AMD DisplayPort sertifikası aldı

AMD, tam DisplayPort sertifikası alan ilk grafik çözümleri üreticisi oldu. Acaba Nvidia ne yapacak?

  • Ongun Batuhan Altan
AMD DisplayPort sertifikası aldı
AMD Redeon'larda sol tarafta 2 adet Displayport çıkışı sağ tarafta ise Dvi çıkışı bulunuyor.

Bilgisayar sektöründeki pek çok standartı belirleyen VESA (Video Electronics Standards Association), ilk tam DisplayPort sertifikası AMD'ye verdi.

DisplayPort arabirimi HDMI arabirimine benzer bir şekilde görüntülerin ekran kartından monitöre aktarılmasında kullanılıyor. HDMI'dan farkı bilgisayarlar için optimize edilmiş olmasında yatıyor. Başta Amd ve Nvidia olmak üzere pek çok bilgisayar firması tarafından destekleniyor.

Daha önce Nvidia'nın DisplayPort destekli 8800GT ekran kartları piyasaya çıktıysa da kartlar istenilen şartları yerine tam olarak getirmediğinden sertifika konusunda yetersiz kalmıştı. Amd ise Radeon HD 3400, 3600 ve 3800 serisi ile 780G yonga setinde yer alan ekran kartları tüm şartları yerine getirdiği için VESA tarafından tam DisplayPort sertifikası almayı başardı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

iyi de şartlar neler? nvidia hangilerine uymamış?

nvidia gol üstüne gol yiyor sayın seyirciler.

Bu ATI/AMD 'yi biri durdurmali. Hergun yeni bir teknolojiyle karsimiza cikiyor. nVidia hala DX 10.0 daki eksiklerini tamamlamaya calisirken ATI/AMD teknolojide hergun bir adim daha one gidiyor.

ati den gayet memnunum...

Amd atiyi aldığında çok zarar etmişti ama şimdi ati sayesinde dev gibi nvidia'yı yerle bir etti. Şimdi nvidia 9000 serisi hız, soğutma ve genel olarak atinin gerisinde kaldığı için Ati yeni çıkaracağı işlemcilerde hızı düşürme kararı almış. Buda biz tüketicilerden daha fazla para kazanmak için bir yol tabii. Böylece araya bir seri daha eklemiş olacak.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play