AMOLED: Geleceğin ekranı, ekranların geleceği

CHIP Online geleceğin ekran teknolojisini şimdiden gözler önüne seriyor: Değişen ne olacak?

Şu ana kadar ekranlar hakkında ne öğrendiyseniz unutun: LED arka aydınlatmanın pabucu çoktandır dama atıldı, geleneksel LCD'ler artık tazeliğini kaybetti. Büyülü sözcük: AMOLED. Sizlere yeni ekran tekniğinin neler sunduğunu anlatıyoruz.

HD-Ready, Full-HD, LED arka aydınlatma ve daha büyük ekran ekranlardan sonra OLED teknolojisi (Organic Light Emitting Diode) ekran-tekniğindeki yeni devrim oluyor. Sony'nin de bu teknolojiyi kullanan ilk televizyonu duyurmasından sonra mevcut teknolojinin daha gelişmiş bir sürümü aramıza katılmak üzere: AMOLED (Active Matrix Organic Light Emitting Diode). Türkçesi: Aktif matrisli organik ışık diyotları.

Yeni teknolojiden beklentiler çok büyük: Üreticiler ve geliştiriciler çok daha aydınlık görüntüler, daha iyi renkler, daha kısa tepki süreleri ve daha düşük enerji tüketimi vaat ediyorlar. CHIP Online bu yeni tekniğe göz atma fırsatı yakaladı. Şimdilik şunu söyleyebiliriz: Ne üreticiler ne de geliştiriciler bol keseden vaatte bulunmadılar; zira AMOLED'li ilk ürünler bizi tamamen tatmin etti. Üçüncü sayfada bu ürünlere dair izlenimlerimizi öğrenebilirsiniz.

Sizlere sadece yeni tekniği tanıtmakla kalmayacağız, aynı zamanda en yeni cihazları da tanıtıp önümüzdeki senelerde AMOLED'in neleri mümkün kılacağını da söyleyeceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Piyasadaki en iyi AMOLED ekranlı cep telefonu, bakınız : i8910 HD ;)

Yakında bu AMOLED ekranları yazıcıdan basacaklar. İnşallah kartuşların fiyatı makul olur :)

hocam acaba lcd lere göre bunların bakış acıları nasıl acaba?

Samsung S8003 kullanıyorum. Renkler harika. Siyah tam siyah. Işık sızması yok. Görüş açısında sınırlama yok. her açıdan gözüküyor ekran. Şarjıda çok az tüketiyor. Umarım laptoplarada en kısa sürede gelir bu ekran.

Samsung Jet'de mi Amoled ekrana sahip? Birşey yazmıyor ama normal telefonlardan daha parlak duruyor bizzat denedim. Laptoplarını ve monitörlerini bekliyoruz amoled sistemin. Gerçi çok yakında Led monitörler piyasamıza gi,riş yapacak hazır olun modeller dışarıda satışa çıktı.

LCD teknolojisiyle karşılaştırıldığında dayanıklılık çok düşük. Sebep: Havadaki oksijen OLED'in organik maddesine saldırıyor ve bu maddeyi aşındırıyor.

Geleceğin ekranı AMOLED, şimdinin LCD lerinden daha az dayanıklıysa geleceğin ekranı olmak için daha dayanıklı olması gerekiyor bu durumda.

ne oled? :)))

dogrusu ben bu dayanıklılık konusunu taktım bir tv alacağım ama senelerce beklemek istemiyorum

yakında laptopların yerini tablet pc ler alacağı için AMOLED ler kullanılacak.

Gelecekte oksijen kalmayacağı için sorun yok :)

bilader lcd nin ömrü 70000 saat. hadi bunun ömrü olsun 30000 saat. günde 10 saat izlesen eder 3000 gün. bu da demekki ömrü 10 yıl civarı. e 10 yıla kadar kim öleee kim kala boş tartışma bunlar al yenisini bak keyfine bilader

Ömürleri uzarsa sorun kalmayacaktır. Gelin görün ki bu ekranları sürmek o kadar da kolay değil, sağlam bir işlemci ve hız gerektiriyor.
Creative Zen mp3 çaların şarjının bu kadar uzun gitmesinin nedenidir OLED!

günde 10 saat televizyon izleyeceğine üretken ol kitap oku kendini geliştir vatana millete faydan olsun ki tavuktan farkın olsun. mal geldik mal gidiyoruz vesselam

Gelecekte oksijen kalmayacağı için sorun yok :)

yarıldm yaa :)

Bilader değil birader!

i-river marka mp3 çalarlar zaten kullanıyor bunu yeni bişey değil ayrıca şarjlarıda gayet iyi bildiğim kadarıyla...

Arkadaslar Oled teknolojisinin henüz ilk versiyonları bunlar monitörlerin serbest bükülüp, katlanabilen bir yapıya sahip olduğunu dusunun

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir