AMD'den masaüstüne 6 çekirdek!

İşlemci devi AMD'den masaüstüne 6 çekirdekli yeni işlemciler geliyor. İşte detaylar...

  • Halil Mollaoğlu
AMD'nin altılı süvarileri ne zaman çıkıyor?
AMD Istanbul: Masaüstü sürümünün ismi Thuban olacak.

AMD'nin altı çekirdekli masaüstü işlemcisi Thuban ismini taşıyor. Öyle görünüyor ki işlemci 2010'un ikinci çeyreğinde piyasaya çıkacak.

Şimdiye kadar yeni işlemcinin detayları hakkındaki tüm detaylar bilinmiyor. Fakat CPU'nun güncel 45-nm mimarisine göre üretildiği, alt çekirdeğe ve 3 MB'tan fazla L2 ve 6 MB L3 önbelleğe sahip olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Böylece Thuban, AMD'nin sunucular için hazırladığı Istanbul-CPU'larına benziyor. Thuban, AM3 soketini kullanan tüm anakartlarda çalıştırılabilecek; muhtemelen sadece bir BIOS güncellemesi gerekecek.

Thuban, Intel'in Gulftown işlemcisinin rakibi oluyor; zira bu da 2010'un ikinci çeyreğinde piyasaya sürülecek ve güncel üst seviye Core i7'lerin yerine geçecek. Tüketicilerin de bu üst seviye işlemciye karşın yeni bir AMD alternatifi olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

hızı ve fiyatı belirtilmemiş.

intelden asla vazgeçmem quad i5 i7 i9

amd 6 çekirdekle intel 4.ekirdeği yakalayabilecekmi hadi bakalım amd 4yıl geriden geliyor teknoloji olarak.

"Thuban, Intel'in Gulftown işlemcisinin rakibi oluyor; zira bu da 2010'un ikinci çeyreğinde piyasaya sürülecek ve güncel üst seviye Core i7'lerin yerine geçecek. Tüketicilerin de bu üst seviye işlemciye karşın yeni bir AMD alternatifi olacak." Saçmalığa bak AMD 6 çekirdekli işlemci piyasaya sürüyor Intel 4 nasıl bir kıyaslama bu i9 demiş olunsa nese

batan geminin depo malları...!!!

INTEL PCW - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SELAMLAR

İntelden vaz geçme ne de olsa soyulmaya alışıksın.İntelin 300$ ürünlerine karşılık AMD'nin ürünü yok ama zaten içimizden o ürünleri alacak kişi sayısı da az.Dolayısıyla AMD alıncak ürünler yapıyor,İntel yüksek maliyetli ve performanlı ürünler.Ama millet sanki pahalı ürünleri alıyorumuş gibi İnteli destekliyor.Garipsiniz.

amma saptantılı kısılıklersınız ha 2 sınede aynı bakılması lazım ustelık i7 ıslemcılerle kıyaslanmasının nedenı ıntel cıkmıs en yuksek performanslı ıslemcısı oldugu ıcın yoksa 6 cekırdeklı ıslemcısı olsaydı ıntelın onla kıyaslarlardı

Piyasaya sürülmemiş, en yakın altı ay sonra çıkabilecek bir ürünün fiyatının ve hızının belirtilemeyişi kadar doğal ne olabilir?
AMD ye dil uzatanlar; İNTEL veya bir başkasının tümüyle tekel olduğu bir piyasa da neler olabileceği hususunda da fikir yürütünüz. Bknz: Türk Telekom

amd var olmalı intel tekel olursa vay halimize

<batan geminin depo malları...!!!>
onlarca yıldır aynı edebiyat, AMDyi bi batıramadınız enerjiniz zayıf.

senin o intelin AMD64 lisansıyla EMT64 üretiyor haberin olsun,
senin o microsoftun 64bit windowsu AMD64 ile üretti haberin olsun,
senin o NVIDIAn MB chipseti üretimine AMD ile başladı haberin olsun...

Ben Nasa şubesi açmayaağıma göre fiyat performans ürünü kullanırım sunakı sıstemımde oldugu gıbı amd cpu atı gpu fazlasıyla yeterlı bır performans

amd var olmalı intel tekel olursa vay halimize
-------------------------------------------------------
aynı şekil
intel var olmalı i amd tekel olursa vay halimize

aynı şey ati nvidia içinde geçerli nvidia dx11 de geçkalınca ucuz dediğiniz ati yi gördük fiyatlar nvidiadan pahalı.

benim daha 2 çekirdekli pc'im olmadı ki 6 çekirdek alıyım :D

senin o intelin AMD64 lisansıyla EMT64 üretiyor haberin olsun,
senin o microsoftun 64bit windowsu AMD64 ile üretti haberin olsun,
senin o NVIDIAn MB chipseti üretimine AMD ile başladı haberin olsun...
---------------------------------------------------
senin o amd intelin x86 lisansı kulanıyor haberin varmı
amd high k yöntemine geçemediği için cpuları zayıf haberin varmı klisans intelde high k
amd nin üretiği çipsetler zayıf kalıyor haberin varmı nvidiadan biraz ders alsın one soba gibi performansıda zayıf.

sen amd fanatikliği yaparak nekadar kazık yedin onu hesapla tabi amd satıyorsan başka nede olsa kar oranı yüksek o yüzden amd diye bağırıp duruyorsunuz.

Sayın 22:13

Sizin amd'niz intel x86 lisansı'nı geri çekse işlemci üretemiyecek ayrıca em64t lisansı amd'den alınmıyor

<senin o amd intelin x86 lisansı kulanıyor haberin varmı>

var da, o lisans hakkı alındığında, dünyada pc yoktu senin haberin var mı? belki sen doğmamıştın bile, ben de sapanla oynuyordum.
ayrıca x86, 1971 model 4004 den türemiştir, onu da aslında japonlar ürettirdi ama intel teslim etmedi haberin var mı? (stabil dönektir kendisi)

<amd high k yöntemine geçemediği için cpuları zayıf haberin varmı klisans intelde high k
amd nin üretiği çipsetler zayıf kalıyor haberin varmı nvidiadan biraz ders alsın one soba gibi performansıda zayıf.>

intelin üstündeki pahalı cache SRAM bellekleri AMD ile aynı hacme getir bak bakalım hangisi daha performanslı.
performası belirleyen şey, komutların en kısa cycle ile bitirilmesidir, daha hızlı işlemek değil. üstelik %10 hızlı işlemci kullanıyon da aya gidecek rokete kodu sen mi yazıyon mübarek.
ben 20 yıldır AMD ısısıyla sadece çamur efsanelerinde kaşılaştım.

<sen amd fanatikliği yaparak nekadar kazık yedin onu hesapla tabi amd satıyorsan başka nede olsa kar oranı yüksek o yüzden amd diye bağırıp duruyorsunuz.>

kazık yemedim ama yüzlerce dolar tasarruf ettim, ettirdim. pişmanlık yok, gurur var.
ben satıcı değilim, low-level programcı, yüksek lisanslı bilişim uzmanıyım, birşeyi beğeneceksem bilimsel sebeplerle beğenirim. bu konuda da yanlış düşüncelere kapılmışsın.

<Sayın 22:13

Sizin amd'niz intel x86 lisansı'nı geri çekse işlemci üretemiyecek ayrıca em64t lisansı amd'den alınmıyor>

Sayın 23:24

Bizim AMDmiz, sizin inteliniz diye birşey yok, hepsi gerekli.
orada onları söylememin nedeni AMDyi hep arkadan gelen, beceriksiz bir firma yakıştırmalarını yakışıksız bulmamdır.
intel x86 lisansını AMD den geri almak için ne savaşlar verdi siz bilmezsiniz, bilişim tarihini araştırın. x86 önemini kaybetti, çünkü x86 nın lisansı sadece AMDde değil birçok firmada var. üstelik alınan şey sadece aynı komutları kullanabilme hakkı, devre şeması veya üretim kopyası değildir. geri alamaz, ticari sözleşmeler küsmeyle fesatla bozulmaz.
EMT64 AMD64 lisansıdır, işimi bana öğretme.
intel x86 devamı x64 bit üretmedi, karşı çıktı.
onun yerine itanyum RISC işlemcileri satmaya çalıştı ama yemedi piyasa. aynı rumbus sistemini yemediği gibi.
intel döndü dolaştı, yaygınlaşmış olam AMD64 mimarisinin lisansını AMDden aldı, AMD reklamı yapmamak için de EMT64 dedi. karşılığında intel patentli multimedya komut eklentilerini kullanma hakkı verdi AMDye. yani o MMX sonrası SSEx ekleri.
intelin piyasayı elegeçirecek itanyum fantazisi de mazi oldu.

ben olsam bilmediğim bir konuda yazmaktan, ahkam kesmekten utanırım.
bravo hepiniz çok cesursunuz.
türkiyemin bu kadar gelişmiş ve huzur dolu bir ülke olmasını sizlere bağlıyorum.
her zamanki gibi bilgililer ilgisiz, ilgililer bilgisiz.

Ben İntelli Mac kullanıyorum. Amd yi her zaman takdir etmişimdir. Bana göre Amd dünyada sayılı seffaf politika izleyen ve müşteri merkezli firmalardan biridir. İsterdim ki Macitoshta da Amd secenegi olsun. Ve Amd olmasaydı İntel müşterilerini ÖPMEYE devam edecekti :))

bu x86 lisansını öven arkadaş sen daha uyu ve dur 128 bit işlemci lisansıda amd firması tarafından geliştirilmiş durumda ve bu işlemciler çıkıncada yine intel yardıracak performans açısındanda olsa yetişemeyecek ilk 64 bit işlemcilerde nasıl sümüklü böcekler gibi sürünüyordu yine aynı olacak.

herşey birbirinlen bağlantılı x86 kullanımhakkı verilmeseydi amd firmasına 64 bit olmayacaktı şuanki halen kömür sobası prescotlar ile yola devam edecektik vede dünyanın kabullenerek en büyük sensin dedirten cool quilet teknolojiside amdnin hediyesi intel yoksa sanıyormusunuz 3.4 ghz vede 4 çekirdek bir işlemci ile düzgün kararlı çalışabilecek.

şuanki 128 bit işlemcilerde yine amd' nin hediyesi intel sürünüyor halen sürüngen ve öylede olmaya devam edecektir.
intelin yol haritasını hiç tasvip etmedim ve etmiyorumda çünkü çok dik kafalılar. ilk saat hızı ile denediler olmadı cache bellek büyüttüler 16mb' a kadar yine olmadı çekirdek sayısını arttırma dediler yine olmadı entegre bellek kontrolcüsü dediler ama yibne fiyasko çünkü entegre bellek kontrolcüsü ilede sadece olacak iş değil.

iyileştirme yapmıyo intel sadece kokmuş teknolojileri fırınlayıp sunuyor sizde a intel yapmış diyorsunuz yapmış olduğu içinde sürekli pin çipset ve yeni işlemci çıkartıyorlar. her yeni işlemci ilk çıktığında en iyidir intelde ama asla ve asla amd nin ilk çıkan 64 bit işlemcileri gibi uzun ömürlü olmadı ve olmayacakta.

ilk amd 64 işlemcilerde güncel her uygulamayı çalıştırmak halen mümkün ama intelin pentiumd serisinde ve ilk dualcore işlemcilerinde baya bir zor işte bu işler daha bir vistayı düzgün verimli çalıştıramıyorlar.

microsoft win8-9 da 128 bite geçmeyeceğini açıkladı bu bürülerinin uydurması chipte haberide yapıldı 128bit yok x86-x64 le devam 128bit yokkkk. win8 in ilk build lerine bakarsan x86- x64.

ben i7 975 kulanıyorum amd nin bana hitap eden cpu su yok.
amd be 965 intel i5 e denk i5 in ram performansı daha fazla.
i9 larçıkınca ona geçecem 6çekirdek 6 da ht.

amd nin 6 çekirdek bana kalırsa tamamen tahmin çünki amd alt ve orta kesime oynuyor üst kesime ürünleri yok buyeni 6 çekirdek i7 920-930 a anca denk gele bilir. bu cpu gine orta kesimde kalacak.

iki firmada önemli ikisinden biri olmazsa bu teknoloji olduğu yerde sayar faiş fiyatlara mahkum kalırız iki firmada birbirinden teknoloji aıyor şuanki cpulara bakarsak intel daha önde bunuda amd nin üst seviye ye ürünçıkartmamasına bağlıyorum.

ben 1 tane intel işlemci alacagıma 4 tane amd işlemcisi alırım çarpan kilidide yok neyse interciler ya çok zengin yada kazık yemeye alışmıs

ben i7 975 kulanıyorum amd nin bana hitap eden cpu su yok.
amd be 965 intel i5 e denk i5 in ram performansı daha fazla.
i9 larçıkınca ona geçecem 6çekirdek 6 da ht.

amd nin 6 çekirdek bana kalırsa tamamen tahmin çünki amd alt ve orta kesime oynuyor üst kesime ürünleri yok buyeni 6 çekirdek i7 920-930 a anca denk gele bilir. bu cpu gine orta kesimde kalacak.
-----------------------------------------------------------------------------malesef herkes sizin gibi i7-i9 kullanamıyor.Performansını görmeden değerlendirme yapılmaz! İşlemci sadece hız değildir.

Bunun da ilerde kapalı 2 çekirdeği varmış onları açtık 8 çekirdek oldu diye haberleri çıkmasın :) 3 çekirdekli bazı modellerde kapalı 1 çekirdeği açabiliyorlardı :)

ya arkadaşlar bırakın tartışmayı kim ne alırsa alsın yanlız şu bir gerrçek eğer alacaksanız güzel performanslı işlemci hem oyun icin hemm tasarım icin intel

biraz pahalı ama karşılıgını veriyor ha diyosanız ben pc de bişi yapmıycam sadece günümü oyuna vercem ozaman alın amd ama inanın oyunnlarda amd diyenlere şaşıyorum cünkü intel oyunlarda amd den daha gelişmiş bu bir gerçek

Daiima intel parası ve bütçesi az olanlar tabiki amd diyecek

Alacaksanız işlemci 1 kere para verin iyi para verin ve 1 kere alın

eğer bütçeniz yoksa amd alın bi süre idare eder işte

the end

Lütfen arkadaşlar bir kişi "AMD PHENOM II X4 965 QUAD-CORE AM3" özellikleri ile "INTEL C2QUAD Q8300 2.50GHz LGA775 4MB 1333MhZ" işlemcilerinin özelliklerini incelesin ve buraya yorumunu yazsın..Bu işlemcilerin fiyatları aynı yahu :)

x86 diyenlerin x86nin oldugunun son gunlerini yasadiginin farkinda degiller mi x86 kullanmaya devam ederseniz. 3gb ramde takilip kalirsiniz. O zaman i9999 da gelse para etmez. i7 ramleri daha performansli kullaniyormus. 3gb rami performansli kullansa ne olucak. Seve seve Amdnin gelistirdigi 64bite gececeksiniz. Seve sevede x86 gule gule diyeceksiniz. Teknoloji sizin bizim degil iyi yapanlarin isidir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play