AMD'nin yeni APU'ları tanıtıldı

AMD, daha heyecanlı ve sürükleyici bir deneyim vadeden yeni çiplerini tanıttı!

AMD'nin yeni APU'ları tanıtıldı

AMD, 2013'te piyasaya süreceği hızlandırılmış işlemcileri (APU) tanıttı ve VIZIO ile yeni OEM ilişkisini duyurdu.  Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (CES) düzenlenen bir etkinlikte, sektörün ilk dört çekirdekli x86 "yongada sistem" (System-on-Chip veya SoC) örneği olacak "Temash" ve "Kabini" adlı ürünlerin çalışır durumdaki silikonları tanıtıldı.  İki APU'nun 2013'ün ilk yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor.  Gösterimlerde . "Kabini" tabanlı bir ultra ince dizüstünde ve "Temash" tabanlı performans tablet ve hibrid dizüstünde çeşitli oyunlar ve uygulamalar çalıştırıldı.AMD ayrıca OEM'lere sevk aşamasında bulunan ve önceki nesil AMD A Serisi APU'lara göre %20 ila %40 performans artışı sağlayan yeni "Richland" kod adlı APU'yu tanıttı.  "Richland" işlemcilerin tüketicilerin kullanım deneyimlerini çarpıcı şekilde zenginleştirmesi için jest ve mimik tanıma uygulamaları gibi yazılımlarla paket olarak sunulması bekleniyor.  "Richland" işlemcinin devamı ise, 28nm üretim teknolojisine ve çığır açan heterojen sistem mimarisine (HSA) sahip "Kaveri" kod adlı işlemci olacak ve 2013'ün ikinci yarısında müşterilere sevkiyatı başlayacak.

AMD ayrıca OEM'lere sevk edilmekte olan yeni AMD Radeon HD 8000m serisi harici grafik işlemcilerini de duyurdu.  Oyunlarda yüksek performansa yönelik tasarlanan bu işlemciler, şirketin ultra ince, çok amaçlı ve tablet gibi hızla büyüyen müşteri pazarlarında düşük tüketimli teknolojilerle yeni ürünlere odaklanma stratejisini destekliyor.

"2013'te yepyeni APU'lar piyasaya sürecek olan AMD, hızla büyüyen segmentlerde başarı elde etmeye hazırlanıyor" diyen AMD Global İş Birimleri Genel Müdürü Lisa Su, şöyle devam etti: "Son kullanıcıları düşünerek teknolojiler geliştiriyoruz ve gündelik hayatımıza gerçek anlamda bütünlüklü ve sürükleyici bir bilgisayar deneyimi getiriyoruz.  Grafik ve oyunlardaki liderliğimizi korurken sektörün ilk x86 dört çekirdekli SoC'si de dahil olmak üzere yeni APU teknolojilerini piyasaya sürmekten heyecan duyuyoruz."

Watt başına performansta önemli artış

2013 APU Modelleri watt başına performansta önemli bir artış ve iyi yazılım deneyimleri sunuyor

"Richland" CPU ve grafik işlemcisinde hız artışıyla birlikte pil ömrünü de uzatıyor.  "Richland" APU'ların jest ve mimik tanıma uygulamaları, televizyonlara ve monitörlere kablosuz bağlantı, çevrimiçi video izleme sırasında sistem kaynaklarının önceliklendirilmesi gibi seçkin yazılım deneyimleriyle paket halinde sunulması bekleniyor. "Kabini" iyi pil ömrü ile ultra ince dizüstü bilgisayarları hedef alırken çift ve dört çekirdekli seçenekleri etkileyici performans sunuyor.  "Kabini" işlemcilerin, AMD'nin önceki nesil genel kullanım APU'larına (kod adı "Brazos 2.0") göre %50'den fazla performans artışı sağlaması bekleniyor. "Temash" ise AMD'nin Windows 8 Tabletler ve Hibridler için düşük tüketimli mobil işlemcisi.  AMD, "Temash" işlemcinin tabletler için piyasadaki en yüksek performanslı SoC olmasını ve önceki modele (kod adı "Hondo") göre %100 daha fazla grafik işlem performansı sağlamasını hedefliyor.

AMD popüler tüketici markalarıyla yeni ortaklıklar kuruyor

Dün yapılan basın toplantısında VIZIO da yer alarak AMD tabanlı platform portföyü üzerinden geliştirilen yeni modellerini tanıttı.  VIZIO'nun yeni AMD portföyü içinde 11.6" APU tabanlı tablet PC, iki yüksek performanslı 14" ve 15.6" ultra ince dizüstü ve etkileyici bir 24" Hepsi Bir Arada (AiO) sistem bulunuyor.

"VIZIO 2013 yılında kişisel bilgisayar pazarında daha da sağlam bir yer edinecek ve bunun için de AMD'nin en iyi görsel deneyim ve oyun performansı sunan işlemcilerini kullanacak" diyen VIZIO Ürün Pazarlama Başkan Yardımcısı Lily Knowles, şöyle söyledi: "AMD, VIZIO'nun tablet, dizüstü ve hepsi bir arada modellerine en iyi grafik deneyimini ve görsel kaliteyi sağlıyor."

OEM'lerin özellikleri ve çarpıcı tasarımlar

AMD, VIZIO'nun yanı sıra çeşitli OEM'lerin özellikleri ve çarpıcı tasarımlarıyla 2013'de iddialı

"Tüketicilere çok zengin özellikler sunan ASUS U38, AMD ve Microsoft ile yakın temas halinde, Windows 8 için geliştirildi" diyen ASUS Başkan Yardımcısı S.Y. Hsu, sözlerini şöyle sürdürdü: "HD dokunmatik ekran ve hızlı açılma sağlayan solid-state sabit disk ile Asus U38, AMD A Serisi APU'ları çok yüksek bir ürün tasarımı mertebesine taşıyor."

"HP Pavilion TouchSmart Sleekbook, HP'nin en uygun fiyatlı dokunmatik sistemi olarak Windows 8 kullanıcılarına AMD A Serisi APU'ların performansıyla çok kaliteli bir deneyim yaşatıyor" diyen HP Kişisel Bilgisayarlar Genel Müdürü Kevin Frost, konuyla ilgili şöyle konuştu: "Kaliteli grafikler, yüksek oyun performansı ve sürükleyici görüntü ve ses deneyimi, AMD tabanlı HP TouchSmart Sleekbook'ların her yaştan tüketiciye hitap edebilmesini sağlayacak."

"Çevreleyen bilişim" CES'de hayata geçti

Bu yeni ürünler, AMD'nin "çevreleyen bilişim" yani bilişim ekosistemlerinin bütünleşerek doğal bir arayüz ile tüketiciye tüm cihazlar ve tasarımlarda sürükleyici deneyimler sunan bilişim çağı vizyonunun bir adım daha ileri götürülmesini sağlıyor.  AMD bu kavramı geliştirmek amacıyla VIZIO ile ortak çalışarak CES'teki AMD Deneyim Bölgesi ziyaretçilerine çevreleyen bilişimin nasıl bir şey olduğunu gösteren AMD SurRound House'u ortaya koydu.  AMD teknolojileri ile çalışan AMD SurRound House, panoramik HD görüntüleri mekansal ses iletimiyle birleştirerek tam anlamıyla 360 derecelik bir duyu deneyimi yaşatıyor ve yeni nesil ev sinemasının nasıl olacağını izleyicilere gösteriyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

amd bu kafayla çoktan öldü gitti. ekran kartları yerlerde sürünüyor, işlemcileri tam komedi, sürücü desteği zaten allahlık. yakında nokia ile aynı kaderi paylaşıp iflasını açıklamazsa iyidir derim

@10 Oca 2013 13:49 AMD 'nin en son kullanıcı için çıkardığı 8350 işlemci fiyatı 535 tl ki en pahalı yerde; Intel'in hangi 850TL altı işlemcisinden daha kötü açıklarmısın?? Intel'in 1000TL'lik işlemcileri sadece AMD 8350 'yi geçiyor.. Aradaki fiyat farkı 45-480TL arası neredeyse.. Bu fiyatada orta üst veya üst seviye çok rahat bir Anakart alırsın.. Tabi intel 1155 chip set'li boardlarınında AMD boardlara göre pahalı olduğunu düşünürsek, 1500TL ye Intel i7+Board alacağına, 900-950TL'ye Amd Board + İşlemci almak artan 500-550 TL yi de diğer donanımlara harcamak çok daha makul.. Tabi AMD 'nin sunucu işlemleride gayet performanslı ve ESX sanallaştırmasına tam performansla hizmet ediyor.. Sürücü desteği ve güncelleme aralığı ile AMD şuan NVIDIA'dan daha aktif çalışıyor. Sorun Nvidia tabanlı oyunların daha çok çıkması bununda sebebi zaten belli, Nvidia 'nın finansman kaynağı ve reklam bütçelerinin daha yüksek olması.. Kısacası Cahil cüheyla bir tavırla Intel Fanboy'luğunu lütfen bırakın.. Bilmiyorsunuz bari sallamayın....

@10 Oca 2013 13:49 andavallı cahil bir intel fanboyusun asıl sen çoktan öldün gittin...gübre oldun...

@10 Oca 2013 13:49 şimdi internete giriyorsun; "intel 3960 inceleme" diye yazıyorsun, arama sonuçlarında çok ünlü bir sitenin video incelemesi var, 1200 dolarlık i7 3960`ın benchmark testlerinde 170 dolarlık amd phenom işlemciye %50 fark atarken gerçek performans karşılaştırmasında işi rengi komple değiştiğini;1200 dolarlık i7 3960 işlemci 170 dolarlık amd phenom işlemciden sadece 4-5 fps hızlı olabildiğini komedisini göreceksin! :D intel bu benchmark ve gibi programlardan çok kaymak yedi! enayiler olmasa akıllılar nasıl geçinir, 200 dolarlık işlemci dururken 1200 dolarlık çöpü nasıl satardı!?

geçenlerde çok saçma bir başlıkla AMD Apuyu bırakacak dediniz bugünde yeni apu haberi yaptınız... intel fanboyluğunda çığır açtınız...

yazıyı bir daha birdaha okursan.Amd apuyu bırakacak yazmıyordu.Amd Vision logosunu kaldıracak yazıyordu.Konu işlenişi ile sanki Apu ları bırakacakmış gibi yazılsada Apular gerek laptopda gerekse masaüstü bilgisayarlada uygun fiyata uygun performans sunuyor.Parası olupta aklı olmayanlar inteli seçiyor.Ama bu işi bilen insanlar sadece sentetik bencmarklarda amd yi geçen,ki bu testler yine intel uyumludur, intel işlemcilere bu kadar para vermez.İntel ve nvidia reklamı ve finanse etmeyi amdye göre daha iyi yapıyorlar.Ben ekran kartındA Nvidia ve amd yi kullandım.kesinlikle amd daha iyi.işlemci içinde %10 performan içinde 500tl fark veremem.amd nin apu lu laptopları A8 ve A10 işlemcili olanları intele göre çok çok iyi i5 ve i7 den.Buyrun araştırın.Ekran kartları yede sürünen diyen arkadaşın zerre kadar bilgisi yok.PS4 ve XBOX 720 de AMD nin apuları kullanılacak ve ekran kartıda HD7000 serisi özellikle PS4 için 7970 olacağı söyleniyor.Bilmeyenlere duyurulur.

selamun aleykum bir yanlış anlaşılma var gibi. bildiğim kadarıyla amd nin fx 8 serisi 4 çekirdekli bir işlemcidir. gerçek 8 çekirdek değil. terminolojik açıklaması 4 çekirdek 4 de izlek işlemci olarak adlandırılmakta ve bir nevi intelin ht si ile aynı özellik göstermektedir. bu nedenel fx işlemcilerin ht si olan i5 lerle kıyaslanması gerekmektedir. yanlışım varsa bilgilerinizden faydalanmak isterim.

@12 Oca 2013 19:43 Hemen açıklamakta fayda var. AMD'nin işlemcilerinde en azından 6 çekirdek ve 8 çekirdeklerinde sistematik epey değiştirildi.. 3D ve Sanallaştırma vb işlemlerinde 4 çekirdek otomatik olarak 8 çekirdekli dublex yapıya kısacası aktif 8 çekirdek modüle geçiş yapıyor. Bu tarz işlemci performansı gerekenmeyen işlemlerde ise 2 veya 4 çekirdek pasif e geçerek 4 çekirdek olarak çalışıyor işlemciler. I7'lerle kıyaslanma durumu 8 çekirdek aktif modüle geçtiği anda başlıyor. Şuan zaten 8150, 8320 ve 8350 Black Edition'lardan her konuda daha performanslı bir I5 işlemci çıkarmadı veya çıkaramadı Intel. I7 'nin ise bir alt jenerasyonları bu AMD 'lerin gerisinde kalıyor. Yeni nesil I7 lerin tamamını AMD'den daha iyi.. Fakat dediğim I7'lerde 1300TL ve üzeri fiyatlardan satıldığı için Fiyat Performans eğrisinde 510 TL'Lik AMD'den geri kalıyor. Sadece Performans baz alınınca 1300TL'nin getirisi olan işlemci gücü dolayısıyla geçiyor AMD işlemcileri.. Ama tüm Son Kullanıcıların standart bir ev pc'sinde gerçekten I7 yeni nesillere kesin olarak ihtiyacı yoktur.. Ben 1060T AMD ile 2 tane 1080P Film, 2 tane 1'er çekirdekli Linux Sanal makinayı , yanında Diablo3'ü ve Fifa 2012'yi ekstra olarak da Web'de 5 - 6 sekme halinde Java ve Flash uygulamalarını eş zamanlı açık tutarak işlemciye yük bindirmeye çalıştığım testlerim var.. Dilerseniz Link ile de paylaşırım.. İşlemciye binen maksimum yük CPU'nun %32 si civarında bir yüktü. Buna yakın sayıda bir o kadar uygulamayı kaldıracak işlemcim 240TL 'lik bir AMD 1060T idi.. Haliyle 1300TL'lik I7 ile insanların neyi yapmaya çalışacağını anlamakta zorlanıyorum. Buna ek olarak bu kadar parayı neden vermek istediklerinide anlamak bir hayli güç....

amd apu ile intele zaten farkını koydu,

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost