AMD, Intel'in gerisinde mi kalıyor?

İki işlemci devi arasındaki teknoloji farkı gitgide açılıyor mu? İşte uzman görüşleri...

  • Ali Güngör
Intel, AMD ile farkı açıyor
Global Foundries'in çok işi var

AMD ile Intel arasındaki fark gitgide açılıyor mu? AMD fiyat-performans dengesi yakalayan işlemciler ile belirli bir tüketici kesiminin favorisi; ancak bu yeterli değil.

İki devin üretim süreçleri ve teknolojileri arasındaki fark, uzman görüşlerina kapanmıyor; aksine gün geçtiikçe açılıyor.

AMD'den ayrılan Global Foundries 45nm üretim sürecinde Intel'in 1 yıl gerisindeydi. 32nm'de farkı kapatacağını ve 22nm'de Intel'i yakalayacağını söyleyen üretici, sözlerini tutamadı ve Intel'in çok gerisinde kaldı. Aradaki farkı kapatmak için arada 28nm sürecini geliştirmeye karar veren Global Foundries'in bu hareketi biraz eleştirildi. Çünkü 28nm tam bir gelişme değil, yarım bir adım sayılıyor.

Tek sorun nm sorunu da değil, high-k metal gate'lere geçiş meselesi ve önde-sonda geçit çeşitleri de süreci uzatan ciddi teknik meseleler. Intel bunları daha 45nm'de, 2007 yılında aşmıştı ama AMD ve Samsung gibi firmalar daha yeni karşılaşıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Sonucta bu tarz yatirimlarin cok buyuk ekonomik bir guc gerektirdigini dusunursek. Amd'nin islemci uretiminde intele lisans ödemesini yaptigini atiyi satin aldigini göz önune alirsak amd'den inteli gecmesini beklememiz hayalden öteye gidemez. Sonucta fiyat performans urunleri ile en fazla kar/yatirim oranina ulasana kadar devam edecektir diye dusunuyorum. Öyle bir iki milyar dolar koyup islemci gelistirmek kolay olsaydi dunyada binlerce marka olurdu.

intelll diyorum i7 860 uçuyor

En yeni teknolojiler intel'de var. Sadece işlemci hızı, önbellek ve çekirdek sayısı olarak bakıldığında diğer firmalar daha uygun fiyatlı görünebilir ama işin teknoloji yönünde intel açık ara önde ve teknoloji üreten firmalar yeni teknolojiler üretebilmek için emeklerinin hakkını alır. Bu yüzden intel'in fiyat politikasını eleştirmiyorum.

aslında amd baya önde nano olarak olmasa da teknoloji olarak önde 64 bit işini ilk amd buldu ayrıca fsb hız olarak ta baya ilerde :D

Nassı yani AMD intel'i taklit etmediği için mi geri sayılıyormuş? intel bir çok konuda AMD i taklit etti, onda mı ileri sayılıyor :O)

22,32,45nm'lerle uğraşacaklarına sahip oldukları ölçüleden tam verim almaya çalışsınlar daha 32 nm'lerde tam verimli işlemci yapamadıkları söyleniyor.

forever intel

Phenom II X6 fiyatı biraz daha ucuzlasın, intele bakarsam essek olayım.

global foundries konuşuyor amd geri kalmış deniyor ve bunu amdden ayrılanlar söylüyor güvenilirliği tartışılır ama fiyat ucuz olduğundan amd yine de benim işime gelir ama fanatikte değilim şuanki bilgisayarım intel sonuçta...

Keşke ekran kartındaki başarıyı işlemcide de kazansa, bu gün her cihazı çok daha ucuza alabileceğiz. Ben şahsen bir zamanlar AMD'yi severdim fakat artık pahalı olsun biraz daha iyi olsun düşüncesindeyim. AMD ve intelin aynı fiyattaki iki işlemcisi bile hız farkına sahip, intel bir nebze olsun yine öne geçiyor.

gerisinde kalıyor doru ama ıntel de tekelcilik var.sonuçta ercedes iyi bir marka ama çoğu insan tofaş alıyor.

mercedes iyi marka ama çoğu insan tofaş olan arkadaş gitsin eğitimini tamamlasın gelsin

intel i7'lerin fiyatı 2 senedir gram inmedi. bu tekelcilik değildir de nedir. çok güceniyorum valla.

bu intel çok pahalı diyenleri anlamıyorum eğer intel sana çok pahalı geliyorsa celeron neyine yetmiyor daha ne yapsın adamlar

amd masaüstünde daha iyi gibi 6 çekirdek falan ama laptopta kesinlikle intel

İntel giderek tekel olmaya başladı yakında amd'yide alıp düşük model işlemcilerini amd markası altından satmaya başlarsa hiç şaşırmam amd son 5 yıldır hep pazar payı kaybediyor ve böyle giderse çok değil 5 yıl sonra ya işlemci işini bırakacak sadece ekran kartı üretecek yada firma komple satılacak benim aklıma başka birşey gelmiyor bulldozer mimarisinden çok ümitliler bakalım inteli geçmeyi başarıcaklarmı.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play