Alternatif Veri Giriş Yöntemleri

Delikli kartlardan sesle kontrole, lazer hologram klavyeye kadar uzayan veri giriş tarihinde insanlar pek çok cihazı denediler. Şimdilik klavyenin ve farenin tahtını sarsabilecek bir alternatif ortaya çıkmadı.

İnsanlarin kendilerini ifade edebilmeleri, tarih boyunca en önemli sorunlardan biri olmustur. Dogru anlatim yöntemi ile bulusamayan fikirler ya yok olup gitmis ya da zorla anlatilmaya çalisildigi için kavgalar, çatismalar, savaslar, ölümler, acilar getirmistir. Insanlarin kendilerini basari ile ifade edebildigi durumlarda ise edebiyat, sanat, bilim gibi arti degerlerin ortaya çiktigi açiktir.

Yüzyilimizin ikinci yarisinda bilgisayarla tanisan insanoglu sanki diger insanlara düsündüklerini anlatabilmek konusunda çok basariliymis gibi bu kez de bilgisayarlara “laf ” anlatma çabasina girdi. Ilk önceleri, birer mekanik mucizesi olarak hizli dört islem yapmak üzere tasarlanan, daha sonra elektronik yapiya kavusan ve dört islem disinda insan hayatinda önemli olan neredeyse her isi yapmaya aday olan bilgisayarlara “laf ” anlatmak, kisaca veri girisi yapmak, tahmin edildigi gibi bir sorun haline gelmis durumda.

Karar vermek zor: Artilar ve eksiler birarada Veri girisi konusunda ulasilan her teknolojinin zayif bir noktasi oldugundan, daha iyisine ulasmak amaciyla yeni veri giris yöntemleri gelistiriliyor. Alternatif yöntemlerin sayisi artarken, her kullanicinin kendisine uygun seçenekleri veya kombinasyonlari belirlemesi de uzun bir süreç olusturabiliyor. Önemli sorunlardan biri, eksik yönlerine ragmen bir yönteme alisildiginda, yeni bir yönteme baslamanin veya alismanin zor olmasi. Veri giris aliskanliklari ise bilgisayar basindaki üretkenligi, zamani ve dolayisi ile tüm hayati dogrudan etkileyen bir faktör. Bir roman veya kitap yazdiginizi veya yazili bir metni yeniden bilgisayara geçirdiginizi düsünün. 500 sayfalik bir kitabi daktilo kullanir gibi harf harf yazmak ile bir mikrofona okumaniz, okunan her kelimenin bilgisayar tarafindan taninip yaziya dönüstürülmesi arasindaki fark insanlarin yasam sekillerini etkileyecek kadar büyüktür. Klavye kullanan kisi ofiste masa basinda mesai saatleri içinde çalismak zorundayken, diger yöntemi kullanan kisi kirda piknik yaparken minik bir cep bilgisayari ile bile isini gerçeklestirebilir. Günümüzde kullanilan alternatif veri giris yöntemleri nedir? Bu günün teknolojisinde degisik amaçlar için bilgisayara “laf” anlatmanin degisik yollari mevcut. Oyun oynayacaksaniz, joystickler, direksiyonlar, padlar, pedallar, sanal eldivenler, giyilebilen kiyafetler; yazi yazacaksaniz her çesit klavye: ergonomik, klasik, katlanabilir, bez, yazilimsal hatta hologram...

Bilgisayara komut vermeyi kolaylastirmak isteyenler için ses taniyan özel sistemler, mikrofonlar; çok hareket etmek istemeyenler için göz bebegini takip eden gözlük seklinde fareler...

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Alternatif Veri Giriş Yöntemleri
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir