Ampul Devi GE, Ampulden Vazgeçti!

Ampul dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan dev şirket, uzun yılların ardından ampul üretimini bırakıyor!

  • Levent Öztürk
Ampul Devi GE, Ampulden Vazgeçti!

General Electric'in yeni lideri John Flannery, yaptığı duyuru ile köklü firmanın artık ampul işinden ayrıldığını duyurdu. Pek çok Amerikalı, bunu Çin'e kaptırılan bir başka iş alanı olarak görse de, durumun tam olarak bu olduğunu söylemek çok doğru olmaz.

GE'nin ampül alanında iş hayatı oldukça eskiye dayanıyor. Thomas Edison'ın Kanadalı Henry Woodward ve Mathew Evans ile İngiliz Joseph Swan'ın tasarımlarını "geliştirerek" ve ticarileştirerek kurduğu Edison General Electric daha sonra 1892 yılında adını General Electric olarak değiştirmişti. CNN Money'nin söylediğine göre firma, 1938 yılında flüoresan, 1959 yılında halojen ve 1962 yılında LED ışıklara yatırım yapmıştı.

Ancak GE ve aynı iş alanındaki her firmanın problemi, ampullerin eskiden sürekli olarak yenilenmesi ve değişmesi gereken ürünler olmalarına rağmen, artık kaliteli LED'lerin neredeyse hiç değiştirilme ihtiyacı duymuyor olması. Fiyatların düşmesi ile beraber de kâr oranı ciddi bir oranda düşmüş durumda.

Kısacası GE'nin bu iş alanını terk etmesinin sebebi, artık bu alanın ciddi bir şekilde değişmiş ve neredeyse gelir getirmez olması. LED ışıklara geçilmesi, GE ve benzeri firmalar için çok iyi olmasa da, tasarruf edilen enerji miktarı açısında Dünya ve tüketiciler için iyi olduğu kesin...

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

LED ışıklara geçilmesi elbette alışılageldik eski model tungsram kullanan ampulu piyasadan silecektir. Üretimi durdurmalı gayet isabetli hiç değilse enerji kaynaklarının gereksizce tüketilmesine bir faydaları olmuş. Anlamadığım niye kendilerini konsolide veya revize edip LED işine girişmemişler. General Electric sloganı ne idi daha iyisini bulana kadar en iyi ürünümüz budur veya en iyi ürünümüz ilerlemektir...İlerleme bunun neresinde düpedüz uyumuşlar.

Ampulun ve ampul kafaların devri geçiyor! General Electric nihayet anlamış darısı halen bizde Ampul diye diretenlerin başına! Ampul misyonunu tamamladı! Devir ilerleme devri, devir LED - OLED devri!

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost