AMD ve Nvidia, PS4 için yine birbirine girdi

İki büyük dev, Nvidia ve AMD'nin, PlayStation 4 konusundaki kavgası giderek büyüyor!

  • Ertuğrul Süngü
AMD ve Nvidia, PS4 için yine birbirine girdi
"Parçaları bir bütün olarak incelemek gerekiyor."

PS4 henüz piyasaya çıkmadı, hatta henüz tam olarak ne ile karşılaşacağımızı bile bilmiyoruz ama içerisinde AMD egemenliği olacağı kesin. İşte bu durum, AMD ve Nvidia arasındaki gerginliğin zirve yapmasına yol açıyor.

Bundan bir süre önce Nvidia'dan Tony Tamasi'nin yaptığı açıklamada, yeni PlayStation'nun en iyi ihtimallerle bile PC'lere kıyasla alt seviye işlemci ve orta seviye ekran kartı gücüne sahip olacağını söylemiş, an itibariyle hazırlanan sistem içeriğinin, "Piyasaya çıkıncaya kadar çoktan eskimiş olacak!" gibi ağır ithamlarda bulunmuştu.

AMD'nin ISV yöneticisi Neal Robinson ise, Nvidia'dan gelen bu açıklamaya karşılık olarak, kendilerinin Sony ile anlaşamaması üzerine kuyruk acısı çektiğini düşündüklerini belirtti.  Gaming Bolt'a verdiği bir röportajda ise "AMD'nin APU sistemine bakarak durumun sadece parçalarla alakalı olmadığını anlayabilirsiniz." şeklide farklı bir bakış açısı sunan Robinson, Nvidia'nın yaptığı gibi tekil parçaları ele alarak, bu parçaları başka bir sistem ile karşılaştırmanın imkansız olduğunun da altını çizdi.

Robinson'a göreyse PlayStation 4 üzerinde kullanılacak CPU ve GPU bir hayli farklı tasarlanmış durumda zira Sony de AMD'nin ürettiği sistem üzerindeki veri ve bellek paylaşımlarının bolluğu yüzünden kendilerini seçmiş. Robinson, kullanıcı ve geliştiricilerin de duruma tek tek parça bazlı bakmayacaklarını, yaratılan sistem ile çok daha rahat ve uzun süre kullanımı olacak bir konsol ortaya çıkartacaklarını sözlerine ekledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

aynen öyle nvidia kuyruk acısı çekiyor.. amd forever ;)

Bu kavgalar hep saçma! Bu EA'yi en üstte tuttuğumuz sürece oyun piyasası yeniden çöküşe uğrayacaktır... Yakında grafiği de internetten sağlarlar...

sony ne istediyse amd onu verdi donanımlar mımarı olrak kıyaslanmaya acık pc ıle kıyaslandıgında zayıf ama sony bunu istediyse özelleştirmeninde ne denlı artı getırdıgını bidigimden bence oyunları gormeden kımse konusmamalı konsollar daha zayıf gorunen donanımlarla daha cogunu vermiştir herzaman ve sonydaha ustun bir gpu istese onu verirdi amd.nvidia oyun anlamında konsolları kaybediyor pcde hıtman crysis 3 gibi buyuk yapımları kaybediyor mobil platformda qualcomma eziliyor laptoplarda amd hd ler yer alıyor son zamanlardaki gidişini böyle agrasif hareketlerle gölgelemeye calısıyor.tegra 3 berbatdı tegra 4 u duyurdular ama tegram 5 konsolları gececek falan dıyor yanı tegra 4 de kendılerı bile güvenmıyor koskoca sony bıle amd dedı dıyer konsallarda oyle yapacak muhtemelen bunlar ucuza kactı dıyor dogrudur fiyat performans dendımı amd ile hıc bir zaman baş edemediler.şimdi insanların on yargılarıda yıkıldıkca nvidia kan kaybederken acıdan boyle cıglıklar atıyor

yeni ps4 hüsran olacak bence. sony kendine yazık etti.....

Sony ile anlaşamaması üzerine kuyruk acısı çektiğini düşündüklerini belirtti haha nvidia'ya kapak niteliğinde olmuş helal olsun :)

Nvidia candır! <3

nvidia x86 işlemcisi yapmayı bilmiyor ki.. tegra mı koymayı düşünüyorlar ps4 'e ??

Nvidia nedense 8 çekirdekli işlemciyi görmezden geliyor.Süs olsun diye koymadılar onu.

AMD Tüketici dostu nvidia ve intel gibi kazıkçı markaların işine engel oluyor onlarda bel altı vurmaya çalışıyor amd reklam yapmıyor gerçek fiyat yapıyor AMD Forever ;)

Nvidia, ps4'e ve xbox720'ye rakip olarak kendi oyun konsolunu mutlaka piyasaya sürmelidir. Böylece rekabet artar, oyun fiyatları da düşer. Nvidia kendi grafik işlemcisini ve intel, ibm vs. mikroişlemci kullanarak üst düzey bir konsol piyasaya sürmelidir. Üst düzey oyun konsolu pc'ler gibi gelişmeye açık olmalıdır, yedek güç kaynağı yuvası, değiştirilebilir ekran kartı yuvası, çift ekran kartı desteği, ilave ram yuvası, ek soğutucu yuvası bulunmalıdır. Ayrıca Toshiba da üst düzey bir oyun konsolu üretme aşamasında.

@16 Nis 2013 11:18 Nvidia o fiyat politikası olduğu sürece ancak sinek avlayabilir konsol konusunda. nvidia fanları dışında alıpta kullanan olmaz

Toshiba nın konsolu Toshibasphere gerçekten çok ilginç bir bakın derim. Sanırım PS geleceğin atarisi olmak istediğinden motion control olayına girmiyor.

Sen de yorum yaz