AMOLED: Geleceğin ekranı, ekranların geleceği

CHIP Online geleceğin ekran teknolojisini şimdiden gözler önüne seriyor: Değişen ne olacak?

Geleceğe bakış: Yeni teknolojinin diğer marifetler

AMOLED ekranlı ilk cihazlar temin edilebiliyor. Fakat AMOLED'ler sadece ekran tekniği konusunda gündeme gelmeyecek; zira sunduğu pek çok farklı imkân var.

Geleceğe bakış: Yeni teknolojinin diğer marifetlerÖrneğin AMOLED'ler çok ince yapıda oldukları ve neredeyse her yüzeye basılabildikleri için gelecekte esnek, bükülebilir elektronik kitap okuyucuları (e-book reader), geleneksel gazetelerin yerini alabilir. Daha uzak gelecekteki bir tahmin: Arka yüzeyindeki solar hücrelerle kendi kendini enerjiyle besleyen AMOLED ekranlı gazeteler. Yeni tekniğin kullanılabileceği bir diğer alan ise elektronik pasaportlar olabilir. Pasaport sahibinin resminin basılmasına gerek kalmaz, bunun yerine görüntü ufak bir AMOLED'de gösterilebilir.

Geleceğe bakış: Yeni teknolojinin diğer marifetlerAMOLED'in geleceği
Gelişmeler bu seviyeye gelene kadar birkaç sene daha geçecek. Buna karşın AMOLED-TV veya monitörlerin piyasaya sürülmesi önümüzdeki senenin sonundan itibaren başlayabilir. Örneğin Samsung, 40 inçlik bir AMOLED-TV prototipi tanıttı. LG Electronics de bu senin sonunda piyasaya bir AMOLED-TV sürmek istiyor; fakat 20 inçten küçük bir model olacak.

İşe bu açıdan bakıldığında AMOLED teknolojisi bize parlak bir gelecek vaat ediyor. Şu anda temin edilebilen AMOLED ekranlı cihazlar tatmin etmeyi başarıyor ve gelecekteki gelişmeleri merak ettiriyor.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Piyasadaki en iyi AMOLED ekranlı cep telefonu, bakınız : i8910 HD ;)

Yakında bu AMOLED ekranları yazıcıdan basacaklar. İnşallah kartuşların fiyatı makul olur :)

hocam acaba lcd lere göre bunların bakış acıları nasıl acaba?

Samsung S8003 kullanıyorum. Renkler harika. Siyah tam siyah. Işık sızması yok. Görüş açısında sınırlama yok. her açıdan gözüküyor ekran. Şarjıda çok az tüketiyor. Umarım laptoplarada en kısa sürede gelir bu ekran.

Samsung Jet'de mi Amoled ekrana sahip? Birşey yazmıyor ama normal telefonlardan daha parlak duruyor bizzat denedim. Laptoplarını ve monitörlerini bekliyoruz amoled sistemin. Gerçi çok yakında Led monitörler piyasamıza gi,riş yapacak hazır olun modeller dışarıda satışa çıktı.

LCD teknolojisiyle karşılaştırıldığında dayanıklılık çok düşük. Sebep: Havadaki oksijen OLED'in organik maddesine saldırıyor ve bu maddeyi aşındırıyor.

Geleceğin ekranı AMOLED, şimdinin LCD lerinden daha az dayanıklıysa geleceğin ekranı olmak için daha dayanıklı olması gerekiyor bu durumda.

ne oled? :)))

dogrusu ben bu dayanıklılık konusunu taktım bir tv alacağım ama senelerce beklemek istemiyorum

yakında laptopların yerini tablet pc ler alacağı için AMOLED ler kullanılacak.

Gelecekte oksijen kalmayacağı için sorun yok :)

bilader lcd nin ömrü 70000 saat. hadi bunun ömrü olsun 30000 saat. günde 10 saat izlesen eder 3000 gün. bu da demekki ömrü 10 yıl civarı. e 10 yıla kadar kim öleee kim kala boş tartışma bunlar al yenisini bak keyfine bilader

Ömürleri uzarsa sorun kalmayacaktır. Gelin görün ki bu ekranları sürmek o kadar da kolay değil, sağlam bir işlemci ve hız gerektiriyor.
Creative Zen mp3 çaların şarjının bu kadar uzun gitmesinin nedenidir OLED!

günde 10 saat televizyon izleyeceğine üretken ol kitap oku kendini geliştir vatana millete faydan olsun ki tavuktan farkın olsun. mal geldik mal gidiyoruz vesselam

Gelecekte oksijen kalmayacağı için sorun yok :)

yarıldm yaa :)

Bilader değil birader!

i-river marka mp3 çalarlar zaten kullanıyor bunu yeni bişey değil ayrıca şarjlarıda gayet iyi bildiğim kadarıyla...

Arkadaslar Oled teknolojisinin henüz ilk versiyonları bunlar monitörlerin serbest bükülüp, katlanabilen bir yapıya sahip olduğunu dusunun

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir