AMOLED: Geleceğin ekranı, ekranların geleceği

CHIP Online geleceğin ekran teknolojisini şimdiden gözler önüne seriyor: Değişen ne olacak?

AMOLED: Teknik bu şekilde çalışıyor

AMOLED: Teknik bu şekilde çalışıyor
AMOLED: Daha güzel resimler vaat ediyor.

Bir OLED kendi kendine ışık saçan, organik ve yarı iletken maddelerden oluşan çok ince bir yapıtaşıdır. İnorganik ışık diyotlarından farkı: Elektrik yoğunluğu ve parlaklığı daha düşüktür ve görüntü oynatımı için tek kristalli materyallere ihtiyaç duymaz. OLED'in gönderdiği ışığın rengi uyarılmış durum ile temel durum arasındaki enerji farkına bağlıdır ve farklı renk molekülleriyle istenilen biçimde değiştirilebilir.

AMOLED'in beraberinde getirdikleri
AMOLED'de her piksel aktif bir matris tarafından yönetilir. Bunun anlamı şu: Her piksel kendine has bir elektrik bağlantısına sahiptir ve bu sayede ışıldar. AMOLED'lerin kendisi ışık gönderebildiği için LCD-TV ve monitörlerde olduğu gibi arka aydınlatmaya gerek kalmaz. Bu da muazzam bir enerji tasarrufu sağlar. Arka aydınlatmaya gerek kalmamasının faydası sadece bu değil: Ekran bu sayede birkaç milimetre kalınlığında olabiliyor. Siyah renk de çok daha doygun ve daha iyi bir biçimde canlandırılır. Tüm piksellerin tamamen kapatılmasıyla siyaha ulaşılır. Güncel LCD ekranlarda sadece piksellerin önü kapatılır. AMOLED'ler neredeyse her maddeye basılabildiği için bükülebilir ekranlar yapmak veya bunları kıyafetlere entegre etmek de mümkün.

Dezavantajlar
AMOLED'ler normal OLED'lere göre daha uzun ömürlü olsa da LCD teknolojisiyle karşılaştırıldığında dayanıklılık çok düşük. Sebep: Havadaki oksijen OLED'in organik maddesine saldırıyor ve bu maddeyi aşındırıyor. Şu an düşük maliyetli üretim teknikleri kullanılsa da, bu tekniği kullanan cihazlar hala LCD-denklerinden daha pahalı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Piyasadaki en iyi AMOLED ekranlı cep telefonu, bakınız : i8910 HD ;)

Yakında bu AMOLED ekranları yazıcıdan basacaklar. İnşallah kartuşların fiyatı makul olur :)

hocam acaba lcd lere göre bunların bakış acıları nasıl acaba?

Samsung S8003 kullanıyorum. Renkler harika. Siyah tam siyah. Işık sızması yok. Görüş açısında sınırlama yok. her açıdan gözüküyor ekran. Şarjıda çok az tüketiyor. Umarım laptoplarada en kısa sürede gelir bu ekran.

Samsung Jet'de mi Amoled ekrana sahip? Birşey yazmıyor ama normal telefonlardan daha parlak duruyor bizzat denedim. Laptoplarını ve monitörlerini bekliyoruz amoled sistemin. Gerçi çok yakında Led monitörler piyasamıza gi,riş yapacak hazır olun modeller dışarıda satışa çıktı.

LCD teknolojisiyle karşılaştırıldığında dayanıklılık çok düşük. Sebep: Havadaki oksijen OLED'in organik maddesine saldırıyor ve bu maddeyi aşındırıyor.

Geleceğin ekranı AMOLED, şimdinin LCD lerinden daha az dayanıklıysa geleceğin ekranı olmak için daha dayanıklı olması gerekiyor bu durumda.

ne oled? :)))

dogrusu ben bu dayanıklılık konusunu taktım bir tv alacağım ama senelerce beklemek istemiyorum

yakında laptopların yerini tablet pc ler alacağı için AMOLED ler kullanılacak.

Gelecekte oksijen kalmayacağı için sorun yok :)

bilader lcd nin ömrü 70000 saat. hadi bunun ömrü olsun 30000 saat. günde 10 saat izlesen eder 3000 gün. bu da demekki ömrü 10 yıl civarı. e 10 yıla kadar kim öleee kim kala boş tartışma bunlar al yenisini bak keyfine bilader

Ömürleri uzarsa sorun kalmayacaktır. Gelin görün ki bu ekranları sürmek o kadar da kolay değil, sağlam bir işlemci ve hız gerektiriyor.
Creative Zen mp3 çaların şarjının bu kadar uzun gitmesinin nedenidir OLED!

günde 10 saat televizyon izleyeceğine üretken ol kitap oku kendini geliştir vatana millete faydan olsun ki tavuktan farkın olsun. mal geldik mal gidiyoruz vesselam

Gelecekte oksijen kalmayacağı için sorun yok :)

yarıldm yaa :)

Bilader değil birader!

i-river marka mp3 çalarlar zaten kullanıyor bunu yeni bişey değil ayrıca şarjlarıda gayet iyi bildiğim kadarıyla...

Arkadaslar Oled teknolojisinin henüz ilk versiyonları bunlar monitörlerin serbest bükülüp, katlanabilen bir yapıya sahip olduğunu dusunun

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir