AMOLED ekranlar artık LCD'lerden daha ucuz!

AMOLED ekranların LCD'ye karşı belki de bugüne kadarki tek dezavantajı, ortadan kalktı!

AMOLED ekranlar artık LCD'lerden daha ucuz!

Samsung'un AMOLED ekranları, incelikleri, yüksek kontrastları ve derin siyahlarıyla LCD ekranlara göre birçok avantaja sahip. Ancak telefon üreticilerinin çoğu, yüksek maliyeti nedeniyle bu teknolojiyi kullanmıyor. Yine de yakında bu değişebilir, çünkü iddiaya göre AMOLED ekranların üretim maliyeti, LCD'lerin üretim maliyetinin gerisine düştü.

IHS Technology'ye göre 2016'nın birinci çeyreği itibariyle 5 inç'lik 1080p AMOLED ekranı üretmenin maliyeti, yaklaşık 14,30 dolar iken aynı boyutlardaki 1080p LTPS LCD ekranı üretmek 14,60 dolara maloluyor. 2015'in dördüncü çeyreğine ise LCD ve AMOLED panellerin üretim maliyetleri, sırasıyla 15,70 dolar ve 17,10 dolar idi. Buradan birçok üreticinin giriş seviyesi ve orta seviye telefonlarda AMOLED ekranlar kullanmaya başlayabileceği sonucu çıkıyor.

Samsung'un üst seviye telefonları, DisplayMate'in en iyi ekran ödüllerini defalarca kazanmış olmalarıyla tanınıyor. Fabrikaları işletme maliyeti sabitlendiğinden, AMOLED ekranların fiyatının gelecekte daha da düşmesi söz konusu olabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Amoled ekranlı telefonların ekran renkleri çok abartılı ve sevmiyorum

@27 Mart 2016 15:17 Sıcaklik ayari yapmani saglayan programlar var. Gercekci renklere gore ayarlayabiliyorsun.

@27 Mart 2016 15:17 O zaman senin zevklerin farklı normalinden. Super Amoled ekranda olması gerektiğinden daha iyi renk canlılığı sunar. Bundan dolayı daha iyi durur. Sönmüş renklerden iyiydir..

Amoled ekran ne yazıkki IPS LCD kadar gerçekçi göstermiyor

AMOLED lerin güneş altında görünürlüğü de LCD kadar başarılı değil.

amoled ekranlar, 1 yıl kadar kullanımdan sonra girilen uygulamanın ekranda silik görüntüsünü bırakmaya devam ettikçe ips favorim

amoled ekranlarda tartışmasız görüntü daha parlak ve canlı...özellikle siyah renkli temalar falan çok daha iyi duruyor..fakat direk güneş ışığı altında iphone retina ekranı ki buda LCD sanırım daha iyi görünüyor

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir