AMD Eyefinity'den 3 farklı kullanım modu

Eyefinity 7680 x 4800 çözünürlükle bizleri büyüledi. Ancak çok daha ilginç özellikler ortaya çıktı!

Daha önce yaptığımız AMD'nin 6 ekran destekleyen yeni nesil teknolojisi Eyefinity üzerine detaylar ve potansiyel kullanım alanları ortaya çıkmaya devam ediyor.

AMD'nin Eyefinity teknolojisinin sunduğu çözünürlük, kapsadığı alan ve megapiksel olarak bakıldığında insan gözünün gördüğü alana ve netliğe yaklaşıyor. Bu çok ekranlı görüntüleme teknolojisi 1080p'nin 12 katı çözünürlük sunuyor. Bu da 268 megapiksele yani insan gözünün 90 derecelik açıda gördüğü çözünürlüğe denk geliyor.

AMD pazarlama müdürü Simon Solotko, oldukça ilginç konulardan bahsederek bu etkileyici teknolojiyle ilgili, kullanıcıları yakından ilgilendiren değerli bilgiler paylaşıyor.

Eyefinity üç farklı kullanım modeli sunacak. Bunlardan ilki panaromik bilgisayar kullanımı. Tek bir kullanıcı pek çok monitörü tek başına kullanacak. Çevresini ekranlarla donatan kullanıcı böylece daha etkileyici bir ortam oluşturacak. Oyunlarda, filmlerde ve sörfte insanı kuşatan bir atmosfer oluşturmak mümkün olacak. Yüksek güçlü bir çalışma istasyonunda veya simülatörde bu kullanım şekli yaygın olacak.

Ama esas ilginç kullanım şekilleri haberin devamında...

Benzersiz kullanım şekilleri

Bütün bir aile aynı bilgisayarı, aynı anda kullanabilecek

İkinci kullanım modelinde tek bir bilgisayarı birden fazla kullanıcı kullanacak. Bir, çift monitör ile çalışırken, ikinci bir kullanıcı veya grup gösterilen filmi ve oynanan oyunu izleyebilecek. Yani ana kullanıcı klavye ve fare ile bu bilgisayarı kontrol edecek ve bir DJ gibi hem kendisi ayrı bir ekrandan ne yaptığını görecek, hem de seyirciye sunum yapabilecek.

Üçüncü kullanım şeklinde ise tek klavye ve fare değil, her ekrana bir çift kontrol ile ayrı kullanıcı hesapları aktif olacak. Tek kasa üzerinden pek çok kullanıcı bilgisayar kullanacak. Burada anahtar noktalardan biri gelişen bulut bilgi işlem sistemlerinden faydalanılması olacak.

Tek PC, gücünün yetmediği yerde pek çok kullanıcı için internette bulut bilgi işlemden gücünü alan bir istasyon haline gelecek. Aileden iki kişi aynı bilgisayardan karşılıklı multiplayer maç yaparken, bir diğeri sörf yapabilecek veya kulaklıkları takıp ders çalışabilecek.

İşte bu alternatif kullanım şekilleri, evlerdeki kasa çokluğuna bir son verebilir.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Çok güzel bir teknoloji ama son örneğin gerçekleşmesi pek mümkün değil gibi: Aileden iki kişi multiplayer oyun oynarken bir diğerinin ders çalışacağını hiç sanmıyorum. :)

"Tek PC, gücünün yetmediği yerde pek çok kullanıcı için internette bulut bilgi işlemden gücünü alan bir istasyon haline gelecek. Aileden iki kişi aynı bilgisayardan karşılıklı multiplayer maç yaparken, bir diğeri sörf yapabilecek veya kulaklıkları takıp ders çalışabilecek."

Bütün monitörler aynı yerde durmayacak herhalde

bence fısssssssssssssssss.....çözünürlüğün artması ekran boyutunu artırır...birden çok monitörün hiç bir + si yok...hele holografik görüntülerin yolda olduğu bir dönemde..

Kalbim fazlasina dayanmaz. Birisi AMD yi durdursun artik.

Kalbim fazlasina dayanmaz. Birisi AMD yi durdursun artik.

aahahaa :D katılıyorum

aga adam bunda hawx oynuyo:D harbi zevkli olur

Bravo AMD. Her Zaman AMD.

gereksiz amd ilk önce adam gibi sürücü yazsın cs opengl modu çok kasıyor

Nvidiacılar neden AMD nin herhaltına muhalefet olur hiç anlam veremiyorum :D

bide şu monitörlerin ekranlarının kenarları ince olsa çok güzel olacak.çerçeveleri ince monitörler çıkacak diye duymuştum bu yeni teknoloji için.tabiki her zaman amd yapıyor ilkleri

AMD ürünlerine harcadığım her kuruş helal olsun adamlar işlerini çok iyi yapıyorlar.
Amd kötüleyen Intelcilerde Amd'nin değerini bilsinler,eğer amd olmasaydı halen pentium 4 kullanıyor olurdunuz.

AMD yi kutluyorum, bugüne kadar amd den baska islemci kullanmadim kullanmam da :) ANcak diger bir acidan bakilinca sadece bir bilgisayar kullanicisinin evine 6 tane monitör almasi elektrik faturalari acisindan baya zor görünüyor. Ayrica gün gectikce daha fazla enerji tasarrufundan bahsederken, bu teknolojinin yani sira daha tasarruflu monitörler bulsalar daha iyi olur bence..

AMD sen harikasın ...

arkadaşlar ben mi çok fakirim millet mi çok zengin. 150 dolarlık ekran kartına anca para yetiriyoruz. kaldıki 6 monitörden bahsediyorsunuz. elektrik ücreti yer sorunu söyler miniz ? bu kadar saçma ve sadece işletmelerde kullanılacak bir sistemi evdeki kullanıcı için; şöyle yapar böyle yapar hikayesini anlatmak akıl karı mı? (AMD kullanıcısı olarak)

dx 10 daha kullanıma tam olarak geçilmedi. dx 11 e geçme sadece ticari bir girişim kalacak uzun bir süre. çünkü dx 11 geçen her kullnıcı sistemini iyice elden geçirmesi gerekir. dx 11 kullanabilmek için güçlü bileşenlere ihtiyaç var. örneğin 4870 X 2 gibi veya gt275 gibi her bir kart 1000 tl değerinde.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir