AMD yatırımlarının karşılığını almaya başladı

Intel'le rekabette ikinci planda kalan AMD'den gelen son haberlere göre bu hep böyle gitmeyebilir...

  • M. Oğulcan Gökçe
AMD yatırımlarının karşılığını almaya başladı
AMD, adeta küllerinden doğuyor!

Geçtiğimiz yıl patlak veren global ekonomik kriz, bilişim sektörünü de vurmuş; mikroişlemci pazarında Intel'in en büyük rakibi olarak bilinen AMD (Advanced Micro Devices), 2008 yılında 3 milyar dolar zarar ettiklerini açıklamıştı. Masaüstü ve dizüsütü sistemlerde ezeli rekabetin gerisinde kalan; Intel Core 2 Duo, Core 2 Quad ve Centrino 2 işlemcilere ciddi bir alternatif sunmayı başaramadıkları gerekçesiyle eleştirilen AMD, 2009 sonlarına doğru, nihayet beklenen olumlu sinyalleri vermeye başladı.

Özellikle Phenom II, Deneb ve HD 4xxx serisi işlemcileriyle, yeniden yükselen bir satış grafiği yakalamayı başaran AMD, ATI'yi satın almalarıyla birlikte ortaya çıkan borç yükünü sırtından atmakla kalmamış; meyvelerini de toplamaya başlamış gibi görünüyor. Elbette bu olumlu manzaranın ardında, birden fazla akıllıca ticari hamle gizli.

Mart 2009'da AMD, Abu Dhabi hükümetine ait Advanced Technology Investment Company (ATIC) ile bir ortaklığa imza atarak, GlobalFoundries girişimini kurmuştu. Mal varlığının bir kısmıyla birlikte, borçlarının da önemli bir kısmını bu yeni oluşuma devreden şirketin cirosu, 2009'un ikinci çeyreğine ilişkin projeksiyonların %18 üzerinde olarak açıklandı. Buradaki belirleyici faktörlerden birinin, AMD CEO'su Dirk Meyer'in de açıklamış olduğu üzere: Grafik ve özellikle 45 nanometre işlemcilerine gösterilen talep artışı olduğunu eklemekte yarar var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

ati hd 4890 ekran kartı aldım çok başarılı ,tavsiye ederim fiyat olarak eşdeğer nvidialardan daha ucuz

ati hd 4890 ekran kartı aldım çok başarılı ,tavsiye ederim fiyat olarak eşdeğer nvidialardan daha ucuz

--------------------------------------------

hadi canın sen öyle san gtx275 350tl ye buluna biliyor trde ve seninkinen daha iyi + fizik cuda ve 3d vision 3d oyun lar atide bunlar yok fiyatıda ucuz deyil.

mimarisine 2011 de geçecek şuan i5 den sonrasına amd nin ürünü yok 2011 kadar 2011 de amd elindeki planların 3yılık olanını yani 2104 de çıkaracağı cpu ları 2011 de çıkarırsa inteli yakalar.
ati nvidia cephesinde ati nin daha çok ekmek yemesi lazım nvidia dx11 de geç kalınca sizin ucuz atinizi gördük.

yapıcaksın sen bunu AMD aslansın :)

sonunda amd ezmeye başlıcak bea :)

Amd borçlarını ve yükünübölüp öyle gösterirse tabii - den birden + ya geçmiş olur, eeehh bunun adı olayı farklı göstermek diyelim. AMD nin hatalı işlemcilerinden sonra artık çırpınmaya başlaması sonunun geldiğine işarettir 5-6 sene sonra AMD tamamen hava olacak ve onu başka büyük bir firma satın alacak, DEMEDİ DEMEYİN...!!!

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

belki cuda ve fizik yok atide ama oda artık ortak bir kod kullanarak mac os sistemlerin kullandığı özel grafik kodlarını destekliyor bu özellikte intelde yok ne yapalım o zaman nvidia ekran kartı kullanılmasınmı ne saçma bir cevap olmuş.

Forever AMD...............................................

cebini fazlasıyla dolduran bi markayı nası savunuyorsunuz anlamıyorum.size gerimi dönüyor paracıklar.amdye destek olmak lazımki intelde fiyat kırsın.

İntel, Microsoft tabanlı tüm sistemlerde bilgi güvenliği yok. İntel büyük bilgisayar şirketlerini bağlıyor ve bu sayede bir tekel oluşturuyor. Ben İntel de kulklandım AMD de şu an ki Phenom 2 işlemcileri verdiğiniz paraya göre harika performans sağlıyor Phenom 2 x3 ve x4 ler yüksek önbellekli. Bende önceden Core 2 duo vardı şu an AMD pehemom 2 x3 kullanıyorum aynı parayla intel 4 çekirdekli almam imkansız üstelik 775 pin teknoloji var Eğer bilgisayar açılır açılmaz işlam yapacam diyosanız ve CATA, SOLIDWORKS ....vb CAD, CAM programları kullanacaksanız kesinlikle AMD ama CAE için kullanacaksanız İntel derim ancak aralrında fazla fark yok mesela 4 çekirdekli bir İntelde CAtida yaptılan analiz biraz daha erken bitiyo ama AMD nin Phenom 2 lerinde biraz daha geç bitiyo aralarında max 10 dk fark tespit ettim kaldı ki her dakika analiz yapmıyorum o halde iki katı parayı neden vereyim ?

Kimin ne dediği çok da önemli değil benim için.Eğer 400$ ve üstü işlemciye verecek paran varsa tabii ki İntel almak zorundasın.Çünkü AMD'nin öyle uçuk fiyatlı işlemcileri yok.Ama benim gbi 150-200$ civarında parayı işlemciye ayıracaksanız bu durumda AMD'nin ürünleri İntelden daha performanslı.Yok ben marka takılırım derseniz para sizin ve istediğiniz yere harcamakta serbestsiniz.Başka ne diyelim.

"Kimin ne dediği çok da önemli değil benim için.Eğer 400$ ve üstü işlemciye verecek paran varsa tabii ki İntel almak zorundasın.Çünkü AMD'nin öyle uçuk fiyatlı işlemcileri yok.Ama benim gbi 150-200$ civarında parayı işlemciye ayıracaksanız bu durumda AMD'nin ürünleri İntelden daha performanslı.Yok ben marka takılırım derseniz para sizin ve istediğiniz yere harcamakta serbestsiniz.Başka ne diyelim."

Budur!!! AMD forever...

İntel diyenler hatadan fazlasını yapıyorlar 64 bit diyip sahta saçma sapan işlemcileri yutturmadılarmı yazıyordu buralarda gerçek 64bit deyi diye. İntel sanal çekirdeklerle size oyun oynatırken biz intel işlemcinin parasına sizinkinden iyi gerçek çekirdekli amd işlemciyle oynuyorduk.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play