AMD netbook piyasasına girmeyi planlıyor

Intel ve AMD kapışmaya devam ediyor. Intel PC ve sunucuları kaybediyor, AMD dizüstülerden kazanıyor.

AMD netbook piyasasına girmeyi planlıyor
İşlemci piyasasında Intel ve AMD çarpışıyor.

İşlemci satışlarının 2009'un ilk çeyreğindeki sonuçları Intel'in kan kaybettiğini ve AMD'nin boşalan alanı doldurduğunu gösteriyor.

Yapılan bir araştırma Intel'in 2008'in son dört ayına göre %2,5 düşüşte olduğunu gösteriyor. Düşüşün kaynağı ise Intel'in PC ve sunucu işlemcileri satışındaki düşüş.

AMD ise yine aynı dönemde %2,3'lük bir artış göstermiş. AMD'deki artış bütün mikroişlemci satışlarını kapsıyor. Atom işlemcili netbook'ların taşınabilir bilgisayarlar sınıfındaki ağırlığını arttırmasına rağmen AMD'nin dizüstü bilgisayar işlemcileri ise oldukça tutuluyor. Ama AMD hala büyük şirketlerde tutunamıyor.

Intel'den geriye kalan %0,2'lik kısım ise VIA ve diğerlerine kalmış. Bu da büyük olasılıkla bu firmaların taşınabilir internet cihazları ve netbook'lardaki satışlarının artmasından kaynaklanıyor.

Aslında bu sonuçları geçen senenin ilk çeyreği ile karşılaştırdığınızda hiç fark yok. Yani aslında AMD kaybettiği payı geri almış gözüküyor.

AMD şimdilerde gözünü netbook piyasasına dikmiş durumda. Intel'in Atom işlemcilerinin egemen olduğu bu sınıfa AMD'nin girmesi kullanıcılar için oldukça faydalı olsa da iki şirket açısından da kârların düşeceği anlamına geliyor. Ama AMD bu konuda oldukça kararlı. Tayvanlı – görece – küçük VIA ise bu iki dev arasında kalacak.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

geç kaldın amd....

geç kalınan bir şey yok amd sadece işlemci üretirken şimdi anakart işlemci ve ekran kartı üretmekte anakart demeyelimde chip set ve geliştirme ileriye dönük şahane atılımda kaybedilen zaman sadece sankı kıyamet geldide yarısı amd kaybettı daha nvidia da işlemci cıkaracak oda gelecek yanı geç kaldımı oda yoksa hayır bu dunya döndükçe batmadıkları sürece olacaklar ve yarışa girenlerde olabilir çin işlemci ve chip set üretmeye başladı haıtlarsanız

AMD diğer Bilgisayar platformlarında olduğu gibi Netbook alanındada oldukça iyi projelere imza atıp iyi bir iş başaracağına inanıyorum. Intel ve AMD ( diğer işlemcileri saymıyorum bile :) ) büyük bir kapışma içinde olduğundan ve Intel 'in düşüşe geçmesinden dolayı Intel 'in kozlarını oynayacağı bu dönemde iki firmada rakiplik alanından dolayı oldukça iyi fiyat düşüşlerine neden olacaklarını düşünüyorum. Bu durum en çok kullanıcılar için güzel olucak. Intel 'in son kozunu salmasını bekleyen ve Intel 'in i7 ile bir atak yapması üzerine AMD 8 çekirdekli işlemcileri üzerindeki çalışmalarını bitirmek üzere. Yalnız Intel elindeki en güçlü silahı i7 ile AMD 'ye büyük bir baskı uyguluyarak kaybettiği kitleyi geriye almak için uğraşırken AMD Intel 'i zorlayacak gibi görünüyor. :)

belli olmaz belkide AMD birgün en iyi olmayı başarır benim kendi tercihim İNTEL dir amA amd en iyi olursa amd kullanırım İkisininde varlığı çok önemli amd olmamış olsaydı fiyatlar biraz daha tuzlu olurdu bu bir gerçek

intel'i geçmesi zor bence . İntel Artık Çogu kullanıcıların tercihi..

İntelin arkadasında dünya devleri var.Bunlar dalgalanmalar Amd de bunları fırsat biliyor.İntel devasa büyüklüğe ulaşmışken Amd ye mi bırakır meydanı sizce gülünç doğrusu.Senelerdir intel kullanırım işlemcileri tek bir sorun çıkarmamıştır.Amd ise hep sorun.İşlemci sıcaklığı fazla , transistör sayısı intelin modeline daha az . Fazla güç tüketimi.Yok arkadaş netbook pazarını unutsun amd mümkün değil.Ati yi satın aldığında 2 li indirme yapacaktı intelle nvidia'ya ama Ati'de elinde patladı Amd'nin.Amd yi bilgisayarlarında kullanan ana kart firması.Saymaya kalksak sözü geçecek olanlar.

MSİ , Biostar ( D: ) ee 1-2 tane böyle kalır.Ama inteli dünya devleri kullanıyor.

ASUS, MSİ,GİGABYTE,NVİDİA,İNTEL,ZOTAC ve aklıma gelmeyen bir çok firma.

Chip Ekibine Saygılar.

amd tablet pc ye sahibim, hp tx 2510 ve uzerinde turion x2 var. yaklasik 1000 dolara aldim.

Fiyat performans olarak cok iyi fakat tek bir sorunu var , o da cpunun asiri isinmasi.

Genellikle 67-75 derece arasinda fakat oyun oynamak istersem 95-110 dereceye arasindaki sicaklik ve bitmeyen fan sesi beni amd'den soguttu.

Bende oldum olası motorola G3 G4 VE G5 hastalığı vr bunun nedeni Mac'ler gerçektende çok süper işlemciler ama şu anda birçok Mac kullanıcısının kullandığı G5 model işlemciler hala core 2 duolarla baş edebiliyor varın gerisini siz düşünün.

kesinlikle amd. bende çok memnunum. özel termal macun uygulayına ısı fazla yükselmiyor.

AMD nin Intel ' karşı yükselişte olması normal. Çünkü AMD hem daha yeni teknolojiler üret,yor hemde bunları Intel ' göre daha uygun bir fiyata pazarlıyor. Haliylede kullanımı daha fazla. Bende AMD kullanıcısıyım ve çok memnunum. Tek sorun biraz daha fazla işlemci ısınıyor. Buda Bilgisayarımın nazar boncuğu :D

şuanda 6 çekirdekli işlemciler piyasada intelden ses seda yok uğraşa dursun 8 çekirdekler ile.kod adı istanbul sunucu işlemcileri en sonunda görücüye çıktı ve sipariş üzerine temin edilebilmektedir. intelin durumu vahim gitti gidiyor artık vergilerdede patlatma peşinde amerika bu yüzden vay haline intelin çok köklü bir deprem sancısı olmuş durumda. şuanki amd 64 platformları gayet iyi ısınma sıkıntısıda yok var diyenler ya yanlış bir işlemci yada montaj hatası yapmaktadır.antalya gibi gölgede 40 dereceyi aşan yerde bile 5200+ 2.7ghz işlemci boşta iken 32 tam yükte 48.5 dereceyi görüyor. 4 çekirdeklilerinde eski versiyonları sıcak biraz ama yenileri gayet iyi.koskoca 7850 bile normal çalışma ısısı 30 tam yükte 45 derece buda normal ama intel benim amd sistemin 30 derecede çalıştığı ortamda intel core2 duo 7300 az yüklenme ile 48 dereceye ulaşıp fan sesinden durulmuyor.eğer intelde iyi soğutma olmassa çok zor çalışması.
laptoplarda malesef çok ısınıyor ama buna rağmen çok iyi performans veriyor ısıyı görünce intel gibi bayılmıyor.intel 85 dereceyi görse direk res atar durur

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir