AMD yine Intel'e taş attı!

AMD önce Intel'e taş attı; daha sonra laptop testlerini yerden yere vurdu: İşte tartışılacak sözler.

  • Ali Güngör
Dizüstü bilgisayarlar doğru pazarlanmıyor
Dizüstünde pil ömrü doğru ölçülmüyor

İşlemci devi AMD, dizüstü bilgisayarlarda kullanılan testlerin hatalı olduğunu belirtti. AMD'nin açıklamasına göre mevcut test yazılımları hem hızı, hem de pil ömrünü ölçmekte yetersiz.

AMD'nin sözleri öncelikle Intel'i eleştirerek başladı. AMD'nin global ürün pazarlama bölümünün başkan yardımcısı Leslie Sobon "Perakende bir mağazaya girdiğinizde, PC'lerin beyaz eşya gibi satıldığını görürsünüz. İnsanlara bir eğlence cihazı satın aldıklarını anlatmak için hiç çaba gösterilmez" diyor. Sobon, araştırmaların ışığında müşterilere teknolojileri açıklamanın ya da tamamen anlamalarına gerek olmadığını telkin etmenin çok hassas bir dengesi olması gerektiğini belirtiyor.

Sözlerinin devamında Intel'in işlemcileri bütün diğer parçaların ötesinde bir kahraman ve odak noktası haline getirdiğini, ancak kullanıcıların genelinin işlemciler hakkında eskisi kadar çok şey bilmediğini söylüyor. Intel'in bu alanda büyük paralar harcadığını ve bugüne kadar faydasını gördüğünü ama bu davranışın OEM'lere bir faydası olmadığını belirtiyor. Sobon'a göre Intel hala 1995'teki gibi reklam yapıyor.

AMD benchmarkları değiştirecek

AMD dizüstü pil sürelerini gerçekçi bir şekilde ölçecek

Sobon daha sonra dizüstü testleri meselesine geri dönerek, AMD'nin 2009'un son çeyreğinde 3Dmark06 benchmark yazılımını kullandığını aktardı. Ancak gelecek yıl, cep telefonlarında uygulanan sistemin bir benzerine geçeceklerini, dizüstü bilgisayarların gerçek kullanımdaki pil ömrünü ölçerek kullanıcılara aktaracaklarını belirtti. Bunun sonucunda ortaya çıkan rakamlar elbette sentetik testlerde görünenden daha düşük ama daha gerçekçi olacak.

AMD'nin sözlerinin başında Intel'in pazarlama stratejisinden bahsetmesinin de sebebi bu. Sobon, 1995'ten kalan pazarlama anlayışını değiştirerek, kullanıcılara gerçek bilgiler vereceklerini belirtiyor. Ayrıca AMD, yakın gelecekte kullanıcıların daha kolay anlayacağı bir test sistemi geliştirmek istiyor. Bu sistemin amacı kullanıcılara oyun oynarken, video düzenlerken veya ofis programları kullanırken ne kadar süreleri olduğunu doğru bir şekilde aktarmak.

AMD'nin amacı kullanıcılara aldıkları dizüstü bilgisayarı kullanırken, gerçekten de kutuda yazan süreyi sağlamak. Bu da AMD'ye göre tüketicilerin markaya olan güvenini arttıracak, tercih yapmayı kolaylaştıracak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Söylediklerinin Tamamına Katılıyorum.
Gerçekçi Olmak Herkes İçin Daha İyi Olacak.

Çevremde sadece 3 kişi tanıyorum. Amd işlemci kullanan, birisi abim 2 gün önce işlemci ısınıp sürekli kapanıyor diye dayanamadı laptopu kırdı. Diğeri okul arkadaşım sürekli servise gidip gelen laptopu olmasıyla meşhur AMD sahibi olupta bu kadar karışıtı olan başka birisi tanımam. Bir diğeri ev arkadaşım, basit bir render bile yapsa diğer windows işlemlerini yapamasından şikayetçi, ama iyi oyun oynatıyor.
Benimde intel işlemcilerim var, nazar değmesin servis yüzü görmedi. Tozda toprakta çalıştı, ısındığında kendini kapatmak yerine işlemi durdurdu , soğuduktan sonra kaldığı yerden devam etti. Şimdi o benchmarkları bir yere kaldıralım. Tecrbüelerim bana diyorki, hiç bir benchmark gerçekleri değiştiremez.

Haberin başlığında bile büyük hata var.
"AMD -yine- Intel'a taş attı"
Bu başlıkta buram buram "taraf" kokuyor... Her zaman AMD, Intel'e bir şeyler yaıyormuşcasına bir başlık olmuş. E sonuçta rekabet var. Aynı rekabeti Intel de yapıyor. Onun haberleri neden böyle çıkmıyor?

CHIP Online'ın notu:
Bu yorumun Intel versiyonunu, Intel haberleri altında da bulabilirsiniz. İki rakip marka söz konusu olduğunda bir kelimeye takılıp da mutlaka duygusal davranan, alınan ve taraf tutmakla suçlayanlar oluyor. Ancak tekrar etmekte fayda görüyoruz ki CHIP Online tarafsız bir yayındır.

yorumlari marka fanatigi olarak yapmaktansa haberle ilgili yorumlar görmek daha iyi olur...

Bence amd nin isinan ama fiyat/performans dengesi cok iyi olan cpularini gelistirmesine ihtiyaci var. (bende hp 2510us tablet pc var amd turion x2 islemcisi 109 derece eve 109 dereceye kadar cikiyor, ama kapanmiyor, fakat hizindan odun vermiyor.)

Intel bir islemci ise isisi (peak) tepe noktasina geldiginde kapaniyor. Fakat isinmalari cok zor anca o/c ile mumkun. Fakat pahalilar.

Benim gercekten gormek istedigim haberdeki asil soylenmek istenenle olcusuyor. 4 saat pil omru yazip filmin ortasinda pili biten bir laptop u kimse bilerek almiyor. Kutuda minimum kullanimda ibaresi genellikle 6 puntoyla yaziyor. Bu yuzden 2 saat yazsinlar ama gercekten 2 saat gitsin laptopun pili.

Fatih

misafir 16:24 yorumları gerçekten gerçeklikten çok uzak.. İşlemci ısınıyorsa, termal macun sürer iyi soğutucu koyarsın.. Overclock yapmaktaysan, saat hızını düşürürsün.. İşlemci ısınıyor diye kimse laptopunu atmaz :) Ben AMD kullanmadım, ama sektörel gerçekler AMD'nin fiyat performansta daha üstün olduğunu kanıtlar nitelikte..

Biraz saçma test olacak ama örnek vermesi açısından söylüyorum. şuan bu yazıyı yazdığım bilgisayar T6500 işlemcili win7 kullanıyorum tüm ayarları kıstığımda max 1:45 dk pil ömrü gidiyor
Diğer ev arkadaşımda t2300 işlemcili oda win7 kullanıyor benim ki ile aynı pil süresi

en son arkadaşımda AMD işlemcili diz üstü bilgisayarı var tam modelini söyleymiyeceğim bakmam gerek. o ise rahat 2:30 dk gidiyor.

Isınma falanda hikaye intelden daha fazla ısınmıyor.

amd' nin BÖYLE gocunmasının sebebi; artık teknoloji ile INTEL' i geçememesi ve geride kalmasıdır ki, aynı zamanda NVIDIA ile yaptığı ekran kartı cephesi de bozguna uğrayan amd + ati firması artık LAF İLE PEYNİR GEMİSİ YÜRÜTMEYE ÇALIŞIYOR Kİ, buda mızmızlanmasının bir diğer kanıtıdır...!!!

biliniyorki amd hiçbir zaman profesyonel uygulamalarda INTEL' den daha başarılı olamamıştır ve bu gidişhatla da olamayacak, belli oldu ama en azından INTEL' E rakip olarak saygı duyup teknolojisini geliştirerek savaşsa daha iyi olur diye düşünülmeli...

sorarım sana amd + ati beceriksizi neden 3ds max' ta çizdiğim araba modelleri dosyamı ikidebir kitliyorsun...!!! --- driver ları düzgün ve tam yüklüyorum harici abuk subuk program yükelmyorum ve WINDOWS adam gibi kurulmuş ama her ne hikmetse genede yüksek yüzey bulunan dosyamda problem çıkartıp duruyor... evet hızlı açıyor ama işlem yapamadıktan sonra

neyseki o amd + ati çuvalı pc benim değil kardeşimin ve ben yeni almayı düşündüğüm INTEL PC VE NVIDIA + WIN7 konfigirasyonumun hayaliyle yanıp tutuşuyorum ve Allah kısmet ederse 2 - 3 aya kadar alacağım ve keyfime bakacağım...:D

ne yalan söyleyim intel core 2 duo + ati 1458 mb lık paylaşımlı ve 4 gb ram bir makina + vista business ile çalışmaktan çok zevk almıştım ve tüm 3d programlarım manyak gibi seri ve hızlı çalışıyordu ve photoshop' ta uçuyordu (ati sevmesemde bu olay gerçek) tabii bazı durumlarda ekran kartımın yetersizliği biraz belli ediyordu ama genel anlamda çok seri idi mesela 3ds max' tan 3d bir parçayı 3d olarak photoshop' ta açıp 3d boyamaya kalkınca biraz ağırlaşıyordu ama genede iyi bir performansı vardı. AMA EĞER EKRAN KARTI NVIDIA OLSAYDI yemede yanında yat olurdu ozaman...!!!

neyse herzamanki gibi INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANANLARA SAYGILAR

< Bence amd nin isinan ama fiyat/performans dengesi cok iyi olan cpularini gelistirmesine ihtiyaci var. (bende hp 2510us tablet pc var amd turion x2 islemcisi 109 derece eve 109 dereceye kadar cikiyor, ama kapanmiyor, fakat hizindan odun vermiyor.)>

109 dereceye hiçbir işlemci dayanmaz, devre elemanları erir. orda bir sensör-gösterim hatası olmalı.

amd işlemcilerin daha iyi soğutulmaya, özene ihtiyacı var ama pc üreticileri ucuza kaçmak için buna dikkat etmiyor.

amd işlemciler ram kontrol ünitesini içinde barındırır, bu intellerde dışarıda anakartta, ayrı soğutulan kuzey köprü çipindedir.
amd işlemciler hypertransport gibi yüksek hızlı bir fsb ünitesi içerir.
amd işlemcilerde fazladan 3dnow ve grafik fonksiyonları vardır.

yani amd işlemciler daha fazla fonksiyonel görevlere sahiptir, bu da tabii ki enerji harcamadan, merkezi ısı yaratmadan olmuyor.

ben dos zamanından beri amd kullanırım, hiç ısınma sorunu yaşamadım.
2003 model barton 2500+ montajım halen canavar gibi profesyonel işler yapıyor.
toshiba p200d turion laptopumda da hiç hararet sorunu yaşamadım, şiir gibi çalışıyor.

yıllar önce aldığım intel i740 3d ekran kartı, 3d özelliği kullanıma bile açılmadan demode olmuştu, rezil bir üründü.
diğer intel chip ve IGP sistemlerde de aynı sorunu halen yaşıyorum.
intelin ekran kartları bırakın performansı, 3d testlerini bile tamamlayamıyor.
intel hep birşeyleri düzeltecek sürücü sözü verir ama asla gerçekleşmez.

intelin yıllarca parayla ayrı sattığı matematik işlemcileri (FPU) işlemciye gömme işini amd başlattı 90 ların başında.

intel x86 yı terkedeceğini ve itanyum risc işlemcilere geçileceğini
duyurup bütün lisans paylaşımlarından kurtulup tekel olmak istedi,
ama amd ısrarla x64 mimarisini geliştirerek inteli hizaya soktu, hatta intel x64 mimarisini amd den istemek zorunda kaldı.

AMDnin soluğunda hissetmese intel halen bize 486 satıyor olurdu.

seni seviyorum amd/ati!
dürüst ve verimli kaldığın sürece de sevicem, daha pahalıya bile satsan senden alırım.

Peki bu test ne kadar tarafsız olacak

amd' nin BÖYLE gocunmasının sebebi; artık teknoloji ile INTEL' i geçememesi ve geride kalmasıdır ki, aynı zamanda NVIDIA ile yaptığı ekran kartı cephesi de bozguna uğrayan amd + ati firması artık LAF İLE PEYNİR GEMİSİ YÜRÜTMEYE ÇALIŞIYOR Kİ, buda mızmızlanmasının bir diğer kanıtıdır...!!!

Yuh bozguna mı uğramış? Bozguna uğrayan Nvidia olmasın?

AMD yerden göğe kadar haklı arkadaşlar... Intelin tekelciliğinden başka birşeyi yok... Hem AMD'nin cpu içinde barındırdığı fonksiyonel teknolojileri 19:01'de yazan arkadaşımız oldukça güzel anlatmış... Bir arkadaş ise ısnmadan bahsetmiş. 109 derece demiş. Yok artık daha neler... amd dizüstü cpu'ları olan turionX2'lerin max sıcaklığı 110 derecedir. Örneğin bende msi vr-330 laptop var bunun üzerinde standart olarak amd sempron64 3000+ (2,00 ghz) işlemci vardır. Ben bu işlemciyi turionX2 64 TL-60 (2,00 ghz) ile değiştirdim. Üzerinde ise semprona ait heatsink ve fan mevcut. Şimdi sempronda max. gördüğüm sıcaklık 40 derece , normal kullanımda 30 derecelerde... Turion ise yük altında ise 80-85 derece normal kullanımda ise 50-55 derece... Tam yük derken kastım çift orthos ve çift süper pi ' nin aynı anda ve virüs taraması esnasında çalıştırılması... (hepsi aynı anda.. ) Şimdi bu ısı değerleri bence mükemmel... Ama arkadaş 109 derece demiş ; arkadaşım, ya laptobunda arıza var , servise yolla yada sıcaklığı kontrol ettiğin prg. yanlış ölçüyor... O derecelere çıkması mümkün değil...
Son sözümde fanatik intelci üye edipçiftçi'ye... :
***FOREVER AMD*** ***FOREVER AMD*** ***FOREVER AMD***
(sokağa atacak param yok...)

<neyse herzamanki gibi INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANANLARA SAYGILAR>

bence de saygıya çok ihtiyaçları var! :)

neyse ki biz amdcilerin böyle ihtiyaçları yok,
hatta yüreklerimizin sıcaklığını işlemcimize bağlayanları da
hoşgörüyle karşılayacak kadar "smarter" kullanıcılarız.

biz, kullanırız. kullanılmayız!

amede forever netekim. ;)

gerçek o ıntel tekelcilik yapıyor laptop satılan çoğu büyük mağazalara bakın bakalım amd laptop varmı çoğunda yok neden yok acaba diğer elektornik ürünlerin hepsinin alternafi varken neden amd ürünlerinin yok.

Bu intel fanatiklerinden bıktım, fahri üye gibi dolanıyorlar heryerde... Fazla parası olanlar için intelin hesap numaralarını vereyimde direk oraya göndersinler. Ortada bariz bir iki bilgi var onlar üzerinden konuşsak da itirazı olan ona göre konuşsa iyi olacak. AMD aynı fiyattaki işlemcilerde İntellere göre ortalama olarak daha yüksek performans sunar.Ve intel dosya işlemlerinde sistemlerin ona göre optimize edilmesinden belki de biraz daha iyi performans gösterir. gerisi boş laf

Evet yüreğinin sıcaklığı işlemciyide ısıtmış :)) Amd 2. kalite bilgisayarlarda kullanılabilir. Kaliteli bilgisayar için intel ve nvidia şart. Boş yara amd yi savunup özellikle amd işlemcili laptop alan şansız kullanıcılara üzülüyorum eminim dizinizin üstüne koyamadığınız diz üztü sobanızı sizde aldığınıza pişman olmuşsunuzdur. Çünkü bazı mağazalarda amd nin ne olduğunu bilmeden yada bilerek bilinçsiz kullanıcıya kasılan amd işlemcili pc lerin ne kadar çok enerji tüketip ve ne kadar çok ısındığını görünce bir bilgisayar firmasına gider ve o radaki teknik servis görevlisi derki neden amd li aldınız müşteride derki ben bilmiyordum kiii :) İşte buradan sesleniyorum eğer bir mağazacı yada kendini teknik servis işlerinden anlıyorum diyen biri amd makina veriyorsa ya ürünü size kasıyordur yada burada gördüğünüz gibi amd nin fanlığını yapanlardan biri olduğuna emin olabilirsiniz.

Hala almak istiyorsanız koşun gidin alın hem önümüz kış romatizma sorunları için diz üstü soba iyi gelebilir.

"shinigami"

Bir futbol maçı da bu alanda,işlemciler arasında oluyor. Bir diğeri de malum, tarayıcılar arasında olagelmekte. Kendi payıma keyifle okuyor ve oldukça da bilgi sahibi oluyorum.Ama duygusallığı bir kenara koyalım ve her iki taraf arasındaki rekabetin biz tüketicilere yaradığını da unutmayalım. İyi ki varsın Intel ve iyi ki varsın AMD.

şimdi sıra geldi baana :D bir laptop satıcısı olarak bende fikrimi deneymlerimi söyliyim, benmde amd sepron 3600 msı laptopum vardı ısındğını hiç görmedm ama br gerçek varki amd nin laptoplarda bazı işlemci serileri fena ısınıyor mesela QL-66 sakın yanına bile yaklaşmayın derm :D ama son çıkardığı seriler eskisine oranla fzla ısınmıyor mesela zm-82 intelin işlemcilerine oranla az bi ısı farkı var intele gelcek olursak btün herkes bilir ki laptop piyasasında intel tek eldir bkın laptoplrda amd yi ya hp de yada toshibada yaada acerde görürsnz piyasadki laptopların % 98 inde intel vardır çnkü intelin firmalrla anlaşması vardır intelin belirlediği oranın dışına çıkamazlar bi teknoloji mağazasına gidin hep intelin reklamlarını görürsünz teknoloji mağazalarında eğitimi ve eğlnceyi hep intel ypr peki sizce bu kadar reklama para harcayan bir firmanın tek el olması normal değil mi ?

birde teknoloji mağazalarında çalışanlara inteldeki arkadşlar işlemçi karşılaştrmaları getirdiler karşılaştrmayı bi görseniz :D dersiniz amd at arabası intel ferrari :D amd nin en son çıkan işlemcisi intelin celeron işlemçisine denk geliodu :D:D:D

Sen de yorum yaz