AMD Ontario: Grafik çekirdekli yeşil CPU

AMD, işlemci savaşlarında yeni cepheyi Ontario ile açıyor. Peki ama nedir bu Ontario?

  • Halil Mollaoğlu
AMD Ontario: Grafik çekirdekli, yeşil CPU
AMD Bobcat: Ontario APU'ların temeli.

AMD'nin Fusion teknolojisi birkaç sene önce duyurulmuştu. Projenin arkasında CPU ve GPU'nun birleştirilmesi (füzyon) yatıyor; yani tümleşik grafik birimi olan bir işlemci. Şimdiyse Fusion'un bir temsilcisi hakkında ilk detaylar belli oldu.

Açıklanan bilgilere göre AMD'nin ilk APU'ları (Accelerated Processing Unit: Hızlandırılmış İşleme Birimi) Ontario ismini taşıyacak ve modern 40-nm mimarisine göre üretilecek. Ontario'nun temelini güncel Athlon ve Phenom işlemcilerle hiçbir alakası olmayan Bobcat isminde bir işlemci çekirdeği oluşturuyor. Bobcat'in iki çekirdeği var, 2011'de çıkacağı duyuruldu ve maksimum 1 ila 10 Watt TDP değeriyle çalışacağı söyleniyor. Şu an için daha kesin bilgiler açıklanmış değil.

İki CPU çekirdeğinin yanına DirectX 11'i destekleyen bir grafik birimi de geliyor. Bu haliyle Ontario Intel'in Atom serisine ciddi rakip olabilir; zira Intel de N4x0 serisi de tümleşik grafik yongası kullanacak. Ontario 2011'de piyasaya sürülecek ve tüm ULV notebook'larda ve netbook'larda kullanılacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

amd den rowanj bakalim gorcez soylenilenler gibi olabilcekmi

amd' nin balon sözleri ve herzaman birşeyler ortaya atar, ya beceremez, yada eline yüzüne bulaştırır...!!!

2011' e kadar bu haberi unutur gideriz ve amd' de hatırlatmaz bile, kendiside unutur.

INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Fermi [Fehmi] 'ye rakip olamaz...

bakalım intel ve intelden yana olanlar buna ne diyecek

edip ter tarafından birşeyler sallayıp uydurma övdüğün firmaların yaptıklarınıda gördük. intel hıh sadece fırınlanmış ve kokmuş teknolojilerini önünüze sunar sizde saf gibi para verirsiniz.

64 bit yapı kimin eseri acaba intelinmi oda yalan atma amd ve ibm firmalarının eseri ama ilk geliştiren ve patentini firmalara veren amd firmasıdır.

ilk soğuk işlemci kimin eseri yüksek saat hızına rağmen yine amd cool quilet teknolojisi ile amd firmasına ait. intel para ile satın aldı amd 64 teknolojisi gibi bunada para ödedi.

peki ya düşük ssat hızı ve düşük cache bellek ile inanılmazların başarılabileceğinin kanıtı olan athlon 64,x2, fx serisi işlemciler ne iş acaba intel binde biri kadar bile performans sergileyemiyordu.

sebep neydi veri yolu muhabbeti değilmiydi yoksa benmi yalnış biliyorum. eğer yanlış biliyorsam neden fsb değerini en düşük 1066 yaptılar yada entegre bellek kontrolcüsününde patentini alarak core i7 işlemcileri ürettiniz??

bunuda amd firması geliştirdi satın aldınız amd yapmassa senin övdüğün o firmalar hiçbir halt yapamayacak.

gelelim nvidia firmasına. onlarda phsics ile övüne dursun diğer mac ve başka yazılım ve üreticelere özgü kullanılan kod ve komut setleri geliştirerek phsics teorisinide çürütmüş durumdalar şuanda.

hiç boşa yaygara kopartma intel entegre ekran kartlı işlemciyide yaptı ama fiyasko çünkü 45 nnm olarak sığdıramadılar bir türlü meşur more kanunları sayesinde bu gidişle de 12 nnm olunca anca sığdıracaklar gibi. amd yapar yine sefilleri oynayıp patent alana kadar amd dersiniz işiniz bitince biz yaptık dersiniz. kraldan çok kralcısınızya normaldir o yüzden.

128 bit işlemci ve kodlardada aynısı olacak amd ve ibm ortak çalışıyor bu konuda zaten amd yapar patentini alır sonrada biz yaptık dersiniz.

adam gibi bişey yapında amd' nin önündeyiz deyin bişey demez kimse ama nerde boyna yalan dolan.

amd intel e karşı bir üstünlük kazanmaya çalışıyor.ama bunu yapabileceğini sanmıyorum

niye insanlar bilip bilmeden amdye çamur atarlar ki, gençler rezil oluyorsunuz , hem de paranızla rezil oluyorsunuz, gelin doğru yolu bulun.

pek iyi birşey olmaz bence. testler, bekleyeceğiz.

Neden her konuda bu kadar fanatiğiz anlayamıyorum..Benim söylemek istediğim şey "Reklamlara kapılmayın" Sektördeki şirketlerin yaygara yaptıkları uçuş reklamlarını dinlemeyin, yaşı tutanlar bilir biz ne "Pentium"lar ne "Itanıum"lar gördük yerlerde...

Sen de yorum yaz