Amazon ormanlarına bu dev kuleyi dikiyorlar!

Brezilya ve Almanya, Amazon ormanlarının saldığı karbondioksidi bu ilginç kule ile ölçecek!

Amazon ormanları için dev kule

Dünyadaki küresel ısınmanın doğru ölçümü, bilim insanlarının analizleri için çok büyük önem taşıyor. Bu sırada bilim insanları çok farkında olmadığımız bir karbondioksit kaynağına da gözlerini diktiler: Ormanlar.

Ormanları her ne kadar oksijen kaynağı olarak biliyorsak da, ormanlar aynı zamanda günün belli saatlerinde karbondioksit de üretiyorlar. Bu karbondioksit elbette daha sonra oksijen üretmek için tekrar kullanılıyor ancak bilim insanları dünyanın dev ormanlarının ne kadar karbondioksit ürettiğini ve bunun ne kadarını besin olarak tekrar tükettiğini anlamaya çalışıyorlar.

bu araştırmayı tek bir ağaç üzerinden laboratuvar şartlarında gerçekleştirmek de mümkün ancak laboratuvar dışında, gerçek şartlardaki etkisini tahmin etmek kolay değil. Bu nedenle geçtiğimiz aylarda Sibirya'nın dev ormanlarının ortasına 300 metrelik dev bir kule dikildi. Eyfel Kulesi'nden daha yüksek olan bu kule, çok geniş bir bölgedeki karbondioksit ölçümlerini sağlıklı yapmaya yardımcı oluyor.

Şimdi aynı kuleden Brezilya'daki Amazon Ormanları'nın ortasına da dikiliyor. Böylece Amazon Ormanları'nın çok önemli bir kısmındaki karbondioksit ölçümleri ve bu karbondioksit tabakasının ne kadar yükseldiği, rüzgarlar veya yağmurlar ile nasıl etkilendiği gibi veriler dikkatle incelenecek.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

30 metre olduğuna eminmiyiz ¿

aldigi kadardan fazla oksijen vermezse yandik ki ne yandik :)

bu nasıl dev bir kuleymiş yahu bende 300 metre falan sandım 30 metre =30 adım

30 metre diyosunuz eyfel kulesinden yüksek diyosunuz. eyfel kulesi 301 metre?

caspian border sıtaylaaa

sonrada bu insanlar orman tükettiğinden fazla karbondioksit üretiyor diye ormanları indirmesinler :)

Adres: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris, Fransa Kat sayısı: 3 Açılış tarihi: 31 Mart 1889 Yapım başlangıç tarihi: 28 Ocak 1887 Yükseklik: 301 m Mimar: Stephen Sauvestre Kullanım amacı: Gözlem Kulesi, Verici İstasyonu

eyfel kulesinden yüksek demişsiniz ancak eyfel kulesi 325 metre bu 30 metre nasıl oluyor ? fotoğraftaki çubuk hiç 30 metre gibi durmuyor 30 metre daha kısa olur

dünyanın en yüksek şeysi bu galiba

30 demiyo adamlar 300 diyo iyi bakin suna ya

@19 Eyl 2014 12:52 sen okumadan önce 30 du

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir