AMD'nin 12 çekirdekli işlemcisi şaşırtıyor

AMD'nin yeni işlemcisi çekirdek sayısıyla büyülüyor, ilginç saat hızı değişikliğiyle şaşırtıyor...

12 çekirdek ve güç tüketimi 6 çekirdekle aynı!
Daha çok çekirdek, daha geniş bir işlemci

Advanced Micro Devices yaptığı resmi açıklamada yeni 12 çekirdekli işlemcilerinin, mevcut 6 çekirdekli işlemcilerle aynı gücü kullanacağını ama daha düşük saat hızına sahip olacağını belirtti.

AMD'nin yoldaki sunucu işlemci serisi Magny-Cours, iki altı çekirdekli çipi, dört hyperthreadli bağlantılarla birleştiriyor. Bu işlemciler iki ve dört soketli sunucularda kullanılabilecek. Toplam L3 ön bellek miktarı 12 MB, çekirdek başına düşen ön bellek ise 512Kb. Magny-Cours, Istanbul işlemcilerde kullanılan silikonu kullanıyor. Bu yeni işlemciler, enerji tüketimi oldukça tutumlu olan İstanbul çiplerle aynı miktar elektrik harcayacak. AMD için GlobalFoundries tarafından mevcut 45nm teknolojisi kullanılarak üretilecekler.

Bununla beraber ne yazık ki yeni işlemcilerin saat hızı açıklanmadı. 2010 başında çıkacak olan işlemciler daha büyük ön bellek kapasiteleri ve artan çekirdek sayılarıyla, düşen saat hızına karşın çok daha güçlü olacaklar. Sunucular daha çok çekirdek sayesinde sanal konfigürasyonları çok daha hızlı çalıştıracak. Bu sayede aynı sunucuda daha fazla sanal bilgisayar çalışabilecek.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

ya bu nasi iş ya 12 çekirdek ???????

Ne gereği var ki!

intel her zaman öndedir zaten 4 çekirdek herşeyi yapıo ki ne gerek düşük saat hızı kullanıcan mesela q8200 süper bir işlemci

çekirdek sayısı arttıkça performans artışının düşmesi ile ilgili bir makale var... hatta o makalede 4 çekirdekli bir sistemle 8 çekirdekle sistem arasındaki performans artışının % 20 nin altında olduğu yazıyordu... aynı makaleye göre mesela 12 çekirdekli işlemcinin sağladığı performans artışı çok düşük olacak, çünkü mevcut yazılımlar çoklu işlemcilere göre yazılmıyor... ilginç... sanırım bir pazarlama tekniği...

6 çekirdekli istanbula daha başlayamadan 12 dedi bune hız atağı yaw.

intelden çok daha iyi işler yapmaya başladığı kesin amd firmasının elindeki mevcut teknolojinin suyunu çıkartmada sürekli yeni model işlemci üretmeyen tek firma ibm firmasından sonra.

halen tek çekirdekliler ile bile güncel tüm işlemleri yapabilmekte amd işlemcileri. 4 çekirdek zorunluluğuna gerek kalmadan x2 550 işlemcileri ve 255 serisi ile çok büyük fiyat performans sağlayabilmekte.

intelin şuanda fiyat performans yönünden yarışabilecek bir işlemcisi yok malesef.

intel çift çekirdek çıkararır intelciler hemen yazar: harika bir gelişme ancak amd çift çekirdek çıkarır intelciler bu sefer böyle yazar: ne gereği varki

şimdide burada böyle yazmışlar ne gereği varki sanki sanki Dünya`da yaşamın bir kaç ay ömrü kalmış göktaşı çarparak hayat bitecekmiş gibi yorumda bulunmuşlar sanki ileride 12 çekirdek kullanan oyun ve programlar çıkmayacak

millet anlamıyor 12 çekirdek bile az şimdi bilgisayarın açılması için geçen dakikalar saniye olsa fenamı olur saatlerce beklemek yerine birkaç saniyede işimizi yapar çıkarız yeri gelecek 12 çekirdek yetmeyecek hangi birinizin elinde sd ram slot işlemci var madem gerek yok onları kullanın.

Arkadaş haberi okumadan yorum yapıyorsunuz ne biçim insanlarsınız. Bu işlemciler sunucular için ve çok ta gereği var. Fan boyluğu kesip bir haberi okuyun bilginiz artsın.

ne derseniz deyinde quad qore kullaniyorum 1 senedir arkadasimizada i7 topladi yeni bu islemcilerle yarisamas amd ciddi manada yarisamiyor cok ovulen phenomlari gorduk kac kisi phenomlu istem kurdu acaba amd bi ra gercekten iyiydi ama suan cok kotu durumdalar

arkadaşlar bu işlemci önce işe yarıyor mu? ve hangi işletim sistemi ve çalışan programlar AMD nin beceeriksiz ve performanssız işlemcilerinde adam gibi çalışacak yaw...!!! ?

ben intel de denedim - amd de ve çok detaylı ve de çooook uzun süre çok çeşitli konfigirasyonları ağır yük altında deneme fırsatım oldu.

SONUÇ : herzaman intel işi bitirdi kardeşim bu kadar gerçekler ortada iken isterse 12 değil 12222222222222222 çekirdekli işlemci çıkarsın nasılsa satacak bi çaylak yada kandıracak bir ker(ev)iz bulur 1 + 1 daha eder iki bu böyle biline

sorarım sizlere neden intelin tonla özellikli olan uç işlemcileri intel in daha orta seviye işlemcileri ile aralarında çok az performans farkı var?

ÇÜNKİ İNTEL TEKNOLOJİYİ DAHA İYİ KULLANIYOR...!!!

amd ise teneke kasaya modifiyeli mobilet motoru gibi

ben bu yaşadıklarımı yaşadıktan sonra INTEL den vazgeçmeeeemmm.!

saygılarrr...!!!

yazıyı okumadan yorum yapmayın sunucu sistemlerde çoklu çekirdek ön plandadır. Bu işlemci masaüstü sisitemler için değil ki.

amd işin suyunu çıkardı kardişim yaw

beceremediği kulvarda kabak çekirdeği gibi işlemci çıkartıyor ama neye yarar ?

ben bunun yerine yarım kilo kabak çekirdeği alır filmin karşısınıda çinterim daha faydalı olur en azından

YAŞASIN INTEEEELLLLL

saygılarrrr...!!!

çekirdek sayısı arttıkça performans artışının düşmesi ile ilgili bir makale var... hatta o makalede 4 çekirdekli bir sistemle 8 çekirdekle sistem arasındaki performans artışının % 20 nin altında olduğu yazıyordu... aynı makaleye göre mesela 12 çekirdekli işlemcinin sağladığı performans artışı çok düşük olacak, çünkü mevcut yazılımlar çoklu işlemcilere göre yazılmıyor... ilginç... sanırım bir pazarlama tekniği...

arkadaşım sen uyu sen hiç kafanı çıkartma dışarı abuk sabuk site formlarından abuk sabuk bilgi topla ha gayret belli seviyen zaten yazdığından. 64 BİT neci bu acaba tanıdık birşey 64 BİT server 180 gb RAM TERABYTE'larca disk deteği ve multicore 24 ÇEKİRDEK işlemci desteği ile ENTERPRİSE EDİTİON Yeterlimidir acaba.

ayrıca serverde senin dandik firefox yada explorer yada nebilim vıttırı vızzık oyunlarını açmıyolar sorun çıkartsı. SQL SERVER 2009 da destekliyor 64 bit ve çoklu işlemci ve yüksek ram desteği mevcut yetmezmi daha ne açacaksın auto cad 2010mu açmayı düşünüyorsun sunucuda sunucunun amacı veri depolamak eğlence merkezi işletmek değildir.

İntel 12 cekirdek duyurduğunda bu arkadaşlar yine aynı şeyi söyleyecek mi acaba : ne gereği var ya !

edipçiftçi arkadas amd nin sempronları ile intelin quard corellerinimi karşılaştırdı yoksa :) yaşasın intel degi, yaşasın işlemci üreticileri :)

bu işlemciler oyun oynamak için üretilmez arkadaşlar...

acaba ne gereği var diyen arkadaşlar intelin Itanium yada Xeon işlemcilerini hiç duymuşlar mıdır?

bu tür işlemciler sunucular ve/veya encoderlar ve/veya rendererlar in işine yarar.
o yuzden multicore işlemcilerde oyun oynamaya kalkarsanız hüsranla karşılaşırsınız. ondan sonra kahretsin işlemcim çok yavaş diye nağra atarsınız. laf salatası yapmaya benzemez teknoloji.

Amd kullanmıyosan kötülemiceksin.Şuanda baskın olan Amd ve bu adamlar işlerini iyi yapıyorlar.Düşük ön bellekleri olmasına rağmen performansta intelden çok çok iyi, grafik üzerine çalışıyorsanız yada oyun makinalarında gözle görülen kocaman bi fark var.

3DMark rekorları hala Amd'nin elinde.Birde şu var Amd kötü kullandım diyosunuz peki nasıl bi anakartta kullandınız o işlemciyi taktığınız anakartta önemli tak bakalım bi PhenomII'yi Asus M3A78 bi anakarta sonra bak aradaki farka.

bana yazanlar acaba yazımı okuyup ta anlayamamışlar mı? acaba memory hatasımı var beyinlerinizde ? benim yazılarımda ben bunu alıp evimde oyun oynuyorum diye bir ifade varmı?

bi kere oyun oynamak tarzım değil...!!!

bir kere benimsöylemek istediğim şu : amd basit işlemcileri adam gibi üretemezken 12 çekirdekliyi üretip te problemsiz işlemci ürettim diyebilir mi?

Autocad programına eğlence programı diyen arkadaşımız acaba bindiği araçların, yada tüm hayatı boyunca kullandığı bazı mekanik ve elektronik aletlerin bir süre öcesine kadar tamamının bu programda yapıdığından habersiz.

işlemciyi sen alır ver depolamak için kullanırsın ve bir diğeri alır rnder çiftliği kurmak için yada başka biri alır süper bilgisayarlarda kullanır "ROAD RUNNER" gibi birşey yapmaya ihtiyaç duyabilir...!!!

herşeyi bilipte hiçbirşey bilmeyen arkadaşımız biraz bilmişlikten vazgeçerek hayata bakış açını değiştir ve çıkar şu at gözlüklerini, bu işlemciler tek bir görev için üretilmedi.

Bir süre sonra INTEL de gerekli görürse ve teknik açıdan uygun bulursa zaten oda üretir ve bizler gibi son kullanıcıya en az 15 yıl sonra kullanıma sunulacak bir işlemci için bu kadar boş laf yeter diyorum. Zaten geçmişi de hatalı işlemcilerle dolu olan bu firma için efesimi boşa tüketmeyeceğim

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Edip Çiftçi'ye İtafen: Zat-ı muhterem! Sen intelin avukatı mısın? Kullanmasan da niye kötülüyorsun amd işlemcileri. Firmaların tekelleşmesi bizler açısından yani son kullanıclar açısından kötüdür. Amd olmasa intel işlemcileri kaç paraya alacağını bilmiyorsun galiba. Takım tutar gibi taraf tutuyorsun. Geç bunları yok hangi işlemciyi adam gibi yaptı falan. İntelin de hayal kırıklığı yaratan işlemcileri(örneğin prescot'lar) var. Aşırı ısınıyorlardı ve stok fanları dahi normal işlemlerde soğutmuyordu.

dedemin zamanında kalan ''AMD İŞLEMCİLER ISINIYOR'' lafının üzerinden biraz abartırsak 3 nesil geçti. Hala bu sıfat AMD'nin üstünden çıkmadı gitti. Halbuki çok iyi işlemciler

Birçok AMD ve birçok intel işlemciye sahip bilgisayar kullandım. Tecrübeme dayanarak AMD nin daha hızlı olduğunu söyleyebilirim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir