AMD, yeni laptop APU'su Richland'ı tanıttı!

İşlemci devi, CPU ve GPU'ları bir araya getiren APU'sunun en son sürümünü ortaya çıkardı!

  • Zeynel A. Öztürk
AMD, yeni laptop APU'su Richland'ı tanıttı!

AMD, işlemci ve GPU'yu bir araya getiren laptop APU'larının en son sürümü Richland'ı tanıttı. Geçen sene tanıtılan Trinity'nin performansını makul ölçüde artıran Richland, "geliştirilmiş bir Trinity APU'su" olarak tanımlanabilir.

Aynı ikinci nesil Piledriver hesaplama çekirdeklerini temel alan Richland'daki GPU, AMD "Cayman" VLIW4 mimarisine bağlı kalmaya devam ediyor. AMD'nin 2011'deki Fusion Summit'te bahsettiği Graphics Core Next ise henüz Richland'da bulunmuyor.

Richland'ın getirdiği yenilikler arasındaki geliştirilmiş güç yönetimi AMD'ye göre çipin hangi bölümlerinin etkin olup, hangilerinin kapalı olduğunu denetlemede çok daha etkili. Toplamdaki güç tasarrufu heyacan verici olmasa da AMD'de göre 720p'lik bir video izlerken yüzde 25'lik bir güç tasarrufu sağlanabiliyor.

Saat hızlarına gelince, yeni Richland A-10 2.5GHz'i temel alıyor ve turbo ile 3.5GHz'e yükselebiliyor. Karşılaştırma açısından Trinity A-10'un 2.3GHz saat hızını temel aldığını ve 3.2GHz'e yükselebildiğini hatırlatalım.

Yeni APU'nun sunduğu diğer işlevler arasında "yüz tanımayla oturum açma", hareketli denetim, görsel stabilizasyonu, renk geliştirme ve fazlası var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

ne kadar saglıklı olur kullanınca anlasılacak. cunku elektronık de bazı temel basıc seylerı bozarsanız yenı bır urun pıyasaya sunulacagına sonu husran olabılır.

yok arkadaş illa apple gibi biri gelip 7 sene sora cıkıcak teknolojiyi bugun patlatcak başka türlü bunların sıkışmadıkça yükseltme yapıcağı yok . . .

a10-4620m olmuş biraz frekansı yükseltmişler o kadar

İ7 hertürlü akar................

işlemci hızları nerdeyse on beş yıl oldu 1,5 ila 3.0 ghz sonra da bizleri yok dual core yok quadcore yok çift yok dört çekirdek diye kandırıp işlemci satmaya çalışıyorlar.Adam gibi bir firma bu işlemci hızlarını 3.0 ghz den on,onbeş yılda 30 60 250 ghz hatta Terofloplara çıkartacak bu Dünyada yokmu böyle bir firma ya bıktım bu yontma taş devrinden yokmu ışık hızında işlemci üretecek bir firma maalesef yok işte.

@22 Nis 2013 13:40 alabilecek gücünüz varsa özel üretim yapabiliriz.

@22 Nis 2013 22:10 Türkiye'nin 81 ilini satsak yine özel yani 250 ghz lık bir işlemci şuanda alınmaz o denli pahalı olur.Benim anlatmak istediğim herkesin alabileceği makul bir fiyattan bir kaç yılda üretilip satılması umarım anlamışsınızdır.

@22 Nis 2013 13:40 adamların derdi ghzleri yükseltmek değil yoksa hatırlarmısınız bilmem p4 zamanı millet sıvı nitrojenle 5-6 ghzleri zorluyodu... neden ısı yüzünden adamlar ki bunların içinde bilimadamları tonlarca war hala işlemciyi düşük ısılarda çalıştırmanın yollarını arıyolar. bugün bn 3ds Max programında i7 işlemciyle render alırken işlemci 80 derecenin üzerine çıkıyor bi işlemci için muazzam yüksek sıcaklıklar bunlar. elektirik ne kadar düşük sıcaklıklar olursa o kadar hızlı iletilir. bn şuan sıvı soğutma kullanıyorum işlemci 60 65 derecelerde hala render sırasında gene yüksek. önce ısıyı düşürecek biryol bulmalılar ondan sonra elbet ghzler 5er 10ar yükselecektir...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play