AMD'den en ucuz 4 çekirdekli işlemci

AMD'den gelmiş geçmiş en ucuz 4 çekirdekli işlemci: Athlon II X4 620'nin fiyatı bakın ne kadar?

AMD en ucuz 4 çekirdekli işlemciyi duyurdu
Sadece işlemci değil, anakart da ucuz

AMD Athlon II X4 620 yurt dışında 99 dolara satışta! Bu işlemciyle AMD, Intel'le olan fiyat rekabetini iyice kızıştırıyor. Hesaplı ama güçlü bir bilgisayar toplamak isteyenler için çekici bir tercih sunuyor.

Athlon II X4, AMD'nin K10 mikro mimarisi üzerine kurulu. Bu mimari Phenom ve Phenom II işlemcilerde de bulunuyor. Ancak Phenom II X4 işlemcide diğerlerinin iki katı transistör ve 6MB ön bellek bulunuyor.

Ancak esas olay bu işlemciyi kullanmak için gereken anakartın da çok ucuz olması. AMD'nin 785G çipsetli ve entegre ATI Radeon HD 4200 ekran kartına sahip anakartı da 125 dolar civarında.

Athlon II X4 620 CPU, 2.6GHz çekirdek hızına sahip. 630 modelinde ise bu hız 2.8GHz. Bu işlemdi DDR2 veya DDR3 bellek modüllerine de tam destek sunuyor.

Bununla kıyaslandığında Intel'in en ucuz 4 çekirdekli işlemcisi olan Core 2 Quad 8200, yurt dışında 150 dolara satılıyor. Intel Core i5-750 ise 200 dolar.

Çift çekirdekli işlemciler oyunlar için hala iyi bir seçenek olsa da, video düzenlemek, medya dönüştürmek, fotoğraf düzenlemek ve aynı anda pek çok uygulama çalıştırmak için dört çekirdekli işlemciler çok daha iyi bir seçenek.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Hocam iyi güzel haberin başlığı ama işlemcinin fiyatını yazmayı unuttunuz galiba...

Editörün notu:
Yazının ilk cümlesi "AMD Athlon II X4 620 yurt dışında 99 dolara satışta!"

o değilde bu core i7 serisi ucuzlasaydı, en üst segmente rekabet olmayınca fiyat düşmüyor..Amd batarsa yandık..

Sevgili CHIP; amd nin bu işlemcisinin, bir intel core i7 ile perfnormans karşılaştırmasını da verseydiniz, bilmeyen diğer arkadaşlar niye ucuz olduğunu anlarlardı.

ama şimdi ortalık amd yi savunan ama teknik bilgiden yoksun tecrübesiz ziyaretçilerle dolacak

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Saygılar

Editörün notu:
CHIP Online'da ve CHIP dergisinde bu tür kıyaslamalara yer veriyoruz. Haberlerde ise her zaman kıyaslama veya performans verileri bulamayabilirsiniz, çünkü haberler hızla akıyor ve testlerimiz haberlerin ardından geliyor. Sonuçları da makalelerimizde aktarıyoruz.

Karşılaştırmalar için önce test merkezimizde gerekli incelemelerin yapılması gerekiyor. Test merkezindeki arkadaşlarımız gerçekten ince eleyip sık dokuyor. İşlemciler performans, fiyat ve diğer özellikler açısından derinlemesine inceleniyor. Okuyucularımıza da alışveriş yapmadan önce bu testleri göz önüne almalarını tavsiye ediyoruz.

hakikaten sağlam bir bilgisayar için hala bir yerli araba parası bayılmak gerekiyor. :(

İntel bundan ders almaz, yine bildiğini okur-yüksek fiyatla işlemci satmaya devam eder. Enteresan değil mi?: Bilgisayar endüstrisinin iki can alıcı donanım bileşenini: ekran kartı ve CPU'yu sadece iki dev firma üretiyor ve bunların kartelini kıracak yeni bir dev bir türlü ortaya çıkamıyor, acaba neden??????????????

Her zaman derim körü körüne fanatiklerden uzak duracaksın diye. Frover Microsoft ve Frover İntel diyenler buna en iyi örnek. Şuan için hiç şüphesiz ki fiyat performans oranı en iyi işlemci AMD

Fiyat performans konusunda intel ile kıyaslamam bile. İntel kötü işlemcimi hayır aksine çok kaliteli Ama İntel alacağınız bir paraya çok daha performanslı bir AMD yi çok rahat alabilirsiniz. Şimdiki mevcut koşullar altında AMD den başka işlemci almam. Aynı performansa neden daha fazla para vereyim ki. Yarın bir gün şartlar değişir o zaman da ona göre konuşuruz. Ama körü körüne milliyetçiliğe Hayır

edipciftci arkadaşım AMD'nin çeşitli yönlerden üstünlüklerini dile getiren herkesi tecrübesiz olarak niteleyerek haksızlık etmiş. bunu kınamak ve yanlış bir hareket olduğunu belirtmek isterim.

ANCAK makale içinde Intel'in 4 çekirdekli işlemcileri ile AMD'ninkiler her konuda eşdeğermiş gibi bir kıyaslama yapılmasıda bence yanlış değerlendirmelere açık olmuş. bu yazıyı okuyan konu hakkında bilgisi çok iyi olmayan arkadaşlarımız "hepsi 4 çekirdekli işlemci madem neden fazla para vereyim" gibi bir yanılgıya düşebilir.

Editörün notu:
Güzel yorumlar yapılmış, ancak bu bir makale değil, kısa bir haber. Kıyaslamaya ürün testlerimizde yer vereceğiz.

cok ciddi bir intel faniyimdir ama 6 mb onbellek ve 4 cekirdek 99 dolar a oldukdan sonra fancilik yapmanin bi manasi olmadigini dusunuyorum kendi quad core q6600 umu gecen sene 450 milyona almis biri olarak insallah amd nin bu islemcisi turkiyedede ayni fiyatlardan satilirda hrkez ciddi anlamda 4 çekirdegin gucunu hissedebilir böyle olayları çok seviyorum rekabet iyidir amd ye tebrikler..

denilmişte hocam bu fiyat galiba yurt dışı için geçerli yurtiçi nekadar? diye sordu arkadaş galiba ?...

Editörün notu:
Türkiye fiyatı henüz açıklanmadı.

İşlemci ülkemizde 200 tl gibi bir fiyattan satılıyor.

Sevgili CHIP zaten ben alışverişlerimi sizin TOP 10 listenize bakmadan yada makalelerinizi okumadan yapmıyorum, kesinlikle güvenilir ve son kullanıcıları koruyucu ve ürünleri incitmeyen makaleleriniz için size teşekkür ederim

saygılar

hayır arkadaşım bu işlemcide 6 mb önbellek yok.6mblık level 3 bellek iptal edilerek işlemci zar boyutu ve transitör sayısı azaltılmıştır. bu yüzden de maliyet düşmüştür. 100 usd ye alınabilecek çok iyi bir 4 çekirdekli işlmeci.

Editörün notu:
Güncelleme: Türkiye'de satışta, aşağıdaki özellikler listelenmiş
Athlon II X4 620 AM3 2.6GHz 2MB Cache 45nm İşlemci
114 $+KDV 183 TL
İşlemci Soket Tipi Soket 938 AM3
İşlemci Teknolojisi AMD Athlon II™ X4
İşlemci Hızı 2.6 GHz
İşlemci Ön Bellek 2 MB
Kutulu/OEM Kutulu

işte Chip okuyucusu kendini belli ediyor :D zaten o paraya 6mb önbellekli 4 çekirdekli işlemci olduğunu duyuncu kalp krizi geçiriyordum :(

chip ben bişe alıcaksam önce burayı kontrol ederim ve cok ucuz bence cok iyi intele karşı bir cevap gibi düşünüyorum bence core 2 duo lar daha çok kullanıldıgı için amd athlon x2 yi ona karsı kullanıyodur athlon x2nin rakibi cure 2 duolardır
saygılarımla...

merak etmeyin 4 yada 10 çekirdek fark etmez intel gibi gösterişli olması lazım şöyle 300 dolarlık 8 çekirdekli intelden çok daha farklı komut setleri özel grafik yazılımlarının render yaparken uçması için komut setleri anca öyle tatmin olurlar. ne kadar büyük kazık okadar rahatlatır şu niye amd işlemcilerini tekrar eski sisteme çevirdi diyenleri.

teknolojiyi 1 adım geriden takip etmek gerekiyor.amd de aynını yapıyor.böylece paramız cebimizde kalmaya devam ediyor :)

Millet yazıyı daha dikkatli okumanızı tavsiye ederim; Athlon II X4, AMD'nin K10 mikro mimarisi üzerine kurulu. Bu mimari Phenom ve Phenom II işlemcilerde de bulunuyor. Ancak Phenom II X4 işlemcide diğerlerinin iki katı transistör ve 6MB ön bellek bulunuyor, Phenom II X4 işlemciden 6mb olarak bahsediliyor, SayqıLar

intel kan kaybeteye devam ediyor core i5 ile core 2 duo arasında o kadar fark yok ama amd kullandınızda farkı göruyorsunuz...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir