AMD kötü giden işlerin sorumlusunu buldu!

Intel'in kıyasıya rekabeti karşısında zor günler geçiren şirkette günah keçisi kim oldu?

AMD kötü giden işlerin sorumlusunu buldu!
Bakalım AMD'deki bayrak değişimi, işlerin düzelmesini sağlayacak mı?

İşlemci üreticileri arasındaki mücadele AMD Başkanı Hector Ruiz'in işine maloldu. Firmanın Nisan ve Haziran aylarında 1.19 milyar dolar zarar ettiğini açıklaması bardağı taşıran son damla oldu ve Hector Ruiz'in yerine Dirk Meyer'ın getirilmesine karar verildi. Ruiz'in icra kurulu üyeliği ise devam ediyor.

Firmanın tüm ürünlerinin satış rakamlarının beklenenin altında kaldığı haber verilirken, rakip Intel yüzde 25 kar açıkladı.

Intel'e karşı pazar payında kayıp yaşayan AMD'nin ümidi sonbahar aylarında piyasada olacak yeni Phenom işlemci ailesi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

inş amd atinin yaptığı gibi bombayı patlatır yoksa bu intel-Nv tekelciliğinden zor kurtuluruz

Bu kadar yüksek teknolojiye ragmen bir firma nasıl zarar eder anlamıyorum.
Gerek inteli gerekse nvidiayı cogu zaman fiyat ve performans açısından ağlatan boyle bir firmada eminim bir köstebek yada hortumcu vardır.
Aklıma başka birşey gelmiyor !!!

Suçu Chip'e atmak istemiyorum, Chip'in Türkiye yazarlarına atmak istiyorum... Bir haber bu kadar güzel AMD'nin aleyhine çevirilemezdi, tebrik etmek istiyorum..

Suç Hektor Ruiz'in değildi, suç 1980'lerden beri AMD'nin önünü kesmeye çalışan Intel'indir...

Intel'in AMD'den ne denli korktuğpunu kısaca açıklayım : Puma'ların lansman edilmesinden sonra, neden tek-tük marka çekinerek POuma ürettiler ? Centrino 2 çıktıktan sonra neden tüm markalar bir anda atladılar ? Puma'lar inanın ki en hızlı oyun deneyimi sunan platformdur.

Söylenecek çok şey var, ama marka fanatiği oluyoruz... AMD'yi araştıreın, Intel'den çok daha ileride teknolojileri var,- ki Intel de onu çalıyor, doğal çekirdek yapısı ve bellek kontrolcüsünün işlemci içerisine alınması gibi... Daha bunlar yeni yeni çalınan teknolojiler. Daha birsürü teknoloji çalındı. Ama marka fanatiğyim, ,yalan söyleyen ben olurum...

Yazan : Scaniaperest...

Intel'e ve Intelcilere hatırlatma: 64 BIT teknolojisini dünyaya AMD tanıtmıştır...

64 bitin en büyük avantajı olan yüksek oranda bellek kullanabilme artısında da AMD için olan çipsetler Max 4GB support ile sınıfta kalmalarından mütevellit, bu konuda pek profesyonellerin ilgisini çekemediler.

E Core/Core2 temelli cpuların da overclock potansiyellerine erişemeyince, kimse bir E2160 almak ve 3200MHz e overclock edip 17 saniyede superpi almak varken aynı sahip olma maliyetinde 2600Mhz de çakılı kalıp 33 saniye superpi ancak verebilen ve daha pahalı olan 4800+ /5000+ lara daha çok para vermek istemedi.

Sanırım durum bu kadar açık ve net...

bekleyın amd en sonunda kendı chip setıne kavustu daha önce ıntelden daha performanslı işlemcıler anakart destegı olmadıgından piyasaya bile yayılamadı kı intelın celmelerıde extra tuz biber amd kendıne daha yenı gelıyor ekran kartı tamam ve iyiye gidiyor chip sette dünyanın en stabil anakartları tek eksık işlemcı artık pehomlarda yaşanan sıkıtı biter ise eksık parçada oturur ama bakalım sonbaharda kopacak dananın kuyrugu

her ne olursa olsun AMD almaya devam edicem...

Kötü gidişin sebebi kesin Kız meselesidir :D

Ne olursa olsun Amd yine süper bir dönüş yapacak inancındayım. Intel'i yaptığı bir sürü adiliği yüzünden sevmedim sevemem. 8 yıldır Amd Athlon 750mhz işlemcili bir sistemi kullanıyorum. Yeni sistemim yine Amd olacak ve yine uzun vadeli bir sistem toplayacağım.

Bence AMD nin Reklamarada yeterince önem vermesi gerekiyor. Bugun bir çok oyunun açılışında hemen İntelin Reklam Videosunu görüyoruz. Keza Nvidia nında öyle ama AMD de bu yok. Reklam ile kendini tanıtmalı. Bugun bir çok bilgisayar alan kişi İnteli Test sonuçlarına göre değil. Sırf tanıdığı adını bir yerlerde duyduğu için alıyor.

evet arkadasa katılıom ben de ne olursa olsun bende amd almaya devam etcem.hem rakabeti devam etirmek(ne de olsa bu işin kaymagını sadce tuketiciler yiyo) hemde gercek performansını nerdeyse geciyor işlemcileri...

selcukxc :::D
ZATEN REKLAMA BAKARAK BİLE ALSA ORTADA YANLIŞ BİR DURUM YOK.İNTELİN HER ZAMAN EN İYİ OLDUĞU ZATEN BELLİ. ZATEN TEST SONUÇLARINA BAKTIĞI ZAMAN DA DEĞİŞEN BİRŞEY OLMUCAK Kİ
DERSENİZKİ SENDEMİ İNTEL'CİSİN EWET YARIN AMD'NİN NE OLACAĞINI GARANTİSİ YOKKİ AMA İNTEL DEV BİR FİRMA
ŞUDA VARKİ İNTELDE 350 TL ALICAĞINIZ BİR İŞLEMCİYİ AMD'DEDE O FİYATA İNTELDEN KAT KAT İYİSİNİ ALABİLİYOSUN, OVERLOCKDA AMD 1 NUMARA YOK EFENDİM OYUNLARDA ÇOK İYİ GİBİ BİR YANILGIYA KAPILIPDA MİLLETİ YANLIŞ BİLGİLENDİRMEYİN ARKADAŞLAR. ŞUAN KIRILAN REKORLARIN %95'İ İNTELİN
iNTEL DAHA YÜKSEK TEKNOLOJİ KULLANIYOR.
AMD İSE DAHA DÜŞÜK TEKNOLOJİYİ KULLANIYOR.
ŞUNUDA DEMEDEN EDEMİCEM İYİKİ AMD VAR YOKSA İNTEL ALIR BAŞINI GİDER DAHADA KİMSE DURDURAMAZ. FİYAT AÇISINDANDA UÇAR. İLLA BİR RAKİP ÇIKAR AMA İNTEL ALMIŞ BAŞINI GİDER OZAMANA KADAR
ŞİMİD YENİ BİR MASAÜSTÜ BİLGİSAYAR TOPLASAM AMD ALIRIM PARA AÇISINDAN BİR SIKINTIMIZ YOK AMA PEDER ÇOK CİMRİ ONDAN DOLAYI AMD ALIRIM UCUZ OLDUĞU İÇİN

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
selcukxc :::D
------------------------------

Küçük harflerle yazsanız olmazmı !!!

amd yi bu hale getiren ne yazık ki ati yi satın alması oldu..
aslında ati yi ilk satın aldığında ortaya bir dev çıkacak diye düşünmüştüm ama tersine 1+1=2 hatta 3 olması gerekirken 1,5 oldu.
amd nin çoklu işlemci atılımı için atiyi aldığını düşünüyordum. 16 işlemcili ve içinde dahili gpu bulunan bir işlemci tipi gibi.. aslında bunu yaptılarda ama güney köprüsünde buna benzer bir teknoloji ürettiler. çok karışık teknoloji işleri bunlar eyvallah ama amd nin gpu+cpu bileşimi gibi 10 yıl ilerisinin teknolojisini yakında çıkaracağını düşünüyorum!

AMD nin ATI yi alması çok zekice, mükemmel bir operasyondur. bu tip endüstriyel birleşmelerde verim artışı ve mutlak başarı ha deyince olmaz, kısa-orta vadeli yaplanma maliyetlerine katlanmak gerekir. bu işler sebze meyve pazarına benzemez. ama klavyeyi kapan yazıyor. ben ekonomist miyim, ben bilişim yönetimi uzmanı mıyım diyen yok. işin içinde para oldu mu herkes uzman, matematik ve bilim oldu mu herkes futbolsever.

Amd'nin neden zarar ettiği belli.Chip forumlarına durmadan AMD daha iyi,forever AMD tarzı yorumlar yüzünden:-)
şaka bir yana Intel daha iyi:-)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir