AMD yetkililerinden mesaj var!

Donanım dünyasının en yetkili ağızlarından biri masaüstü PC'lere şans vermemiz gerektiğini söylüyor!

AMD yetkililerinden Sasa Marinkoviç'in CHIP Online okurlarına bir mesajı var:

En son ne zaman bir masaüstü bilgisayar almak istediğinizi hatırlıyor musunuz? Anlıyorum... bir dizüstü almak istemiştiniz. Muhtemelen aldınız da. Peki neden bir masaüstü almak istemediniz? Çünkü daha küçük ve daha güçlü bir bilgisayarınız olsun istediniz. PC endüstrisi ise büyük, güçlü ve güç tüketen bilgisayarlar üretmekle meşguldü. Belki de endüstri olarak bizim sizin gibi tüketicileri değil de, oyuncuları hedef aldığımızı düşündünüz. Bu arada dizüstü bilgisayarlar ince, küçük ve enerji dostu olma özellikleriyle sizi cezbetmişti.

Ben masaüstü bilgisayarları seviyorum. Daima sevdim. Hızla geliştirildikleri için seviyorum. Performanslarını seviyorum. Sürekli güncellenebilen özelliklerini seviyorum. Masaüstü bilgisayarları seviyorum çünkü çok güçlüler ve program açmaya kalktığımda beni saatlerce bekletmiyorlar. Çünkü yükseltilebiliyorlar. Çünkü yazılım programı ne kadar büyük olursa olsun, çalıştırabiliyorlar. Çünkü oyun geliştiricilerinin oyunları daha iyi hale getirmesini sağlıyorlar. Çünkü daha büyük ekranları çalıştırabiliyorlar. Çünkü DirectX 11 gibi özelliklere sahipler. Bunlar onları sevmeme yol açan pek çok nedenden sadece bir kaçı!

Neden masaüstü almıyoruz?

Saša Marinkoviç

Peki o halde neden insanlar masaüstü bilgisayar satın almıyor? Çünkü BÜYÜKLER! İlk düz ekran televizyonumu satın aldığımda eski tüplü televizyonumu evden çıkarmak için karımla birlikte beş arkadaşımın daha yardımına ihtiyaç duymuştum. Bugün pek çok PC'nin, eski tüplü televizyonlarla aynı soruna sahip olduğunu iddia edebiliriz. Pek çok insan için tek başına taşınamayacak kadar büyükler. Eski moda duruyorlar ve çok fazla yer kaplıyorlar. Fakat inanın, eski tüplü televizyonlardan farklı olarak, dizüstü bilgisayarlarla kıyaslandığında hala daha iyi bir performansa ve hem daha çok hem de daha yeni özelliklere sahipler.

İnsanların masaüstü bilgisayarlara daha farklı bakabilmesini sağlamak için neler yapabiliriz acaba? 'Daha küçük, daha şık, hem güçlü hem enerji dostu' bir hale getirebiliriz. İmkânsız mı dediniz? AMD APU'lara, nam-ı diğer AMD Fusion'a bir bakın derim. Tek bir parça silikon üzerinde, 4 çekirdek işlemci barındırabilen ve DirectX 11 işleyebilen grafiğe sahip AMD E-350 APU sadece 18 W (yani sıradan bir aydınlatma ampulünün beşte biri kadar elektrik) yakıyor. İster HD (yüksek çözünürlüklü) videolarınızı izleyin, ister düz ekran televizyonunuza bağlayın, ister resimleriniz, dosyalarınız, sunumlarınız üzerinde çalışın (Microsoft Office grafik hızlandırmaya sahiptir), ya da İnternet'te gezinin (Internet Explorer 9 grafik hızlandırmaya sahiptir ve şimdiye dek hiç bu kadar hızlı olmamıştır), veyahut görüntülü arama yapın, ve tabii ki elektronik postalarınıza bakın (bu yazıyı arkadaşlarınıza gönderin). Ve oyun oynayın!

AMD Fusion'un sizin için yapamayacağı tek şey kahvenizi sıcak tutmak olacak. Bu chip her açıdan çok serin kanlı. AMD APU'larla desteklenen yeni PC'ler şimdiye dek görebileceğiniz en iyi bilgisayarlar olacak.

CHIP Online notu: AMD Fusion hakkındaki haberimizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

ne yani, şimdi bu haberden biz yeni AMD APU ların notebooklara gelmeyeceğini mi veya yakın bir zamanda gelmeyeceğini mi anlamalıyız ?
sadece masaüstü pc lerde mi yer alacak? :((

adam doğru söylüyor. Ben ikisini de kullanıyorum. Fakat ilk tercihim masaüstü. Laptop bacağımı inanılmaz derecede ısıtıyor. Bir süre sonra koltukta boynum ağrıyor. Masaya koysan ne anlamı var. Rahat kullanamıyosun. Eğilmen gerekiyor.

Şu an için dizüstü pcler oyun konusunda masaüstü pclerin yanından geçemezler. Tamam çok güçlü donanıma sahip laptoplar da var (örn: Monster) fakat fiyatları çok uçuk. O paraya 5 sene sonrasının oyunlarını kaldıracak masaüstü pc toplanır...

etkileyici bir sohbet olmuş ama halen 1080p çözünürlükte yüksek ayarlarda bir oyunu kaldırabileceğini düşünmüyorum . zaman neyi göstericek bakalım .

kesinlikle masaüstü.. dizüstü kullanırken bilgisayar kullanmaktan zevk almıyorum..

Neden ben masaüstü taraftarıyım?

Biz Tablet de istiyoruz.

ne alakası var canım.dx 11 demişler, yok oyun oynanmazmış.bende 1300 liralık makine var ve şu ana dek çıkan bütün oyunları en üst ayarda oynayabiliyorum.ayrıca performansta çok küçük farklar varken neden kaba olan makine yani masaüstü tercihim olsun.güncelleme olayında ise ekran kartı dışında hemen hemen hepsi değişebiliyor.biraz mantıklı olalım

Oyunlar artık konsola kayıyor. Kullanımı kolay ve oyun oynamak daha zevkli. Güclü masa üstü bılgısayarları artık oyun şirketleri kullanır. Zaten Internte oyn, yazı vesaire gibi işlerıde braz guclu bır laptop fazlasıyla yapar. Artık okullarda bıle ogrencılerın e kıtapları olacak yanı normal bılgısayarlar vb ınternete yonelecektır dıye tahmn edıyırum ben.

Sasa Marinkoviç,duygularıma tercüman oldun,teşekkür ederim...

tabii ki masaüstü

Masaüstü tabii ki iyidir, ama ben de fiyatı masaütünden ucuza gelince dizüstü bilgisayara çevirdim, iki olan bilgisayar sayısını da bire indirdim, AMD yini bir şeyler çıkartırsa ucuz fiyatla piyasaya girerse neden masaüsütü almayayım? AMDbir şeyler çıkartmakta biraz geç kalmadı mı?

Her bakımdan Laptoplar daha avantajlı geliyor bana.Çünkü bir otobüste vb yerde ulaşımda kullanabiliyorsunuz.Oyun konusuna gelince canavar gibi laptoplar var.Oyunları laptoplada oynayabilirsiniz.Hemde otobüste gemide her yerde.Laptop oyun,ulaşımda kullanma özelliğininin ikisinde sağlıyor.Ama masaüstü dev kadar yer kaplıyor.Sabit bir yere bağlı olmak zorunda.Elektrik gidince kapanıyor.Düşünsenize çok önemli bir rapor hazırlıyorsunuz.Birden elektrik gidiyor.kafayı yersiniz ama laptopda.Şarj edin elektrik gitsin çalışmaya devam edin.(günümüzde çoğu laptoun şarjı 2.30-3 saat gidiyor o zamana kadar zaten elektrik gelir.)Parça değişimi konusunda masaüstü laptoplara göre önde falanda diyemeyiz artık.Günümüzde laptoplarda artık ekran kartı vb şeyler değiştirilebiliyor.Entegre lehimli ekran kartları bile.

Fazla uzatmayalım.Laptoplar masaüstülere yetişti hatta öne geçti bile.Bilgisayar alanında teknoloji küçüklük demektir.Bilgisayarın ne kadar küçüğü o kadar iyidir demektir.Ben şunun taraftarıyım ki bundan 15-20 sene sonra bence masaüstü bilgisayarlar falan kalmayacak.Ömürleri azalıyor bence

masaüstü ama şu kablo derdinden insanları kurtarıp teknoloji bu kadar ilerlemişken artık bişeyleri geliştirmeleri lazım hala bitmeyen pil üretemedik bana dokunmatik ekran yapma bana bitmeyen pil yap.

bir kaç sene sonra masaüstü pc leri kablo olmadan lcd tv me görüntü aktarabilirsme ne güzel olcak küçük birer tane kutu yapsınlar kablosuz görüntü aktarma ama daha uzak bize.

Dizistü Pc var ama Biryol culuğa çıkacağım zaman yanıma alıyorum okadar iyi olmasada yinede işimi görmekte Ama Masa Pc ye her zaman ihtiyacım var ve ken dimi enrahat hissettiğim yer evim olunca Masa üstü diyorum

uyduruk amd işlemciyi satmak için adam masaüstünü övüyor yaa...!!! sen bizi keriz mi zannettin Sasa Marinkoviç misin nesin loooo...

asla amd gibi aptal bir sistem almayacağım... INTEL ÖLSE BİLE...!!!
Kİ zaten ölmezzz... evet ben masaüstünü seviyorum AMA INTEL OLANINI...!!!

YAŞASIN INTEL + IBM + MICROSOFT + NVIDIA GÜCÜ...!!!

saygılarr.r.rr

Masaüstü avantaji parca degistirme kolayligi ekleme yapabilme gibi seyler (Grafik karti, Ram vsvs)
Ama artik yaziliminda bir noktada belirli standarta girmesi gerekiyor özellikle oyun konusunda belirli sartlar aranmasi

ben masaüstü bilgisayarıma ekran kartı almak istiyorum :D

Hep masaüstü, her zaman masaüstü, laptoplar; yüksek fiyatlı, onarımı ve parçası pahalı ve zor bulunan ve oyun ve ağır iş performansı düşük ve son zamanlarda oyuncaklaş(tırıl)mış ve sanki ucuz bişeymiş gibi lanse edilen pahalı cihazlardır. Masaüstü ise her zaman gelişmeye açık, her zaman tam güç ve tam performans verebilen dayanıklı bir cihazdır, AMA ŞU GERÇEĞİ ARTIK ÜRETİCİLERİN ANLAMASI LAZIM! MASAÜSTÜLERİN GÜCÜNÜN KORUNARAK, BİRAZ DAHA KÜÇÜLÜP, SESSİZLEŞTİRİLMESİ GEREK!

"Her bakımdan Laptoplar daha avantajlı geliyor bana.Çünkü bir otobüste vb yerde ulaşımda kullanabiliyorsunuz.Oyun konusuna gelince canavar gibi laptoplar var.Oyunları laptoplada oynayabilirsiniz.Hemde otobüste gemide her yerde.Laptop oyun,ulaşımda kullanma özelliğininin ikisinde sağlıyor.Ama masaüstü dev kadar yer kaplıyor.Sabit bir yere bağlı olmak zorunda.Elektrik gidince kapanıyor.Düşünsenize çok önemli bir rapor hazırlıyorsunuz.Birden elektrik gidiyor.kafayı yersiniz ama laptopda.Şarj edin elektrik gitsin çalışmaya devam edin.(günümüzde çoğu laptoun şarjı 2.30-3 saat gidiyor o zamana kadar zaten elektrik gelir.)Parça değişimi konusunda masaüstü laptoplara göre önde falanda diyemeyiz artık.Günümüzde laptoplarda artık ekran kartı vb şeyler değiştirilebiliyor.Entegre lehimli ekran kartları bile.

Fazla uzatmayalım.Laptoplar masaüstülere yetişti hatta öne geçti bile.Bilgisayar alanında teknoloji küçüklük demektir.Bilgisayarın ne kadar küçüğü o kadar iyidir demektir.Ben şunun taraftarıyım ki bundan 15-20 sene sonra bence masaüstü bilgisayarlar falan kalmayacak.Ömürleri azalıyor bence"

güzel söylüyosunda o oyun oynayan notebooooooook a verdiğin paraya kaç tane oyun oynaaaaaayan masaaaaaüstü pc toplanıyor biliyormusun hiç hesabını yaptınmı...1

diyelim oynuyor 2 3 degilde hadi 5 yıl sonra ben masaüstü pc me yükseltme yaparken anakar ram işlemci vs. sen ne yapabileceksin bozulanı çıkar sağlam olanını tak hemde uçuk fiyat...2

son olarak da senin notebookta yeri geldiginde kıstıgın grafiklerle max 18" ekranlı notebookunda ben minimum 24" ekranlı pcde max.+max. çözünürlükte akıcı bir heyecanla oyunumu oynuyorum ve sen ufacık ekranında dağlar kadar para verdiğin notbookunda yeri geldiğinde kasarak köserek oyun oynuyosun...3

masa üstü pc iş amaçlı kullanımda,seyahat ederken pc sini yanında kullanmak isteyene, vb. gibi konumlarda tamam hak veririm ama oyun konusuna gelince hiçbirzaman masaüstü pc yi notebook la kıyaslayıp o ucuk rakamlara oyun oynuyor notebooklar demeyin.....

"Fakat inanın, eski tüplü televizyonlardan farklı olarak, dizüstü bilgisayarlarla kıyaslandığında hala daha iyi bir performansa ve hem daha çok hem de daha yeni özelliklere sahipler."

Eski tüplü televizyonlarda hala o düz ekranlardan çok daha iyi bir görüntü kalitesine, yani performansa sahipler.

Laptop cazip mi değil seyahatler dışındada hiç cazip gelmedi kullandığım programlar olsun birçok uygulamayı üst üste kullanmam olsun yada bluray filmleri 106 ekran lcd me bağlamam olsun hiç bir dizüstü bilgisayar masaüstümün vermiş olduğu performansı bana sunamaz laptopumda var ama masa üstü farklı spor araba gibi diyebilirim...

ya siz hala masaüstünü savınıyorsunuz bana.Neymiş efendim oyun performansı yüksekmiş.Zaten masaüstünü savunanların hepsi bir replik gibi bunu kullanıyor.Herşey oyun performansı değil efendim.Masaüstünü kullanmıyorum.Çünkü çok yer kaplıyor.Bana ENIAC I hatırlatıyor.Çok büyükler.Çok ses çıkarıyorlar.Fazla güç tüketiyorlar.Sabit bir yere bağlı olmak zorundalar.Ve siz hala gelmiş sadece laptoplardan farklı olarak sadece çok performans verdikleri için savunuyorsunuz (ki şimdi canavar gibi laptoplar var ve gittikçe ucuzlayacaklarına inanıyorum.) Laptopların fazla performans verememelerin nedeni parçaların iç içe geçmiş olması böylece fazla ısınıyorlar ve sıcaklıkta tabi performansı düşürüyor.Ama bu sorunda soğutucularla ortadan kalkıyor ve firmalar bu sorunları ortadan kaldırmak amacıyla daha iyi laptoplar üretiyorlar.
masaüstü bilgisayarın o dağınık parçaları (kasa,ekran,klavye)

Masaüstü daha ucuzdur, eşdeğer bile olsa daha verimli ve daha güçlüdür, daha çok enerji tüketir ama notebook'un da ısınıp kendini yakma tehlikesi var, soğutmak için de enerji harcıyor. Her ne kadar dizüstü bilgisayar kullansam da masaüstü bilgisayarımı çok özlüyorum. O gücü o performansı özlememek mümkün mü?

Neden masaustu aliyoruz? Cunku 6 cekirdekli Phenom II yada i7 islemcilerle HD6990 yada 590GTX kullanma sansina sahip olabildigimiz icin. Dizustu ile tasinabilir bilgisayari bir tutmayin. Elimde 1200€ luk Sony Vaio var ve performansi 500$ lik masaustu ile ayni siz neden bahsediyorsunuz.

Neden masaustu aliyoruz? Cunku 6 cekirdekli Phenom II yada i7 islemcilerle HD6990 yada 590GTX kullanma sansina sahip olabildigimiz icin. Dizustu ile tasinabilir bilgisayari bir tutmayin. Elimde 1200€ luk Sony Vaio var ve performansi 500$ lik masaustu ile ayni siz neden bahsediyorsunuz.

Neden masaüstü? Bir, öncelikle güzel ülkemde yaşıyoruz, bir dizüstünün optik sürücüsü 250$ ve güzel ülkeme birde vergi, aşırı kar ve kazık payı ekleniyor, masaüstünde hepsi geçerli bile olsa 50 TL ($ bile değil). İki, a marka dizüstünüz var, b markanın optik sürücüsünü, klavyesini, lcd panelini, en basitinden soğutma sistemini hatta ve hatta her hangi bir oem parçayı takamıyorsunuz/değiştiremiyorsunuz (illaki elinizdeki dizüstü modeline uygun olmalı). Temel parçalardan bir tanesi arızalandımı, değiştirmeniz mümkün olsa bile cihaz çoğunlukla otomatikman elinizde patlıyor (çünkü maliyet arttı, modeli eskiyor ve değişiklik olduğu hemen anlaşılıyor). Üç, benim dizüstüm 22", 24" hatta ve hatta 27" ekrana, klavyedeki sayısal pade veya farklı donanımlara hemen sahip olamıyor. Tutup şimdi o kadar para verdikten sonrada birde ekran, klavye, vb. mi harcama yapacağım. Dizüstü mobil olmak ve bazı önemli işler haricinde kullanılmayacak bir bilgisayar türü. Masaüstünün ömrü hiç dolmayacak, ha şekil değiştirebilir, bazı çevre donanımları fiziksel olarak varolmayabilir (sanal klavye, fare ve benzerleri yerlerine geçebilir) ama şu bir gerçek en az 30 seneden önce masaüstü hala masamızın üstünde olacaktır.

Hicbir laptop,, asla masaustunun yerini veremez.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost