AMD: 6 çekirdekli Istanbul'a 5 yeni model

AMD'nin Istanbul serisi 6 çekirdekli işlemcileri, 5 yeni modelle daha da güçlendi. İşte en yeniler.

Düşük enerji tüketimi, watt başına daha çok güç
AMD'ye göre dört çekirdekli benzerlerinden yüzde 50 daha güçlü

AMD'nin yeni İstanbul kod adlı, 6 çekirdekli işlemci serisine beş yeni model eklendi. Bu modellerden üçü 2P sunucular, ikisi de 4P/8P model sunucular için tasarlandı.

Bu yeni işlemcilerden ikisi sunucu performansını artırmayı amaçlıyor. Üçü ise 6 çekirdekli serinin 2400 ve 8400 standart versiyonlarından daha az enerji tüketmek için tasarlandı. AMD ileride güç tüketimini 45 watt'a düşürmüş işlemciler sunacak.

2P sunucuları için sunulan 2439 SE modeli 2.8 GHz hızında ve 105 watt tüketiyor. Yine 2P sunucuları için hazırlanan 2425 HE ise 2.1 GHz hızında çalışıyor ve sadece 55 watt elektrik tüketiyor! 2423 HE, 2 GHz hızında, 55 watt tüketiyor.
4P/8P sunucular için gelen modellere de bakalım. 8439 SE, 2.8 GHz hızında çalışıyor, 105 watt tüketiyor. 8425 HE modeli 2.1 GHz hızında ve 55 watt tüketiyor.

Yeni Istanbul'lar ne kadar olacak?

Bu güç tüketimleri AMD'nin Istanbul'da dengeli bir yaklaşım benimsediğini gösteriyor. AMD, güç tüketimi olarak Intel karşısında avantaj elde etmiş durumda.

AMD'nin yeni amiral gemisi 8439 SE , 2649 dolar olarak fiyatlandırıldı. 8425 HE'nin fiyatı 1514 dolar, 2439 SE'nin fiyatı 1019 dolar, 2425 HE ise 523 dolar ve son olarak 2423 HE modeli 455 dolar. Intel'in fiyatları ilginç bir şekilde daha ucuz kalıyor. Ancak AMD'nin bu son nesil, güçlü ve verimli işlemcileri fiyatlarını hakediyor . AMD'nin iddiasına göre HE işlemcileri standart işlemcilerden yüzde 18 daha fazla performans sağlıyor. 6 Çekirdekli işlemciler ise dört çekirdekli SE işlemcilerden yüzde 50 daha hızlı.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

AMD işini biliyor.Enerji verimliliği aslında herşeyin önünde gelmeli ve Intel'in bu konu hakkında biraz düşünüp araştırma yapmasında fayda var.

(not:Keşke ekran kartlarıda bu kadar az enerji tüketse.Elektrik faturasını kabartmaktan başka bir şey değiller :D)

AH İSTANBUL ,İSTANBUL OLALI GÖRMEDİ BÖYLEEEEEEEEE KEDER

MİNİK SERCE...

Performansda AMD biraz geride kaldi, ayni performans icin ek sunucu almaniz gerektiginde ne kadar guc tukettiginizin cok onemi kalmiyor.

Ya işlemciler hiç İstanbul'a benzemiyor. Hani kız kulesi, hani ayasofya? Çiplerden başka birşey yok.
Şaka bir yana da bu işlemcilerin geleceği oldukça düşündürücü. Çift çekirdek işlemci şuan sana da bana da hepimize yeterken, 6 çekirdeği çıkartılıyor... Anca sunuculara falan konulur zaten.

AMD aslında hep iyi seçimler sunmaktadır.Ben de x2 5600 kullanıyorum ve benim ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşılıyor.İstanbul işlemcileri şimdilik sunucu platformunda ama 2-3 yıl içinde masa üstü sistemlerde de yerini alacaktır ve İntelden daha üst düzey performans sağlayacaktır.Bu arada Casper,Arçelik,Vestel,Exper gibi Türk firmaları da İntel sevdasını bıraksınlar ve AMD'li sistemler krusunlar.Bu şekilde devam ederlerse ben de almamaya devam edeceğim.DDD.

Off Off biz halen daha pentium 4 teyiz. 3 sene önce en kral oynları çalıştıran pc şimdi dandik statüsüne girdi. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. yetişmek için bütçemiz yetmiyor. Aslında bu şirketlerin elinde çok daha iyisini yapabilecek teknoloji olmasına rağmen yavaş yavaş bunu sunuyorlar. Böylece daha fazla para kazanıyorlar. Olan bizim gibi vergilerin yüksek olduğu 2. dünya ülkelerine oluyor. Sürekli eski teknolojide kalıyoruz.

6 alacagimi biraz daha beklerim 8 olanini alirim

Performansda AMD biraz geride kaldi, ayni performans icin ek sunucu almaniz gerektiginde ne kadar guc tukettiginizin cok onemi kalmiyor.
---------------------------------------------------------------------------------
ya ben bu olaya hastayım 10 senedir amd`nin ısrarla hep performansta geri kaldığı söylenip duruyor papağan gibi bu laf ısrarla sürekli tekrarlanıp tekrarlanıp duruyor ama bakıyorum amd hem hızlı hemde serin çalışan bir işlemci ve söylenenin tam tersine asıl yavaş olan ve buna rağmen yanarcasına ısınınan intel işlemciler ve intel zarar açıklarken amd`nin satışları artıyor ama yinede bu laflar bitmiyor neden?

amd son darbelerini öldürürcesine yapıyor intele karşı. intelin 6 çekirdeklilerinin hem güç hemde ısıları çok can yakıyor işlemci ısısı sitesinde yazan intelin 70 derece 125 watt güç tüketimi saat hızı ise 2.2 ghz. doğrusunu söylemek gerekirse 70 derecelerde çalışıp 125 watt güç çeken elektrik sobası yerine maksimum yükte 55 derece normalde is38 derece olan bir amd sistem kullanmak heryönden büyük artı birde bu sistemlerin soğutulması için yapılan masrafta eklenince ortaya çok büyük fark çıkıyor. amd bu tip konularda ısı ve performansta kim ne derse desin intelin teknolofisinden en az 6 yada 7 yıl ileride. eğer yapabilecek yeteneği olsa eski prescotlardan ders alıp yeni işlemcilerin ısı üretimlerinide düşürecek birşeyler bulurdu.

amd diyorum başka birşey demiyorum ucuz ve kalite üretiyor adamlar intel ölücek yakında...

"AMD'ye göre dört çekirdekli benzerlerinden yüzde 50 daha güçlü"

buna inanamıyorum xD

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
6 alacagimi biraz daha beklerim 8 olanini alirim
Dün 16:54

8 alacağıma biraz daha bekler 80 çekirdekli Atom işlemcilerden alırım :P

malesef AMD hep ikinciliğe oynuyor intel tepesinevuracak

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir