AMD, PC'lerde yeni bir dönem başlatıyor!

AMD'nin yeni Fusion APU'ları, pil ömrünü uzatıyor, inanılmaz bir performans sunuyor!

AMD bilgisayarlarda yeni bir dönem başlatıyor!

AMD yaptığı bir açıklamada, yeni yüksek performanslı AMD Fusion A Serisi Hızlandırılmış İşlemciler (APU) ile ana akım bilgisayar kullanımında yeni bir dönem başlattığını duyurdu. Tüketiciye yönelik masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda gerçekten sürükleyici deneyimleri mümkün kılan AMD A Serisi APU'lar, parlak HD grafikleri, süper bilgisayar benzeri performansı ve 10,5 saatten fazla pil ömrünü bir araya getiriyor.

Giderek dijitalleşen ve görsel odak kazanan dünyada, tüketiciler çoğul görevlere, canlı grafiklere, gerçek gibi oyunlara, takılmayan filmlere ve mükemmel çoklu ortam performansına daha fazla önem veriyorlar. AMD A Serisi APU'lar bu ihtiyaçları karşılamak için dört adede kadar x86 CPU çekirdeğini DirectX 11 özellikli ve harici ekran kartı düzeyinde performans veren, 400 adede kadar Radeon çekirdeği içeren ekran kartları ve ayrı HD video işleme özelliğiyle aynı yongada birleştiriyor. AMD A Serisi APU'lar ayrıca jest arabirimleri, çoğul ekran desteği, 3B eğlence ve gerçek zamanlı görüntü dengeleme gibi ileri özellikler de içeriyor.

"AMD A Serisi APU, AMD için bir dönüm noktası olmanın yanında, mikroişlemcinin icadından beri bu sektörde meydana gelmiş en büyük mimari değişimlerinden biri de olabilir," diyen AMD Ürün Grubu Genel Müdürü Rick Bergman, şöyle devam etti: "Yepyeni bilgisayar deneyimlerinin müjdesini vermenin yanında, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda eşsiz grafik ve video performansını da beraberinde getiriyor. Bugünden itibaren, harici ekran kartı düzeyinde performansı ana akıma da sunabileceğiz."

AMD A Serisi APU'lar (eski kod adı "Llano") sevkiyat aşamasındadır ve 2011'in ikinci çeyreğinde ve sonrasında önde gelen OEM'lerin 150'den fazla masaüstü ve dizüstü modelinde kullanılacaktır. HD video, 3B dönüştürme ve veri bakımından yoğun iş yükleri için tek kalıplı bir işlemcide güçlü seri ve paralel işlem kabiliyeti sunan AMD A Serisi APU'lar, yazılım geliştiricilere daha da küçük bir tasarımda benzersiz güç ve potansiyel sağlıyor.

AMD AllDay Power: Uzun pil ömrü

AMD AllDay Power: Uzun Pil Ömrü

AMD A Serisi APU, bilgisayarlarını bütün gün kullanan müşterilere performanstan ödün vermeden bütün gün pil ömrü sunuyor. Boş yükte 10,5 saatten fazla pil ömrüyle 2010 AMD Genel Kullanım Platformu'na göre %50 artış gösteren sistem, kullanıcıların bilgisayarı şarj etmeden daha fazla iş yapabilmesine veya birden fazla HD film izlemesine olanak sağlıyor. Ayrıca, AMD'nin dinamik değişken ekran kartı yönetimi, çift ekran kartlı çözümlere sahip bilgisayarlarda APU'nun ve harici AMD Radeon GPU'nun enerji tüketimlerini akıllı bir şekilde yöneterek pil ömrünü arttırıyor.

"AMD A Serisi APU'nun pil ömrü, sistemler için büyük bir aşama ve gerek bireysel gerek kurumsal kullanıcıları çok şaşırtacak," diyen AMD İstemci Birimi Genel Müdürü Chris Cloran, şöyle konuştu: "Süper bilgisayar benzeri performans da kullanıcılara gerçek zamanlı görüntü sabitleme gibi imkanlarla, filmlerdeki titreme ve atlamaların ortadan kaldırılması gibi avantajlar getirecek."

Mükemmel HD: Her piksel önemlidir

İnsanlar bilgisayarlarında eskisinden de çok dijital içerik oluşturduğu, paylaştığı ve izlediği için, her AMD A Serisi APU'da bulunan donanım ve yazılım bileşimi AMD VISION Motoru video, oyun ve fotoğraf gibi dijital içerikleri geliştirmek üzere tasarlandı. Ayrı video oynatma ve post-processing teknolojisiyle HD video kristal berraklığında oynatılırken, hızlandırılmış HTML5 ve Direct2D performansıyla web siteleri de daha hızlı çalışıyor. HDMI 1.4a, DisplayPort 1.1 ve USB 3.0 gibi gelişmiş bağlantı standartlarını destekleyen, çoğul ekran uygulaması için doğal destek sağlayan sistemle HD içeriğin düzenlenmesi, aktarılması ve izlenmesi daha kolay ve hızlı oluyor.

AMD A Serisi APU'da bulunan yeni özelliklerden biri de, titreyen ve atlayan filmlerin pürüzsüz oynatılması için filmleri sabitleyen AMD Steady Video teknolojisi. AMD A Serisi APU, artık bilgisayar deneyimleri ve beklentileri için vazgeçilmez hale gelmiş jest arabirimleri, 3B oyun ve 3B Blu-ray video eğlence gibi özellikler içeriyor.

AMD A Serisi APU ile kurulan tüm bilgisayarlar, her fiyat aralığında bulunabilen modelleriyle harici ekran kartı gücünde DirectX 11 özellikli grafikler sunarak HD görsel deneyimler yaşatıyor. Sadece AMD Fusion APU'larda bulunan gerçek AMD Çift Grafik özelliği, bir AMD Radeon harici ekran kartıyla birleştirildiğinde %75'e kadar performans artışı sağlıyor. Daha hızlı, daha kaliteli ve daha canlı olan bu görsellik, kullanıcıların özellikle oyunlarda dijital dünyayla bütünleşmesini mümkün kılıyor.

Kişisel süper bilgisayar performansı

Kişisel süper bilgisayar performansı

Kullanıcılar bilgisayarlarında ister iş, ister eğlence amacıyla giderek daha çok şey yapıyor ve AMD A Serisi APU ile dizüstü bilgisayarlar bile bu yükü kaldırarak yeni nesil paralel işlem imkanı sunuyor. Dizüstü bilgisayarlarda 400 gigaflops, masaüstü bilgisayarlarda 500 gigaflops'a kadar işlem gücüyle AMD A Serisi APU'lar, kullanıcıların video ve görüntü işleme, yüz tanıma, jest tanıma ve çoğul görev senaryoları gibi en ağır uygulamaları bile kaldıracak kapasiteye sahip oluyor. En ağır şartlar için de AMD Turbo Core Teknolojisi içeren AMD Fusion A Serisi APU'lar, mikroişlemci ve grafik işlemcisi performansını dinamik olarak iyileştirerek kullanılan uygulamaya en uygun enerji tasarrufu düzeyini yakalıyor.

AMD Fusion ekosistemi genişliyor

AMD, Ocak 2011'de AMD Fusion APU'ların piyasaya çıkmasının ardından yazılım geliştirici topluluğu içinde büyük destek kazandı. Halihazırda 50'den fazla yaygın uygulama AMD Fusion APU ailesi tarafından hızlandırılıyor ve Internet Explorer 9 gibi gelişmiş tarayıcılar AMD Fusion APU içeren bilgisayarlarda daha da sürükleyici yeni nesil web deneyimleri sağlıyor. ABD'nin Seattle kentinde düzenlenen ilk AMD Fusion Geliştirici Zirvesi ise, geliştiricilere, akademisyenlere ve yenilikçilere paralel programlama ve OpenCL gibi endüstri standartları çerçevesinde işbirliği yapma imkanı tanıyarak, yazılım ekosisteminin en yeni bilgisayar metodolojilerini genişletmesini sağlıyor.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

aferin amd ye haber tırışka çıkmazsa artık bir baltaya sap olabilmeyi öğrenmiş demektir...

laf var icraat yok 13 haziran dediler 30-90 gün arasında uzattılar süreyi bi sürü asparagas haber var işlemci yok ortada..

Edip Çiftçi kırbaçlayıp durduğu Voltran'ın sırtından inip şu AMD'ye bir baksa diyorum hani, zaten büyük aşklar da hep nefretle başlarmış...

millete çok gaz verip beklentileri yükselttiler, sonuç hayal kırıklığı olacak gibi.. umarım olmaz.

Neden hala x86 ? Millet 64 bite geçiyor bu adamlar hala 86yı geliştirmekle uğraşıyorlar ? Yada ben anlamadım ?

amd iyi geliyor. birazda türkiye amd notebook ları dahada çoğaltsa iyi olacak. sadece her yerde ezberlemişler intel i3 i5 i7 başka bişi yok ortada

yahu amd' ye senelerdir bakıyoruz...!!!

işlemci frekansı yüksek, anakart fsb hızı yüksek, şimdi de ekran kartları çekirdekleri fazla, ekran kartı frekansları da fazla, hatta ve hatta 512 bit veriyoluna sahip ekran kartları da var artık bu uyduruk markanın...!!!

AMA GEL GELELİM INTEL + NVIDIA İLE KARŞILAŞTIRINCA, KOCA BİR FISSS...!!! çünki karşılıklı olarak test sistemlerine bakıyorum, frekans INTEL işlemcilerde daha düşük ve NVIDIA ekran kartlarında da daha düşük, ama NEDENSE INTEL SİSTEMLER HEP DAHA İYİ VE gerçek iş yükünde denediğim tüm amd' ler çok kötü sonuçlandı, ama tüm INTEL SERİLERİ tek kelmieyle muhteşemdi...!!!

işte bu yüzden 550 km. ile giden bir murat 124' e asla güvenmem... :)
YA sİZ....???

saygılarr.r.rr

Edip Bey, başımızın etini yiye yiye bizleri güzelim XP'den ayırıp Windows 7'ye geçirdiniz, sağolun, teşekkür ederiz ama İntel'den ve NVidia'dan ayrılmamıza bir türlü izin vermiyorsunuz. Ne yapalım? Firar mı edelim? Saygılar.rrr.r

herşey tamamda, şu laptop da hd olayı nedir arkadaş.. yahu zaten 24" inch e kadar yeni çıkan bütün monitörler 720p görüntü veriyor.. laptoptaki 15" veya 17" lik ekran hd olsa ne olur olmasa ne olur.. zaten hd, sen istemesende o görüntü 720p.. 1080p yi o büyüklükte ekran destekleyemez.. o yüzden senin laptoptan alacağın görüntü full hd olacak, daha ne kasıyolarki şu işi

karrışşma bende, saygılar.r.r. , gibi hitap şekilleri kişinin başkalarının kullanmadığı, orjinal bir hitap şekli bularak, o şekli kendi imzasıymış gibi kullanıp "bakın ben burdayım" diye gösterme çabasıdır.. toplumda çokça gözükür.. o yüzden bu tip şeylere değilde işine odaklanan insanların yorumlarını dikkate almak daha mantıklı olacaktır

saygı bizden
-----------------------------------------------------------------

Edip Bey, başımızın etini yiye yiye bizleri güzelim XP'den ayırıp Windows 7'ye geçirdiniz, sağolun, teşekkür ederiz ama İntel'den ve NVidia'dan ayrılmamıza bir türlü izin vermiyorsunuz. Ne yapalım? Firar mı edelim? Saygılar.rrr.r

hayırdır nerden bu intel aşkı hiç bir profosyenel birilerinin üstüne
basarak yükselemeyeceğini bilir ancak aciz ve cahil yetersiz aşağılık kompleksine sahip ve insancıklar böyle davranır çünkü yeterli bilgiye sahip olmadıkları için ellerinden sadece kendini dev aynasında seyredip dev olduğunu sanarlar iki sistem kurup pc toplamakla işlemci değerlendirmek herkezin yapabileceği bir şey değildir. koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derlermiş

Ayrıca İşlemcide Frekans hızı çokta önemli sayılmaz veriyolu bant genişliği ve kod yapısıda önemli bende Apple G5 Dual PPC (IBM) 1x1=2 Çekirdek Powermac Dual Xenon 6x2=12 çekirdek var grafik tasarım yapıyorum xenon çokağır bir dökumanı postscrıpt basmaya kaktımmı bitirmeden kesiyor ppc IBM 3satte 5satte sürse gıkı çıkmadan basıyor yani işi bitiriyor

Bu edip bey arkadaşımız ne içiyorsa bana da ondan verin.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost