AMD son kumarını oynamaya mı hazırlanıyor?

İşlemci piyasasında Intel'in gerisinde kalan firma, "ya tamam ya devam" demek üzere... İşte son plan.

AMD son kumarını oynamaya mı hazırlanıyor?
AMD: Söylentiler gerçek mi oluyor?

AMD'de çip üretimi konusunda köklü değişim sinyalleri. Masaüstü ve sunucu işlemcilerinde rakibi Intel'in gerisine düşen ve sadece bu yıl için 1.6 milyar dolar zarar açıklayan AMD, yeniden kara geçebilmek strateji geliştiriyor.

AMD'nin işlemci piyasasında tekrar kar eder hale gelmesi için düşünülen değişim ise çip üretiminin "fason" hale gelmesi. Uzun süredir dedikodu olarak sektör kulislerinde dillendirilen bu iddia giderek gerçeğe bürünürken AMD'nin eski CEO'su Hector Ruiz'in yeni görevi olan Kurul Başkanlığı'nda bu işle meşgul olacağı konusunda bilgiler geliyor. Sektör analistlerine göre böyle bir hamle taşıdığı riskler itibarıyla AMD'yi işlemci piyasasında "batırabilir" veya "çıkarabilir".

Newsweek'in haberine göre firma üretim planlarında düşünülen değişiklik konusunda son derece ketum bir tavır takınırken, resmi açıklama olarak "AMD üretim kabiliyetlerinde ve ilişkilerinde iç ve dış operasyonları dengeli bir şekilde ayarlama için seçenekleri değerlendirmektedir" şeklinde muğlak bir ifade kullanıyor. Sektör analistleri tarafından değerlendirildiğinde bunun açılımı, AMD'nin en azından üretimin bir kısmını fason haline getireceği ve eldeki fabrikaların bir bölümünün satılarak şirkete gelir elde edileceği şeklinde yapılıyor.

Prestij kaybı

Bilindiği gibi AMD'nin Almanya'nın Dresden kentinde bulunan ana üretim merkezine ek olarak Malezya , Singapur ve Çin'de test-montaj tesisleri bulunuyor. AMD'nin halen işbirliği halinde olduğu Singapurlu Chartered Semiconductor Manufacturing CHRT gibi çip üreticilerinden biriyle anlaşarak fabrikaların işletimini bırakması ihtimaller dahilinde görünüyor. Finansal açıdan bakıldığında AMD açısından son derece karlı görünen fabrika satışı uzun vadede şirketi sıkıntıya sokabilecek riskleri de içeriyor.

Bu risklerden biri AMD'nin "fabrikası olmayan üreticiler" sınıfına düşmesiyle yaşayacağı prestij kaybı. Çip üretiminde CHRT, TSM ve hatta IBM gibi fabrikaları kullanmanın AMD gibi şimdiye dek geleneklerinde fason üretim bulunmayan bir şirketin global pozisyonunda gerilemeye yol açacağı şüphesiz.

"Gerçek adamların fabrikaları olur"

Bir diğer ilginç nokta da AMD'nin kurucusu Jerry Sanders'ın "gerçek adamların fabrikaları olur" şeklindeki beylik laflarının henüz unutulmamış olması. AMD'nin üretim üzerindeki denetim ve yakın izleme haklarının kaybı da fabrikaların elden çıkışıyla yaşanabilecek diğer bir olumsuz gelişme.

AMD'nin yeni stratejisini önümüzdeki aylarda açıklaması beklenirken şirketin oynayacağı bu kumarın istenileni verip vermeyeceğini zaman gösterecek. Fabrikaların satışı veya uzun süreli kiralanması, AMD'nin, küçülerek de olsa, istediği kar oranlarına ulaşmasını kolaylaştırabilir.

Firmanın hamlesinin sonuçsuz kalması ve beklenen seviyede maliyet kısıntısına gidememesi durumunda ise gerek endüstri gerekse kullanıcı açısından son derece olumsuz sonuçlar doğabilir. Zira Intel'in zaten önde olduğu bir yarışta rakipsiz kalması, tüketiciyi yüksek fiyatlarla karşı karşıya bırakırken, rekabetin doğurduğu hızlı teknolojik gelişimin de olumsuz etkilenmesi kaçınılmaz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Amd gönlümün şampiyonu ilk amd kullandım sonra intele geçtim şimdi gene amd ye geçtim.Ev kullanıcaları için amd her zaman 1 numara, intelde masaüstünde anlamsız takılmalar oluyor.Gün geçtikçe yawaşlamalar oluyor.İntel şu anda hızlı işlemciler üretiyor ama ev kullanıcısı için gereksiz ürünler oluyor ve pahalı olyor.
Amd nin batmasına sevinecek arkadaşlar olucak bu şirketler hiç birimizin babasının malı değil.Ne kadar çok şirket olursa rekabet artar bu yüzden son kullanıcı olarak biz kar ederiz.İntel tekele geçerse işlemciler faiş fiyatlara çıkacaktır.Bu amd yada intel fark etmez hepsi aynı...

amd istediği planı yapsın, o ısınan işlemciler zamanında kaybetti onlar, amd seven çok kişi ısınma yüzünden amd kullanmaktan vazgeçti, amd nin imajı o seviyede kaldı tabi.

AMD Yetkililerine buradan sesleniyorum. Fabrikanızı teknolojinizi alın Türkiye'ye gelin. Türkiye bilişim sektöründe ilerleyen bir ülke. Türkiyede mühendis ve fikir olarak sıkıntı çekmezsiniz.

amd batarsa vay son kullanıcıların haline, bu gerçekleşirse eğer intel rekabetten dolayı fiyat indirimlerini rafa kaldırıp rakipsiz olduğundan fiyat yükseltmeye dahi gidebilir

Evet belki birçoğumuz,AMD piyasada olduğu için intel işlemcilerini pek ucuz olmasada satın alıyoruz ve kullanıyoruz.Bide intelin rakipsiz olduğunu varsayın işte ozaman işlemciye,bütçemizi zorlayacak kadar para verecek hale geliriz.....

Zira Intel'in zaten önde olduğu bir yarışta rakipsiz kalması, tüketiciyi yüksek fiyatlarla karşı karşıya bırakırken, rekabetin doğurduğu hızlı teknolojik gelişimin de olumsuz etkilenmesi kaçınılmaz.

kesinlikle katılıyorum . . .

intel amd'yi batırmak için elinden geleni yapıyor ama zamanı geldiğinde amd öyle bir devrim yaratıcak ki intel ne olduğunu anlayamayacak işte buraya yazıyorum arkadaşlar o gün geldiğinde beni hatırlayın

Amd Reklamdan kaybediyor.Bilgisayardan hiç bişey anlamayan biri bile intel daha iyi diyor.Amd oyun ve uygulamalara daha çok destek vermeli.Yoksa Amd ne yaparsa yapsın satışları arttıramaz.

İnşallah bu firma batmaz. Yoksa artık Intel işlemcileri 10.000 Dolara alırız.

Amd Reklamdan kaybediyor.Bilgisayardan hiç bişey anlamayan biri bile intel daha iyi diyor.Amd oyun ve uygulamalara daha çok destek vermeli.Yoksa Amd ne yaparsa yapsın satışları arttıramaz.

----------------------------

sponsorluk dabedeva olmuyor ki.
adamların zaten parası olsa zarar ettik diye açıklama yapmazlardı.

amd performanslı ,az ısınan ve az güç tüketen işlemci üretebilirse zaten kullanıcı bu markaya yönelir.

amd firması ilk çıktığında intel işlemcilerin fiyatlarını yarıya düşürmüştü.

ahh amd ahh biraz daha iyi işlemciler yapsaydın bunlar olmazdı.iyi olsaydı bu duruma düşermiydi sizce??? amd denin öğrenecek çok şeyi var "FOREVER INTEL" .bu zamanda amd almam için bedavaya vermeleri lazım bana =)

AMD nin hak ettiği yeri edinememesinde Forever İtel cilerin payı büyük. Adamlar Futbol takımı tutar gibi marka tutuyorlar. Gelişmelere kapalılılar. Benim Leptabım İntel ama yakın arkadaşım ailem olsun şu ana kadar 5 tane masa ustu sistem topladım 5 de AMD.

AMD Şuanki teknolojide intele hiç olmadığı kadar yakın. hatta bazı notkalarda ileri bile geçiyor. Bir zaman önce FX işlmecisi ile İntele fena fark atmıştı. Gerçek anlamda çalışan çift çekirdek işlemcilerde AMD nin ürünü. AMD nin çok eski işlmecilerinde bile 64 bit desteği var.

Ama aramızda markacılar çok ne görmüşse onu savunuyor forever intel miş peh...

AMD bir batsında sizi görürüm ben Forever inteli
AMD nerede kaybediyor. reklam yapmıyor intel her yerde reklam yapıyor gerek oyun giriş videolarında
Futbool panolarında Televizyonda.

AMD umarım batmaz. Bunun için kendi çapımda elimden geleni yapıyorum.

amd batarsa intele ciddi bir rakip kalmaz bu nedenlede şimdiki intel işlemci fiyatlarını bile mumla ararız.

intelin tekel oluşturduğu bir gerçektir. taşınabilir pazarda centrino 2 platformuyla kendi yerini sağlamlaştırdı. olayi sade masa üstü olarak da görmemek gerek. amd mobil platformlara yogunlaşmalı bana göre. yaksa 10 yıl öncesindeki çok yüksek fiyatlı pc ler geri gelir.

şu an amd x2 4200 kullnıyorum.

Masaüstünde intelin işlemcileri için çok iyi denilebilir ancak siz AMD yi sunucu pazarındada öldürmüşsünüz hocam AMD sunucu pazarında yıllardır bir numara ve opteron işlemcileri intelin xeon ve ıtanıum ıslemcılerınden daha hızlı.Büyük şirketler stabilite yüksek hız için sistemlerini AMD işlemcili büyük serverlara emanet ediyorlar.AMD batmaz bunlar sadece söylenti bence araplar alıcakmış hisselerini AMD nin her şirkette iniş çıkışlar görülür yarın intelin böyle olmayacağı ne malum.

AMD'nin gerçek cpu içerisindeki 4 çekirdeği, her çekirdeğin L2 si olması, L3 bellekte ve 64 bit mimaride önü çekmesi onun gelişen kendini yenileyen bir mühendislik kadrosuna sahip olduğunu gösterir. Bence hataları pazarlama. 100-200Mhz lik hız artışı ile fiyat belirlemek tamamen Türkiye'de ticari olmayan bir mantık. Tatmin edici hızlarda işlemcin olacak. Yanına kolayacak canavar gibi soğutucuyu. Anakartta burada çok belirleyici. Türkiyede iyi bir intel cpu fiyatına amd uyumlu iyi bir anakart ve intel uyumlu anakart fiyatına amd cpu var sorun burada. Bu yorumu okuyan ve bir fikri olmayan okuyucu için şunu belirteyim; AMD işlemci, iyi bir ram ve üst seviye amd uyumlu anakart ile size fazlası ile iyi bir bilgisayar toplanır. İşletim sistemi programının hızı kadar sistemin çalışır, istersen 5Ghz işlemcin olsun. Arada biraz hız farkı vardır ama Türkiyede her kullanıcı sistemi tamamiyle sömüremez, bu kullanıcı sayısıda Türkiyede tahminim %80.

Phenom ve X3 saçmalıklarından sonra AMD'nin çok iyi birşeyler çıkarması lazım ki insanlar AMD'ye yönelsin.Yoksa fason üreteyim ucuza olur mantığı AMD'yi daha da gerilere götürebilir.

Bir insanın adı çıkacağına canı çıksın derler ya işte AMD böyle bişey oldu.Bir zamanlar adı kötü çıktı çok ısınan ve sık sık yanan işlemcileri öyle bir kara leke bıraktı ki AMD ne kadar çıppınırsa çırpınsın insanların beyninde hep o kara leke var.Ama özellikle Athlon modeliyle çok süper bir dönüş yaptı ve bir işlemci hem bu kadar kaliteli hem bu kadar hesaplı olurmu sorusuna olur dedirtti.Özellikle oyunlardaki performansı tam not alan tek işlemci bence İNTEL sadece akıllı ve uyanık pazarlama teknikleriyle ayakta.Eğer aynı teknik AMD'de olsa bu kez roller kesin değişir ve artık İNTEL zarar açıklamaları yapmaya çalışır.AMD'nin tek zayıf noktası kalitesiz personeldir.

Intel, izin verildiği için - çünkü dünyanın başka bir yerinde bir benzeri yok, AMD üstünde (pazarlama aracılığı ile) gizli tekelci baskı yapmaktadır. Eğer bu ortadan kalkarsa iki firmada en azından aynı oranda kar edecektir. Ama ne yazık ki buna izin vermiyorlar, vermiyeceklerde. Bir nedeni de, benim düşüncem, Microsoft'un AMD ile bir türlü yıldızının barışmamasıdır. Bence iyi bir işlemci, Athlon ile gerçekten iyi bir çıkış yakalamıştır. K3'leri düşününce...BENİM TAVSİYEM EN AZINDAN BİR GÜNCELLEME PERİODUNA GİRİLDİĞİNDE AMD İŞLEMCİLİ BİR MAKİNE DENENMELİ VE ÖYLE KARAR VERİLMELİDİR. BEN BU PERİODLARDAN BİRİNDE MASAÜSTÜ MAKİNEMİ YENİLEMEK YERİNE DİZÜSTÜ, AMD TURION 64 1.8 MAKİNE ALDIM, HP OLMASI DIŞINDA MEMNUNUM.

amd batarsa inadına :D intel almam amerikadan apple getirtirim intel in kölesi olucagıma apple a yeni müşteri olurum AMD kesinlikle en sağlıklı işlemcileri üretiyor.

Ya 64bit doğuştan 2000FPS idi sanırsam olan işlemciler 32bit dandik işlemcilerle kıyaslıyosunuz ve 800FPS civarı hızları vardı AMD ye bence destek olunmalı yoksa intelin eline düşersek istedigi fiyattan mal satar. Diye düşünüyorum.

ben bilgisayar olayından pek fazla anlamayan biri olarak şunları haddim olmamasına rağmen anlatma gereği duydum çünkü intel bir siyonist firma diye biliyorum bu siyonistler aslında iyi ürün ürettikleri için değil iyi pazarlama stratejileri gelişdirdikleri için tekel oluşturuyorlar bu yüzden amd nin kalite sorunu olmasada reklam sorunu var diyebiliriz bir an önce tenıtım koordinasyon merkezlerini yenilemeliler yok sa bir arkadaşın da dediği gibi microsoft gibi intel de dünyayı sömürmeye devam eder işlemci fiyatları 500 dolardan başlar

inadına intel.

amd istediği kumarı oynasın, bu zamana kadar bişey olmamış şimdimi olacak, amd nin tek iyi yanı intelin fiyatları düşürmesini sağlaması sadece bu işe yarar, satmıyor değil tabi amd severler var ama yeterli değil, amd ısınır en büyük sorun bu.

AMD'ye birşey olursa alın size gerçek bir TEKEL INTEL!
Şuanda da tekel sayılır laptop ve server konusunda. Bide hepten kalkarsa AMD ortadan vay halimize!
Apple alırım diyen arkadaşım Apple intel kullanmıyor mu artık? :)

"amd ısınır en büyük sorun bu."
bence sen ya hiç AMD kullanmamışsın ya da en son 10 sene önce AMD kullanmışsın. AMD ısınır söylemi tamamen yalan. AMD 10 sene önce ısınıyormuş ve bunu çözmüş. Ben 10 senedir farklı AMD CPUlar kullandım yük altında bile daha 45 dereceyi geçtiğini görmedim.. Bir de Prescott işlemciler için de kalorifer derlerdi ama hiçbir zama Intel ısınıyor diye kimseden duymadım. Biraz daha gerçekçi ve doğru bilgi sahibi olmadan bilgi vermeyelim. Amd fanatiği falan değilim sadece daha objektif olunması gerektiğni düşünüyorum.

intel için yahudi yapılı bir firma diyebiliriz AMD ise daha çok Alman yapılı bir firma benim aklımda bir kuşku var acaba bu şiddetli çekişmeler nazi yahudi savaşımı

Yorumların çoğunu okudum... Siz hiç bi amd işlemcinin yandığını ve değiştirildiğini gördünüz mü ? Ben gördüm ? Siz hiç vestel monotorun yandıgını gördunuz mu bunuda ben gordum ? Sorun tamamen hatalı urun cıkarma ile ilgili... Hatalı ise toplatın kardesim yada batın... Sorun çözüldü...

intel mi?amd mi?derseniz ben amd derim ama intel kullanıyorum

intel-rodostar
amd-pioneer
ati-rodostar
nvidia-pioneer

msi-poneer
Bir elektronikçi olarak böyle görüyorum

sonuna kadar amd amd batarsa intel fyatları tavan yapar bu da alt sınıf kulanıcıları için ciddi fiyatlar doğurur..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir