AMD 40 yaşında: Bugüne kadar kaç CPU satıldı?

Başarı mı başarısızlık mı? AMD 40. yılını kutlarken bugüne kadar ürettiği CPU sayısını da açıkladı.

  • Ümit Öncel
AMD 40 yaşında: Bugüne kadar kaç CPU satıldı?
AMD'de çifte kutlama

Advanced Micro Devices ya da kısa ve daha yaygın adıyla AMD tam 40 yıldır işlemci üretiyor. 40. yılını kutlayan AMD, aynı zamanda şimdiye kadar tam 500 milyon adet x64 ve x86 işlemci sattığını açıkladı. AMD'nin işlemci pazarındaki diğer bir önemi ise, piyasa lideri olan Intel ile amansız rekabeti. AMD - Intel rekabeti hem fiyat anlamında, hem de rakibini yenilikler geliştirmeye zorlaması açısından biz son kullanıcılar için son derece önemli.

Fakat 40 yıllık bir tarihi olan AMD için 500 milyon adet işlemci satmanın aslında çok da büyük bir başarı olduğunu söylemek zor. Şimdiye kadar bir milyar barajını aşmış olması mümkündü. 1980'lerde Intel'den x86 işlemcilerin lisansını alıp üretime geçmesi AMD için önemli bir adımdı ama x64 işlemcilere geçişinde rakibine göre oldukça yavaş kaldı. Bu yüzden satış rakamın daha yüksek olmadığını ön görmek mümkün. Fakat AMD geçmişinden ders aldığını söyledi ve ikinci 500 milyonun ilkinden çok daha kısa sürede satılacağına inandığını açıkladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

son 5 yıldır aldığım her bilgisayarın işlemcisinin amd olmasına dikkat ediyorum, son 2 dizüstü bilgisayarımın da işlemcisi amd, ama ne yazıkki ülkemizde dizüstü bilgisayarlar genelde intel ile satılıyor ve eğer amd işlemcili dizüstü istiyorsanız seçenekleriniz çok kısıtlanıyor, çünkü intel özellikle daha az gelişmiş ülkelerdeki ithalatçılar ve satıcılar üzerinde istediği gibi atını koşturuyor, benim abimin amerikada yaşıyor olması gibi bir avantajım var, internette olsun best buy gibi bir mağazada olsun intel işlemcili bilgisayar kadar hatta bazı markalarda daha çok amd işlemcili model olduğunu görüyorsunuz, abimin arkadaşlarından gözlemlediğim kadarıyla amerikanın yerel halkının çoğu daha çok seçenek olduğu ve fiyatı daha uygun olduğu için dizüstü bilgisayarlarında amd işlemci tercih ediyorlar, bu da gerçekten çok mutlu edici, çünkü amd yaşamalı, rekabet olmalı, şimdiye kadar kullandığım özellikle dizüstü işlemcilerinde amd'den hiç memnuniyetsizlik yaşamadım.

Amd sayesinde intelin ne kadar aciz işlemciler ürettiğini gördüm. Teşekkürler AMD...

intel 1 numeroo.

amd bi 2002 civarı iyi bir gelişme sagladı ama gerisi gelmedi çevremde bende dahil herkes intel kullanıyor amd f/p olarak daha iyi olmasına karşın 2 kuruş fazla olsun intel olsun diyoruz çünkü çevremiz bizi buna zorluyor

AMD - Intel rekabeti hem fiyat anlamında, hem de rakibini yenilikler geliştirmeye zorlaması açısından biz son kullanıcılar için son derece önemli.
-------------------------------------------------------------------------------
tamamen katılıyorum

AMD'dede olmassa siz görün bakalım intel neler yapıyor. Orta dereceli fiyat/performans oranı iyi olan bilgisayar toplamak resmen hayal olur. Ayrıca tekelcilik fırsatıdada var. Bana sorarsanız intel garanti bu fırsatı kullanır.(Nedendir bilmiyorum ama özellikle amerikadaki firmalar böyle bir izlenim veriyor bana) Sadece intel için söylemek intele haksızlık olur başka firmalarda özellikle amerikada; tekelcilik yapma fırsatı bulur bulmaz büyük bir ihtimalle tekelcilik yaparlar(Hatta %100 yaparlar) bilmiyorum yanlış mı gözlemledim fakat durum bana böyle gözüktü.

AMD isimli firma olmasa siz zor bilmemne bilgisayara gidip OEM parça alır ve kendi bilgisayarınızı kurardınız.

Evet amd olmasa intel şu anda sattığının 4 katı fiyata satar işlemcilerini.

çip onlayn ziyaretçisi.

eğr amd olmasa 64 bit diye birşey olmayacaktı eğer amd olmasa entegre bellek kontrolcüsü olmayacaktı ve halen 800 mhz fsblerde sürünecektik. eğer amd 1.2 ghz ile intelin 3.0 ghz işlemcilerinden çok daha iyi performans vermese idi eski mimari ile yola devam edecektik.
eğer amd olmasaydı şuanki güç tasarruf olayı yani cool quilet intel cephesindede step by step olmayacaktı. eğer amd olmasa idi çoklu çekirdek olayıda olmayacaktı. eğer amd olmasa diye daha birçok konu sıralamak mümkün örneğin amd'nin ileriye dönük planlarından biride 128 bit işlemciler eğer amd olmassa 64 bitte olaya son nokta konmuştu.

yaw amd nin 40 yıllık bir firma olduğunu başkası söylese vallahi inanmazdım. bilgi eksikilği varmış demekki bende. ama amd yi yürekten kutluyorum.(daha hiç amd bilgisayarım olmasa da rekabet ettiğinden dolayı)

suana kadar 3 bilgisayar değiştirdim hepsi Inteldi acıkcası intelin performasından memnun değildim. 4.bilgisayarımı aldım AMD Phenom II X4 3.2 ghzlik bir işlemci aldım cok memnunum ... Bence en iyisi AMD ve gercekten 40.yılını kutladıgını baska yerde duysam bende inanmazdım tebrikler AMD

Amd veya Intel ikiside sonuçta birer işlemci. Yaptıları iş aynı ancak Amd performans açısından daha iyi. Bazı durumlarda Intel'e göre şişme yapsada ben son 10 yıldır Amd'den hiç vazgeçmedim. Sadece dizüstü bilgisayarımda Intel işlemci var. O da mecburiyetten. Bir çok firmada Amd kullanan dizüstü bile satılmıyor, veya aradaığınız markanın Amd kullanan versiyonu Türkiye'de yok. Bunu da sanırım Intel'in az gelişmiş, gwlişmekte olan dünya ülkelerindeki genel yaptırımlarından dolayı olduğu söylenebilir.

AMD olmasaydı şöyle veya böyle olmazdı yorumlarını aynen Intel olmasaydı diye de diyebiliriz.
Firmaların temel amacı kar etmektir. Yani Ana Hedefi kar etmek için kurulmuş firmaların yani Ticari Kuruluşların "hizmet" amaçlı olmayacağını ve şirket politikalarını buna göre yön verecekleri gereçeğini unutmayalım.

Bir tek bildiğim Belediyeler "Hizmet İçin Varlar" ama diyorum devamını getirmiyorum...

AMD bence intelden daha iyi.hem fiyatta hem performansta.ve yenilikçi.black_flood arkadaşa aynen katılıyorum.tam benim düşündüklerimi yazmışsın.

128 bit işlemci olsa ne olacak? 32 bit lik sistemde 2 üzeri 32 yani 308 basamaklı sayılarla çalışıyorsun, 64 bitte ise 2^32 nin 2^32 ile çarpımı kadar! 128 bit işlemcinin şu an için hiç bir getirisi yok. 128 bit teknolojisi uzun bir süre konuşulmayacak bile çünkü doğru dürüst 64 bite geçiş bile yapılmadı!
Ve fanatikliği bırakın babanızın fabrikasıymış gibi savunmayı, şu an hangi model iyiyse, hangisi daha az enerji tüketiyora onu alırım, ister AMD ister İntel ister Via, ister yepyeni bir Türk işlemcisi çıksın, Intel'den de AMD'den de performasnlıysa onu alırım, AMD ya da INTEL onları savununca benim cebimi doldurmuyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir