AMD'den 16 çekirdek!

AMD, Cebit fuarında 16 çekirdekli 45nm ile üretilmiş mühendislik ürünü sistemini tanıttı.

  • Ongun Batuhan Altan
AMD'den 16 çekirdek!
Amd'nin hazırladığı 16 çekirdekli sistem.

AMD, 4 çekirdekli Phenom işlemcilerinden oluşan 16 çekirdekli sistemini Cebitte gün yüzüne çıkardı. 4 adet 4 çekirdekli Phenom (Deneb) ve Opteron (Shangai) kullanılarak elde edilen 16 çekirdekli sistem, performans tutkunlarının ilgi odağı oldu.

45 nm üretim teknolojisi ile üretilmiş Deneb ve Shangai işlemcilerinin mühendislik örnekleri kullanılarak yapılan sistemin saat hızı ise açıklanmadı. Ayrıca yeni işlemcilerinin L3 bellekleri 6 Mb'a yükseltilmiş ve kendinden önceki 65nm ile üretilmiş Phenomlardan %10-%20 arası daha performanslı olacağı iddia ediliyor.

Amd 45nm üretim teknolojisi ile üreteceği yeni işlemcilerini yılın ikinci yarısında piyasaya sürecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

ben 64 çekirdeklisi çıkana kadar bekliycem :D

AMD Cebit'te gövde gösterisini ihmal etmemiş.

:):):) ah canlarım daha yeni yeni 45 nm ye geçiyorlar. intel yakında 32nm ye geçecek bunda şaşırılcak bişey yokki? hem 2014 e doğru Intel 80 çekirdekli işlemcileri düşünüyo 16 nerde 80 nerde:)

Yütü be AMD coştu walla.. Çıkartsın su 45nm'leri de toplıyım kendıme bır sıstem. Bekledığime değecek

AMD yi gerçekten kutlarım.Böyle giderse ileride çok daha iyi çekirdek versionları çıkıcak.

Abarttılar ama bu işi...

adam gibi tek çekirdek ama 128 bitlik bilgisayar yapamadılar şu dünyada apple dışında. Vah vah. Her neyse de IBM gibi aslanlar gibi cell işlemciler neden pc piyasasında yok şqaşmamak elde değil.

ortalık kızışıyo ama 6 Çekirdek Çıkaracak Olan İntel 16 Çekirdekli Olan AMD ye Her zamanki gibi performansta kat kat üstün olacak neden diye sorarsanız intel her zaman bir yolunu buluo L3 önbelleğinden tut FSB'sine varana kadar Çok büyük derecede oynamalar yaparak AMD yi geride bırakacağını düşünüyorum !

ben tek çekirdekten memnunum 16 çekirdeği ne yapıcam kabak çekirdeği olsa yerdik bi işe yarardı

her yanımız çekirdek olacak işe bak yaw :D bi aralar bi jilet bıçağını eleştiriyolardı :D 12 bıçaklı filan gibi buda o işe benziyo iyice :D bi kaç sene sonunda 100 lü sayılardan bahsederlerse hiç şaşırmam :D ama ne var ki ben 4 çekirdekten memnunum :D

İntelin dediğine göre yaptıkları araştırmalar sonucunda 16 çekirdekten sonraki çekirdeklerde başarım düşüklüğü olıyormuş.Yani ne kadar çok çekirdek koyarsanız onun götürüsü getrisinden az oluyormuş.Yani 16 çekirdekten sonra 32-64-128 gibi gitmiyecekmiş. Tasarım mimarisi değiştirilecekmiş.Keşke quantum işlemciler gelse:))))

intel her zaman ki gibi amd sollayıp gecicek performans bakımından her zaman intel ön sırada 16 cekırdek abartılmış performans olmadıktan sonra ısterse 100 cekırdek olsun

Bir atasözü "bir elin nesi var iki elin sesi var" .
Birden fazla çekirdeğin tek çekirdekli olanlara göre mutlaka bir performans artışı getirmesi gerekir.
intelin yaptığı araştırmaları bilmiyorum ama sonucun öyle olmasının bir sebebi mevcut uygulamaların çok çekirdekli işlemcilere göre optimize edilmemesinden dolayı multi çekirdeğin avantajlarından faynalanamama gibi bir durum sözkonusu olabilir.
Süper bilgisayarları bilirsiniz, bunlar multi işlemciler kullanır ve bu sayede korkunç işlem kapasitesine ulaşırlar.Bir saniyede trilyonlarca karmaşık işlemi bu sayede yaparlar.
Bir de bu gücün ne için kullanıldığı da önemli.Eğer sadece ofis ve internet uygulamaları için kullanılacaksa multi çekirdeğin hiç bir getirisi omayacaktır bu gücün büyük bir kısmı atıl olarak kalacak.
Bir kilogram ağırlığı kaldırmak için 100 tonluk vinç kullanmak gibi bir şey.
Diye düşünüyorum..

bunun haber nıtelıgı tasıması ıcın su an bayıden 200 dolara almam lazım heber dıye koymayın artık bunları buraya allah askına sımdı kac para bu hanı pıyasada varmı ner de bu ıslemcı
satın alamadıgım işlemcı ne işime yayar soruyorum
ısterse 500 cekırdek yapsın uygun fıyata alamadıgım surece bos ısler bu ısler

bemim kasam tek çkirdek içine de bi bardak çekirdek koydum oldu yüzlerce çekirdekli :D

Bende şuan amd athlon x2 5000 kullanıyom gayet memnunum intelle aralarında çok fazla bir performans farkı bulunmasada fiyat ve piyasadaki hareketliliği sağlaması bakımından AMD hep 1 adım daha önde.VE ben bu parkurda intelin değil sürekli yeni teknolojiler bulma ve piyasayı hareketlendirme çabası içinde olan AMD nin yanındayım.Ve inanıyorumki AMD firmasaı birgün sektörünün en baş lideri konumuna yükselicek.Advenced Micro Device (AMD) :)

amd su an ucuz ıntel ise pahalı eskiden bu cok iyiydi amma amd şimdi ucuz olmasına rağmen eskisi gibi güzel üretimler yabmıo su anda en güzeli ıntel

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play