AMD işlemci overclock rekoru kırdı!

AMD'nin bu canavar işlemcisi henüz piyasaya sürülmedi ama bakın kaç GHz'e ulaştı!

  • Zeynel A. Öztürk

Overclock meraklısı bir grup, bir AMD işlemciyi tam 8.429GHz saat hızına overclock ederek dünya rekorunu kırmayı başardı.

AMD'nin blog'unda yaptığı duyuruya göre Austin, Texas'da yapılan etkinlikte bir takım, AMD FX işlemcisini 8.429GHz'e overclock etmeyi başardı. Yeni saat hızı, Guinness rekorlar kitabına "Bir bilgisayar işlemcisinin en yüksek frekansı" olarak girmeye hak kazandı.

Hızı elde etmekte ise sıcaklığı mutlak sıfırın sadece birkaç derece üstünde tutan sıvı helyum ve bir miktar voltaj yükseltmeden faydalanılmış. AMD, aynı işlemcide 5GHz'lik overclock hızını sadece hava soğutması veya 100 doların altında bir soğutma kullanarak elde ettiğini de açıkladı.

Overclock için kullanılan AMD FX işlemcisi, AMD'nin yakında ortaya çıkacak olan 8 çekirdekli Bulldozer tasarımına ait. İşlemcinin 2011'in dördüncü çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

böyle şeyler söylemeyin yaw :S
yeni i5 2500k aldım bi kaç ay sonra pişman olacam sanırım :(

Bu kadar çaba ne için? Şu anki çoğu program 4 çekirdekli işlemciyi zaten yeterince kullanamıyor. Yapay zeka desen şu an yapay zeka'lı hiçbir kayda değer program yok. Photoshop'a yapay zeka gelse ne güzel olur mesela :) Ya da daha iyisi Visual Studio'ya, hatta Google'a!! :D

adamlar iyice uçmuş 100 dolar altı fan ile 5 ghz intel neresini yırtsa bu hızlara hava soğutma ile ulaşamaz

aman ne güzel

Hadi be AMD cikar artik su islemciyi. Render makinesi almam lazim, bir yildir sizi bekliyorum. Artik Q6600 O/C yetmiyor. Cikarin cikaracaksaniz yoksa gidip 2600K alacagim. Hos, gerci sizin islemci 8 cekirdekte olsa intel'in 4 cekirdekli i7'si kadar calisacak. Bunu biliyorum ama umut iste, belki daha ucuza satarsiniz, ya da ne bileyim iki CPU soketli anakart filan desteklersiniz diye.

videosunu izledim reklam kokan video başka rekor gelmez özel üretim cpu benziyor ayrıca 2 core aktif bu değere oc yapılmış reklamdan başka birşey değil tarafsız oc sonuçlarını görmek lazım.

i5 2500k buna farkın farkını atar o 8.4 ghz hızlarda suni zaten inanmayın böle şeylere...

intel fanları iş başında amd fiyat/performans ta intele fark atıyor hava soğutmalı o/c dereceside gayet iyiymiş.

2 yorum önce birisi intelin 4 çekirdekli i7 si kadar çalışcak demiş intelin yaptığı işlemciler 7 yi geçmesi imkansız gibi bişey zaten bi marifetmiş gibi kilit koyuyolar benim intel işlemcim overclokcdan yanmışdı garanti belgesinde overclok yapan işlemci garanti kapmasından çıkar yazıyodu gönderdim garantiye değiştirip gönderdiler intelin personelleri bir iş bilmiyor daha

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

İlginizi çekebilir