilen bir güvenlik açığı, Alman hükümetinin pek de hoşuna gitmemiş görünüyor. Zira ülke yönetimi, vatandaşlarından en azından şimdilik alternatif bir web tarayıcısı kullanmalarını istiyor.

Bu haberimizde sizlerle paylaştığımız açık, IE7, IE8, IE9'u etkiliyordu ve Microsoft tarafından da onaylanmıştı. Açık, hacker'lar tarafından "Poison Ivy" adlı zararlıyı sisteme yüklemekte kullanılıyordu. Reuters'ın raporuna göre ise Alman hükümetinin Bilgi Güvenliği Federal Ofisi, PC kullanıcılarından Microsoft bir yama yayınlayana kadar alternatif bir web tarayıcısı kullanmalarını istedi. Yönetimin yaptığı açıklamada "hızlı yayılan kod, korkutucu" sözleri yer aldı.

İsmini sıkça duyduğumuz "Sıfırıncı-gün" açığını kullanan zararlı, Flash player yoluyla sisteme zararlı kodu bırakıyor. Açık, Windows XP, Vista ve 7'de IE7, IE8 ve IE9'u etkiliyor.

Microsoft, Pazartesi yaptığı açıklamada sorunu incelemekte olduğunu söylemiş ve bu incelemeyi tamamladığında yapılması gerekeni yapacaklarını duyurmuştu. Şirket, bu çözümün aylık güvenlik güncellemesiyle sunulacak bir yama veya döngü dışında sunulacak bir güncelleme olabileceğini söylüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Yerinde bir uyarı. Zaman zaman böyle şeyler yapılması gerekiyor. Ancak bizim ülkemiz için hayal bu. Hatta bazı resmi kurumlar internet güvenliğii için İE nin son sürümünü indirin diyor. Chrome veya Firefox'tan haberleri yok herhalde.

Ms değilmi

w8 e geçip ie 10 kullanılmasını yaygınlaştırmak için yapılmış olan bir taktik olarak görüyorum.w8 satışlarını artırmak...

Google Chrome'da sandbox var.Zararlı uygulamaları o havuzun içine alıyor.IE kullanmıyorum, en ufak bir eklenti bile (bing örnek verilebilir) donmalara yol açıyor.

Zaten bir güncellenme yayımlandı bunun için. :S

almanya sen nerden çıktın ya şakamısın?...

resmi kurumlarda sayfaları ie zorunluluğu olan bir ülkede yaşıyoruz...

Ziyaretçi Bugün 13:46 dostum senin o chorme nde olan sandbox uygulamasını cok daha once ie cıkarmış kullanıyordu bize bilmedimiz şeyler sozyle tutturmuşunuz bir chrome türküsü hangisini beyeniyrsan onu kullan zırlama burda şu şu şu diye

sorun ie de değil. ölmüş bi teknoloji olan hamal flashta. Asıl uyarı şöyle olmalıydı. HTML5 destekli siteleri tercih edin ve flash eklentisini kaldırın.

Olur başka emrin! Sana inat Chrome kullanacağım!

@21 Eyl 2012 17:10 Chrome Flash entegreli geliyor

bence çok dogru bir karar almıslar

bence cok dogru

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir