Amatör kameramanlar için en iyi ipuçları

Video kameranız ile mükemmel çekimlere imza atmak için bu ipuçlarına mutlaka kulak verin.

Önce izle, sonra çekDünyaca ünlü kameraman ve yönetmenler bile aslında birkaç basit çekim kuralına göre çalışır. Bunlardan ilki "Önce izle, sonra çek" kuralıdır. Eğer çekim yapacağınız bölgeye önceden gidip sakince ortalığı izler ve farklı perspektiflerden bölgeyi incelerseniz hem çekim sonrası hatalı kareleri düzenleme işinden kurtulur hem de daha güzel kareleri yakalama şansını elde edersiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer bir kural ise, hareketli nesnelerin sabit bir kamera ile çekildiğinde, sabit nesnelerin ise hareketli bir kamera ile çekildiğinde daha iyi görüneceği. Burada kameranızın yakınlaştırma özelliğine çok güvenmeyin: Hareket etmek yerine bir noktada sabitlenip kolaya kaçarak yaptığınız bu çekimleri, çekim sonrasında kısaltmanız veya işlemeniz daha zordur.

Örneğin tipik bir düğün düşünün. Düğün arabası evlenen çifti evlendirme dairesine götürür. Araba yolun başından gelir, kameramanın yanından geçer ve evlendirme dairesinin kapısında durur. Bütün bu süre yaklaşık bir dakika kadar sürse de bir film için çok uzundur. Ama bilgisayar başında birkaç düzenleme ile rahatlıkla on saniyeye indirilebilir.

Böyle bir durumda çekim tekniğinizi biraz değiştirerek çok farklı amaçlarla kullanılabilecek bir video da elde edebilirsiniz. Örneğin arabanın kadrajınıza girmesini bekleyip, girdikten sonra biraz takip eder ve sonra kadrajdan çıkmasına izin verirseniz bu çekimi üç farklı biçimde kullanabilirsiniz: Bir bütün olarak, sadece ilk kısmını (kadraja giren araba) ve sadece ikinci kısmını (kadrajdan çıkan araba). Bilgisayar başında kurgularken her seçenekte en azından bir sabit görüntünün olması ise sahne değişikliklerinde size kolaylık sağlayıp seçeneğinizi artıracaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

yararlı bilgiler ilgilenen arkadaşlar için

bir çok kamera bas çek tarzında olduğundan bu taktiklerin pek çoğu anlamını yitircek ama yinede para kıyıp manuel olanakları olan kamera kullanıcıları için iyi öneriler

çoğu model diyafram ve enstantene gibi ayarlar sunmadığından bazı ipuçları sadece üst düzey mekinalarda uygulanabilir

Video ve fotoğraf çekimleri; beceri, bilgi ve sonunda maddiyata dayanır. Bu üçünün birleşiminde eserler ortaya çıkar kanaatindeyim. Bilgiler için teşşekürler sevgili CHIP

Öncelikle herkese merhaba, ben bir şey sorabilir miyim? Benim Sony DCR HC 14 E marka kameram var (kasetli mini DV). Ancak çektiğim görüntüleri bir türlü bilgisayara aktaramıyorum. Kameranın orijinal yazılımını yükledim ancak en fazla 3-5 dakikalık klipler yapıyor, bu sorunu TV kartı veya Capture Kart ile çözebilir miyim. Herkese saygılar
CHIP Online notu: Çabuk ve pratik bir çözüm olarak, bir firewire kablosu alıp bilgisayara firewire üzerinden bağlantı yapıp ulead video studio veya windows movie maker gibi bir programla tüm kasedi bilgisayarınıza çekmeyi deneyebilirsiniz.

çok şey öğrendiğim CHİP'e yine teşekkür ederim.

daha çok profesyonel ve üst model makinalara sahip kullanıcılar için güzel öneriler

Elimde Sony CCD-F355E 8 video kamera var. bununla bir kaset doldurdum ama kaseti izleyemiyorum. görüntü normal izlemede hiçbirşey göstermiyor ama ileri veya geri sararken görüntüler hızlı bir biçimde görünüyor. bu durumu nasıl düzeltebilirim. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
mutlukoksal@hotmail.com

arkadaşlar kasetli kameradan bilgisayara firewire den akratım yapabilrsiniz usb den sadece videoları görebilirisiniz
yada tv kardından kayıt yapabilirsiniz
msalihc

bunun fiyatı ne kadar?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir