AMOLED: Geleceğin ekranı, ekranların geleceği

CHIP Online geleceğin ekran teknolojisini şimdiden gözler önüne seriyor: Değişen ne olacak?

AMOLED: Bu ürünler çoktandır var

Bu teknoloji çok yeni olmasına rağmen AMOLED kullanan cihazlar var. Bunlar hem teknolojiyi önceden tatmamızı sağlıyor hem de merakımızı arttırıyor.

AMOLED: Bu ürünler çoktandır varMP3 çalar: Cowon S9
Cowon S9'un 3,3 inç büyüklüğünde, 16 milyon renk desteği olan bir AMOLED ekranı var. Ekran 480 x 272 pikseli çözüyor. Böylece cihaz video seyretmeye de elverişli oluyor ve bunu iyi başarıyor. Karşılaştırılabilir LCD modellere göre renkler çok daha doygun ve daha doğal bir etki bırakıyor. Bir diğer artısı: S9 bu yeni tekniğin dokunmatik ekran yapımına da elverişli olduğunu gösteriyor. Tüm bunların yanında cihaz, bir müzik çalar olarak da çok iyi bir grafik çiziyor.


AMOLED: Bu ürünler çoktandır varCep telefonları: Samsung SGH-S8300 Ultra Touch
AMOLED ekran kullanan birkaç cep telefonu da mevcut. Örneğin Samsung I8910 D ve Samsung SGH-S8300. Cihazın ekranı 2,8 inç büyüklüğünde ve 16 milyon renk desteği var. Ayrıca yüz tanıma özelliği, otomatik odaklaması ve çift flaşı olan 8 Megapiksel kamerası da var. AMOLED teknolojisi sayesinde ekran çok ince ve resimler/videolar renk açısından çok gerçekçi gözüküyor. S8300'ün AMOLED ekranı dokunmatik kullanımı da destekliyor. Kullanıcı hassas ekran üzerinden menüler arasında geçiş yapabiliyor, MP3 çaları ve kamerayı kullanabiliyor. Telefon numaraları ve kısa mesajlar yine cihazın klavyesi üzerinden giriliyor.

AMOLED: Bu ürünler çoktandır varFotoğraf makineleri: Samsung WB1000
Samsung'un yeni dijital fotoğraf makinesi WB1000, özel ve ince kasası ile dikkatleri üzerine çekmekle kalmıyor, aynı zamanda AMOLED ekran, 5x optik zum, 12 Megapiksel çözünürlük ve stereo sesli HD kalitesinde video kaydı özelliğiyle beraber geliyor. 3 inçlik AMOLED ekran 518.400 piksel çözünürlüğe ulaşıyor ve güneş ışığı altında da kontrast dolu görüntüler verebiliyor. Özellikle fotoğrafçılar yeni teknolojinin renk haslığına bayılacak. Bir diğer artı: Ekran, sıradan LCD'lerden daha az enerji tüketiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Piyasadaki en iyi AMOLED ekranlı cep telefonu, bakınız : i8910 HD ;)

Yakında bu AMOLED ekranları yazıcıdan basacaklar. İnşallah kartuşların fiyatı makul olur :)

hocam acaba lcd lere göre bunların bakış acıları nasıl acaba?

Samsung S8003 kullanıyorum. Renkler harika. Siyah tam siyah. Işık sızması yok. Görüş açısında sınırlama yok. her açıdan gözüküyor ekran. Şarjıda çok az tüketiyor. Umarım laptoplarada en kısa sürede gelir bu ekran.

Samsung Jet'de mi Amoled ekrana sahip? Birşey yazmıyor ama normal telefonlardan daha parlak duruyor bizzat denedim. Laptoplarını ve monitörlerini bekliyoruz amoled sistemin. Gerçi çok yakında Led monitörler piyasamıza gi,riş yapacak hazır olun modeller dışarıda satışa çıktı.

LCD teknolojisiyle karşılaştırıldığında dayanıklılık çok düşük. Sebep: Havadaki oksijen OLED'in organik maddesine saldırıyor ve bu maddeyi aşındırıyor.

Geleceğin ekranı AMOLED, şimdinin LCD lerinden daha az dayanıklıysa geleceğin ekranı olmak için daha dayanıklı olması gerekiyor bu durumda.

ne oled? :)))

dogrusu ben bu dayanıklılık konusunu taktım bir tv alacağım ama senelerce beklemek istemiyorum

yakında laptopların yerini tablet pc ler alacağı için AMOLED ler kullanılacak.

Gelecekte oksijen kalmayacağı için sorun yok :)

bilader lcd nin ömrü 70000 saat. hadi bunun ömrü olsun 30000 saat. günde 10 saat izlesen eder 3000 gün. bu da demekki ömrü 10 yıl civarı. e 10 yıla kadar kim öleee kim kala boş tartışma bunlar al yenisini bak keyfine bilader

Ömürleri uzarsa sorun kalmayacaktır. Gelin görün ki bu ekranları sürmek o kadar da kolay değil, sağlam bir işlemci ve hız gerektiriyor.
Creative Zen mp3 çaların şarjının bu kadar uzun gitmesinin nedenidir OLED!

günde 10 saat televizyon izleyeceğine üretken ol kitap oku kendini geliştir vatana millete faydan olsun ki tavuktan farkın olsun. mal geldik mal gidiyoruz vesselam

Gelecekte oksijen kalmayacağı için sorun yok :)

yarıldm yaa :)

Bilader değil birader!

i-river marka mp3 çalarlar zaten kullanıyor bunu yeni bişey değil ayrıca şarjlarıda gayet iyi bildiğim kadarıyla...

Arkadaslar Oled teknolojisinin henüz ilk versiyonları bunlar monitörlerin serbest bükülüp, katlanabilen bir yapıya sahip olduğunu dusunun

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir