AMD'nin Intel'i sıkıştırdığının 5 nedeni!

Uyuyan dev AMD uykusundan uyandı ve Intel'i köşeye sıkıştırıyor! İşte bunu sağlayan 5 "şey"!

  • Zeynel A. Öztürk
AMD'nin Intel'i sıkıştırdığının 5 nedeni!
AMD, sessiz kaldığı süreyi iyi değerlendirdi

Yıllar içinde AMD ile Intel arasında gerçekleşen savaş, her zaman en iyi işlemcilerin meydana çıkmasıyla sonuçlanmıştır. Ancak bir zaman önce AMD, köşesine çekildi ve hep Intel'in işlemcilerini duyar olduk.

Görünüşe bakılırsa AMD, bu sessiz süreyi oldukça iyi değerlendirdi. Zira işlemci devinin son ortaya çıkardığı APU'lar (hızlandırılmış işleme birimi), Intel ile olan savaşı tekrar alevlendirecek gibi görünüyor. AMD'nin gelecekteki normal CPU planlarıyla beraber Intel üzerinde yarattığı baskı, düşündüğünüzden fazla olabilir.

Öncelikle APU ve CPU arasındaki farktan bahsedelim. APU'lar, CPU ve GPU'yu hemen hemen herhangi bir CPU boyutundaki bir çipte bir araya getiriyor. APU'da birkaç denetim daha bulunuyor ve dolayısıyla anakart üzerinde "Northbridge" köprüsüne ihtiyaç duyulmuyor.

AMD'nin APU'larının önemli bir yenilik olduğunu ve Radeon çekirdeklerinin de eklenip işlevinin artırılmasıyla Intel'e karşı bir avantaj sağlayacağını söyleyebiliriz. Intel'in APU değil CPU olarak adlandırdığı Sandy Bridge işlemcileri de Intel HD grafik çipine sahip. Ancak Intel'in sunduğu grafik özellikleri, son oyunları oynatabilecek kadar iyi değil.

Bir karşılaştırma ve AMD'nin diğer avantajları

Örnek olarak Intel'in Atom işlemcileriyle AMD'nin C serisi işlemcilerini karşılaştırırsak, tek çekirdekli işlemcilerden AMD'nin işlemcisinin 1080p HD videoyu çalabildiğini, ancak Atom işlemcinin çalamadığını görüyoruz. Bundan da iyisi ise AMD işlemcisinin saat hızının düşük olması ve HyperThreading kullanmamasına rağmen iyi bir performans vermesi. İki çipin güç tüketimleri ise hemen hemen aynı.

Verimlilik: AMD işlemcileri, gücü Intel'in işlemcilerine göre daha verimli tüketiyor. Bu, özelikle yeni APU'larda dikkat çekiyor.

Fiyat: AMD'nin ürünleri, Intel karşısında onu rekabetçi hale getirecek fiyatlara sahip.

Diğer girişimler: AMD, işlemci dışında grafik kartı endüstrisi, anakart çipsetleri ve sistem bellekleriyle de yakından ilgileniyor. Zira AMD, geçtiğimiz günlerde Radeon markalı belleklerini duyurmuştu. Şirkete göre bu bellekler, AMD işlemcileri ile iyi bir şekilde çalışacak.

Geleceği: AMD, uygun fiyatlı CPU ve APU'ları sayesinde satışları iyi seviyede olan bir ürün serisine sahip. 2011'in üçüncü çeyreğinde "FX" markası ile çıkacak olan "Bulldozer" çekirdekleri ise baştan yaratılmış yepyeni bir mimari tasarımı vaadediyor. Watt başına performans oranı artırılan FX işlemcileri, 4, 6 ve 8 çekirdekli olarak sunulacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

AMD şu anda önde. son çıkardıkları APU'lar harika ve hem ucuz.

İşte AMD yi seçme nedenim ucuz ve performanslı olmasından dolayı! :D

hep aynı terane... AMD bu sefer İnteli geçecek mi sıkıştıracak mı :) Yıllardır dinliyoruz... Bakalım daha ne kadar dinleriz... AMD işlemci de kullandım İntel işlemci de 11 yaşımdan beri bilgisayar kullanıyorum 30 yaşındayım rahatlıkla söylüyorum... Birileri tarafından piyasaya intel düşmanlığı yayılmıyor olmasa AMD yi alacak son kullanıcı bulamazlar.

AMD aştı kendini. Yıllardır amd kullanıyorum adamlar bu işi iyi biliyor. Fiyat avantajı da cabası :D

Ziyaretçi yazmış:
hep aynı terane... AMD bu sefer İnteli geçecek mi sıkıştıracak mı :) Yıllardır dinliyoruz... Bakalım daha ne kadar dinleriz... AMD işlemci de kullandım İntel işlemci de 11 yaşımdan beri bilgisayar kullanıyorum 30 yaşındayım rahatlıkla söylüyorum... Birileri tarafından piyasaya intel düşmanlığı yayılmıyor olmasa AMD yi alacak son kullanıcı bulamazlar.

---------------------------------------------------------------------------------

AMD İnteli geçeli uzun zaman oldu dostum 11 yaşından beri bilgisayar kullanıyorsun ama teknolojiyi yakından takip etmiyorsun

bulldozerleri bu kadar buyutmeyin 4çekirdekli sb ile aynı performansı sağlıcak ancak 8çekirdekle bunun neresi güzel ?

amd intelle yarışamaz performans konusunda ancak f/p olarak yarısabilir ki o yüzden amd 955 be aldım :)

AMD çoktan geçti İnteli.AMD her alanda büyüyor.Kaliteli ve ucuz.

''15:19'' birisi intel düşmanlığımı yayıyor ?? Dünyadan haberiniz yok çoğu firma ve mağaza zincirlerinde amd işlemci koyulmasın ve satılmasın diye intelin para verdiği çıkmadımı ortaya ? 1 milyar dolar tazminat ödemek zorunda kalmadımı AMD ye ? Azıcık vicdan azıcık insanf asıl ne düşmanlığı pompalandığı belli millete. İşime geldi amd kullandım işime geldi intel . İki firmadan birine düşmanlık yapan kendinede yapar aynı düşmanlığı . Bu firmalardan biri silinse diğerinin kazığı hepimizi dürter fanboyları kayırmazlar.

amd teknolojide her zaman intelin önündedir 64 bite ilk geçen amd idi apu ları ilk çıkaran yine amd ha niye intel hala daha fazla pazar payına sahip o zaman derseniz tek sebebi kemikleşmiş marka bilinirliği. bir üretici olarak intel işlemcili pc yi her seviyeden insana rahat satarsın ancak amd yi sadece teknolojiyi yakından takip eden bu konuda bilgisi olan insanlara rahat satabilirsin normal kullanıcılar amd adını duyunca bilgisizlikten dolayı aceba derler hep.

arkadaslar 8 yıl intel kullandım bide amd alalım dedim 3.2 955 quad cor işlemci aldım 3 aydır bu işlemciyi kullanıyorum performansı hiçte iyi değil ben hiç memnun kalmadım bu elimdeki pc i birini kapaklarsam intel alıcam intel boşuna o parayı istemiyo ben bunu anladım birçok arkadas ön yargılı yaklasma dicek biliyorum ben test için aldım elimizde patladı bidahada amd mi allah korusun :)

11 yaşından beri kullanıyor olmak bir işte uzmanlık göstergesi değildir.
Zaten yorumun, 11 yılı ekrandaki simgelere çift tıklamakla geçirdiğinin bir göstergesidir.
İntel ,fiyat performans oranında amd ile kıyaslanamayacak kadar kötüdür.
Çok paran varsa alırsın 1600 dolara xtreme edition olur biter.Ancak bu işi biraz biliyor olsan 350 dolara AMD alırsın aradaki fiyat farkı uçurumken,performans farkı maksimum %30 olur

Sen de yorum yaz