AMD'den dünyanın en hızlı ekran kartı!

ATI Radeon HD 5970: İşte dünyanın en hızlı ekran kartı ve detaylarıyla tüm özellikleri.

İnanılmaz hız aşırtma potansiyeliyle oyun tutkunlarının DirectX 11 üzerinden muazzam performansa erişmesini, oyun deneyimini ATI Eyefinity teknolojisiyle genişletmesini, ATI Stream teknolojisiyle hızlandırmasını sağlayan yeni ekran kartı çıktı: ATI Radeon HD 5970

AMD yaptığı bir açıklamada, ödüllü ekran kartı serisinin amiral gemisi ve dünyanın en hızlı ekran kartı olan ATI Radeon HD 5970 ekran kartını tanıttı. Yeni üst düzey model, dünyanın Microsoft DirectX 11 teknolojisini ve ATI Eyefinity çoğul ekran teknolojisini destekleyen ilk ve tek ekran kartı ailesine ekleniyor.

En ağır PC oyunlarını en yüksek çözünürlükler ve görüntü kalitesinde oynatmak için tasarlanan ATI Radeon HD 5970, ATI Overdrive teknolojisinin mümkün kıldığı hız aşırtma potansiyeli sayesinde, kartın gücünün son damlasına kadar kullanılmasına izin veriyor. Perakende satış noktalarında ve kanalda satışa sunulan ATI Radeon HD 5970, aynı zamanda yeni Alienware Area-51, Area-51 ALX ve Aurora masaüstü bilgisayarlarda da bulunacak.

Overclock canavarı

Fan havayı yukarıdan çekiyor, özel soğutmadan geçen hava egzozlardan çıkıyor

Rekor hız aşırtma kapasitesi, performans ayarlarında gözü en yükseklerde olan kullanıcılar için Dragon platform teknolojisini vazgeçilmez kılıyor. ATI Radeon HD 5970'in benzersiz hız aşırtma kapasitesinin ardında, gelişmiş pervane ve buhar odası teknolojilerinin yanı sıra, kartın serin kalmasını sağlayan tam ısı tahliyeli egzoz yapısı da rol oynuyor ve ATI Overdrive teknolojisi kullanılarak muazzam bir hız aşırtma kapasitesi sağlanıyor.

AMD Phenom II işlemcileri, AMD 7 serisi yonga setleri ve ATI Radeon HD ekran kartlarının bir araya gelmesiyle, geniş performans ayarlama imkanları, sürükleyici bir eğlence ve yüksek bir değer ortaya çıkıyor.

Oyun tutkunları, ATI Radeon HD 5970'te üç adede kadar monitör desteği sayesinde oyun alanlarını daha önce görülmemiş 7680x1600 çözünürlüğe kadar genişletip benzersiz bir oyun deneyimi yaşayabilir. ATI CrossFireX teknolojisi ise, farklı grafik işlemcilerinin gücünü birleştirerek ATI Eyefinity teknolojisi kullanıldığında bugünün en popüler 20 oyununda daha da yüksek performans sağlıyor ve bu oyunların her geçen gün artması bekleniyor.

DirectX 11 oyunları ve 5 TeraFLOPS işlem gücü

ATI Radeon HD 5970 ekran kartı, neredeyse 5 TeraFLOPS işlem gücü sunarak en yeni DirectX 11 oyunlarının yanı sıra, eski sürüm DirectX ve OpenGL oyunlarında da muazzam performans gösteriyor. 40nm üretim teknolojisiyle üretilen ve 3200 adede kadar dizi işlemcisi içeren dünyanın en hızlı ekran kartıyla oynanabilecek oyunlar arasında, piyasada bulunan EA Phenomic'in BattleForge ve GSC Game World'ün S.T.A.L.K.E.R.:Call of Pripyat oyunlarının yanında, yakında piyasaya çıkacak aşağıdaki oyunlar da sayılabilir:

o EA DICE'tan Battlefield Bad Company 2
o 1 Aralık 2009'da çıkacak Codemasters'dan DiRT 2
o Rebellion'dan Aliens vs. Predator
o Turbine'dan yeni The Lord of the Rings Online eklentisi,
o Turbine'dan yeni Dungeons and Dragons Online Eberron Unlimited eklentisi

ATI Stream teknolojisinin yeni özellikleri ve işlevleri, kullanıcıların ATI Radeon HD 5970 ekran kartıyla bilgisayar deneyimlerini geliştirmesine, destekleyen çoklu ortam, eğlence ve iş uygulamalarının performanslarının artmasına imkan tanıyor. ATI Stream teknolojisi ve HD 5970, uygulama hızlandırması için Direct Compute 11 ve OpenCL endüstri standartlarını destekliyor.

40. Yıl şerefine hediye Xbox ve PS3'ler

Büyük sistem üreticileri AMD ATI'yi destekliyor

Gerektiğinde azami performans sağlayan ATI Radeon HD 5970, kullanılmayan grafik işlemci kaynaklarını kapatarak enerji tasarrufunda da liderliği ele geçiriyor ve boşta enerji tüketimini 42 watt'a kadar düşürebiliyor.

ATI Radeon HD 5970'i destekleyen sistem üreticileri arasında ASK, Asus, Club 3D, Diamond, Gigabyte, High Tech, MSI, Sapphire, Tul/Power Color, Visiontek ve XFX sayılabilir.

AMD, ATI Radeon HD 5970'in lansmanını kutlamak ve 40. yıl kapsamındaki bir dizi yarışmanın son ayağını gerçekleştirmek için, AMD hayranları ve destekçilerine yönelik üçüncü ve son yarışmayı da duyurdu. AMD'nin Facebook'taki hayranları bugünden itibaren katılarak 10 Microsoft Xbox 360 veya 10 Nintendo Wii'den birini kazanma şansı elde edecek. Dört hafta boyunca hafta içi her gün bir oyun sistemi hediye edilecek. Katılım şartları ve ayrıntılar için www.amd.com/40years adresini ziyaret edebilirsiniz.

"Dünyanın en hızlı ekran kartı ATI Radeon HD 5970 ile birlikte, AMD'nin tartışmasız grafik liderliği perçinlendi," diyen AMD Grafik Grubu Genel Müdürü Matt Skynner, şunları ekledi: "Önümüzdeki dönemde yoğunlaşacak olan bilgisayar ve parça satışlarında bu yeni kart, ATI Eyefinity teknolojisinin olağanüstü gücüyle birleştiğinde ciddi oyuncuların tek tercihi olacak."

"ATI Radeon HD 5970'in olağanüstü performansı, Alienware Area-51, Area-51 ALX ve Aurora masaüstü sistemleri için ideal," diyen Dell Gaming Planlama Müdürü Frank Azor, şöyle devam etti: "Bu düzeyde grafik kapasitesinin yanında DirectX 11'in mümkün kıldığı görüntü ve performans iyileştirmelerini de sunmamız, oyuncuların inanılmaz derecede sürükleyici bir oyun deneyimi yaşamasına yardımcı olacak." diyerek sözlerini tamamladı.

Basın bülteninden derlenmiştir

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

kartta yok yok onu anladık da fiyattan da haber yok!

Son gülen iyi güler.

NDVIDIA

Yaw gpu kaç mhz? gddr kaç birader? fiyatı ve türkiye ye geliş tarihi? Bunları söylemedikten sonra haberinin ne anlamı kalıyor. heee öyle bir kart varmış orada uzakta... neyapim.

sürekli kart çıkartıcağına adam gibi sürücü yazsa ya...

ya ati keşke bi seri seçse onla devam etse ya bune shappıre hd yok bilmem ne kaçtane serisi war insanın kafası karışıyo ve bu donanımları takip edemiyor ya:D

ATI bu piyasada tek arkadaşlar..Ayrıca fiyatı sanırım 600$ civarında ve max.çözünürlüğü 7680x1600 olacak, 40nm üretim teknolojisi kullanılan RV870 GPU'sunun çiftine sahip, 2GB GDDR5 bellek kapasitesi vee 2x 256-bit bellek veri yolu desteği var. 725MHz GPU'yla 4000MHz bellek saat hızlarına sahip ama ondan önce siz bu aleti nasıl sığdırıcaksınız kasanıza onu düşünün...

Onu kasaya nasıl sığdıracağız :D

Son gülen iyi güler.

NDVIDIA
---------------
ATI alan üsküdarı geçti bile siz gülmeyi bekleyin :D

XBOX 360 ve Nintendo Wii olayı sadece Amerika ve Kanada için geçerli galiba:(

fiyatı türkiyede bir memur maaşıdır kesin.

S"on gülen iyi güler.
2
NDVIDIA
Bugün 00:48 "

Son güleni boş ver sen ilk önce Nvidia yazmayı öğren canım benim bunca zamana kadar nvidia dan ses çıkmadı şaşırtıcı çıkışı sağlam olacak gibi görünüyor ama bunca aydan sonra çıksada AMD papucunu dama attı bu kesin...

Son gülen iyi güler.

NDVIDIA
---------
Demiş de arkadaş, benim bildiğim o nVidia diye yazılıyordu. Bence ATI'nin bu hamlesi gerçekten nVidia'yı çok geride bıraktı. İstediği zaman gülsün, o zamana kadar ATI istediği kadar kartı satmış olacak nasılsa.

evet ya fiyatı ne bunun?

off yav 52inç ekranda bu kartla diablo 3 oynamak istiyorum.AAAA!!:)

AMD nin Ati yi satın almasının ne kadar akıllıca olduğunu görüyoruz. bu arada edip bey yorum yazmamış daha.

Bence böyle abartı kartlar çok gereksiz. Şuan kullandığım bilgisayarlardan birinde 9500GT diğerinde 295GTX var. Tabiki 295GTX çok daha rahat çalışıyor fakat 9500GT'de dahi şuan bir çok oyunu hiç takılma olmadan High seviyede çalıştırıyorum (Dirt - Race Driver Grid - Assassin's Creed - GTA IV - PES 2010 - Call Of Duty: Modern Warfare2). Halbuki 9500GT için çok yavaş bir kart denir yanlışmıyım? Bence bu tarz kartlar kişinin egosunun tatmini ve cebinin boşalması dışında bir işe yaramaz.

Ayrıca ATI istediği üstün kartı yapabilir fakat driver tarafından güçlü ve yapımcıların desteklediği bir Nvidia var. ATI driver sorunlarını aşıp, yapımcılarla anlaşma sağlayamadıkça Nvidia her zaman daha önde olucaktır. Gerçek şartlar asla Benchmark testleriyle aynı sonuçları vermez bunu unutmamak lazım. Nvidia'dan ses çıkmadığına göre bomba gibi bir kartla gelicektir eminim.

Bu arada 35 cm uzunluğunda olduğunu bu kartın unutmamak lazım. Big tower kasalara bile zor sığar.

ahhh amd iyi güzelde birde adam akıllı işlemci piyasasına dikkat etsen daha güzel olacak.sen nvidiayla ugrasırken öte yandan intel seni bitirdi resmen

çok yüksek bir performans.
gt300 artık kendini aşmalı.

Kart muhteşem,fakat bu kartı alacaklar kasanızın ön tarafını unutun çünkü kartın kasaya sığması için ön tarafını kesiceksiniz..

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Son gülen iyi güler.
NDVIDIA
-----------------------------

Senin "NDVIDIA" daha 40 nm kartları çıkarana kadar ATI 32 nm'yi pas geçip 28 nm çalışmalarına başladı bile.

AMD sırayla saydırıyor.Nvidia bunun altından her yönden kalkarsa helal olsun derim.Bu işler Oyunlara sponsor olmakla bitmiyor.Bakalım ne yapacak nvidia yine parayı bastırıp sponsor olmaya devam ederek kartını üstün göstermeye mi çalışacak yoksa gerçekten iyi bir kart mı sunacak.Merakla bekliyorum.

"ATI bu piyasada tek arkadaşlar..Ayrıca fiyatı sanırım 600$ civarında ve max.çözünürlüğü 7680x1600 olacak, 40nm üretim teknolojisi kullanılan RV870 GPU'sunun çiftine sahip, 2GB GDDR5 bellek kapasitesi vee 2x 256-bit bellek veri yolu desteği var. 725MHz GPU'yla 4000MHz bellek saat hızlarına sahip ama ondan önce siz bu aleti nasıl sığdırıcaksınız kasanıza onu düşünün..."
@girayipin, CMStacker kasa var bende dev gibi, daha doğrusu komodin gibin... buna da sığmayacaksa yeni çıkacak kasaları eskisi gibi bir oda büyüklüğünde mi yapacaklar.. bence CMS'ye sığar. Fakat his 4890 turbo+ gpu 965mhz gddr5 4200mhz yani açıkçası ben 5000 serisinden 1GHz gpu hızına sahip olmasını bekliyorum gddr5 yerine de gddr6 olmalıdır bence.. O zaman nvdia bakın nasıl süt dökmüş kedi gibi bakacak atinin kartlara... cpu'da core i7, gpu'da ati :)

"ATI bu piyasada tek arkadaşlar..Ayrıca fiyatı sanırım 600$ civarında ve max.çözünürlüğü 7680x1600 olacak, 40nm üretim teknolojisi kullanılan RV870 GPU'sunun çiftine sahip, 2GB GDDR5 bellek kapasitesi vee 2x 256-bit bellek veri yolu desteği var. 725MHz GPU'yla 4000MHz bellek saat hızlarına sahip ama ondan önce siz bu aleti nasıl sığdırıcaksınız kasanıza onu düşünün..."
@girayipin, CMStacker kasa var bende dev gibi, daha doğrusu komodin gibin... buna da sığmayacaksa yeni çıkacak kasaları eskisi gibi bir oda büyüklüğünde mi yapacaklar.. bence CMS'ye sığar. Fakat his 4890 turbo+ gpu 965mhz gddr5 4200mhz yani açıkçası ben 5000 serisinden 1GHz gpu hızına sahip olmasını bekliyorum gddr5 yerine de gddr6 olmalıdır bence.. O zaman nvdia bakın nasıl süt dökmüş kedi gibi bakacak atinin kartlara... cpu'da core i7, gpu'da ati :)
----------------------------------------------------------------------
Sen merak etme dostum kasa üreticilerinin bizden önce haberi oluyor bu gelişmelerden çoktan hazırdır o kasalar..Ülkemize biraz geç geliyor bu tür teknolojiler..Hp, Acer, Samsung, Asus, Sony gibi markaların uzak doğuda görmediğiniz ne ürünleri var bilseniz..

Büyük Kasalara Gerek Yok Middle Tower Kasalara sığıyor Hdd nin Slotunu Kartın Soket Hizasının Üstüne Takın Gerisi Sorun Deil.Kabloları Hdd nin Üstüne Bırakın ben MT kasa kullanıorum ve takılabildiği sölüorm

ATI ALAN ÜSKÜDARI DA NVIDIA YI DA GEÇTİ :-)

Ben middle tower önermem arkadaşlar bu büyüklükte bir kartın yarattığı manyetik alanın diğer parçalar üzerinde etkisi olacağına inanıyorum ayrıca kasa içi hava akımının ne kadar önemli oldugunu hatırlatırım

Sen merak etme dostum kasa üreticilerinin bizden önce haberi oluyor bu gelişmelerden çoktan hazırdır o kasalar..Ülkemize biraz geç geliyor bu tür teknolojiler..Hp, Acer, Samsung, Asus, Sony gibi markaların uzak doğuda görmediğiniz ne ürünleri var bilseniz..
-----------------------------------------------------------------

Dogru diyorsun bende gecen gun gigantti.fi nin magazasinda HP gordum full tower ve Acer var monitor klavyesiz 1200€ canavar aletler piyasaya cikartmaya basladilar ama Turkiye'deki saticilar cok yuksek kar marjina sattigi icin boyle markalarin Turkiye'ye butun urunlerini getirmesi zor oluyor sonucta dunyada ayni urunun fiyatini heryerde ayni tutmaya calisirken fiyat Turkiye'de iki katini geciyor neredeyse.

Sen de yorum yaz