"Anaconda" enerjisi tüm dertlere ilaç olacak!

Enerji üretmek için pek çok farklı yöntemden bahsedildi; ama "Anaconda" enerjisi hepsinden farklı...

Enerji derdi "Anaconda" ile çözülecek
Şekil olarak bir yılanı andıran Anaconda 1MW elektrik üretebiliyor.

Alternatif enerji kaynakları konusunda çalışmalarını sürdüren Checkmate (Türkçesi: Şah Mat) adlı firma, son ürettiği enerji çözümüne de firma adında olduğu gibi ilginç bir isim vermiş: "Anaconda". Tabii ki burada bahsedilen filmlere konu olan dev yılanlar değil, sadece şekil olarak bir benzeri.

Checkmate, enerji sorununu okyanusun dalgaları ile çözmeyi planlıyor. Deniz altına yerleştirilen yılana benzer araçlar, dalgalanma esnasında topladıkları enerjiyi ileterek, temiz elektrik üretmeye yardımcı olmayı planlıyor.

200 metre uzunluğunda kauçuk bir tüpten oluşan "Anaconda"ların bir tanesi 50 bin evin ihtiyacını karşılayacak elektrik üretebiliyor. Checkmate yetkilileri halen üzerinde çalıştıkları projenin enerji konusunda bir devrim yaratacağını ve 2014 yılında aktif olarak kullanılmaya başlayacağını söylüyorlar.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Bunu Bizim Liseye Giden Çocuklarımız Zaten Projelerinde Yapmışlardı Hatta Değerlendirmeye Alınmıştı Bunlar Yeni mi Yapmış

Dünya ne kdr kotuye gitsede gelecek için umutlar vardır..Güzel fikir

Harika bir yöntem... Memleketimizin her yeri denizlerle çevrili... Biz hala Erke Dönergeci'nde kaldık...

"elin gavuru yapıyor" demekten alı koyamıyorum kendimi :D

"Anaconda"ların bir tanesi 50 bin evin ihtiyacını karşılayacak elektrik üretebiliyor.

iyi sayilır ilginc bi cozum

Eğer bunu yapmayı başarabilirlerse bir devrim gibi birşey olur.Helal olsun diyorum.Bu projeyi destekliyorum.

Bu cihazın asıl ismi Pelamis. İngiltere bu cihazı kullanarak ülkesinin elektrik enerjisinin neredeyse yarısını dalga enerjisini kullanarak elde ediyor. Bizim ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilmiş olmasına rağmen atom enerjisi santrali kurmaya çalışıyoruz :(

Ülkemizde de boyle bir proje yapılmıştı ve başarılı olmuştu ama destek veren olmayınca..

keşke bizim ülkede de kullanılsa
'cnr'

mükemmel düşünüp yapmışlar e darısı ülkemize

Fizik sende dedin bak denizlerle çevriliymis bizim ülkemizin çevresi okyanusla değil. Coğrafya dersinden adını unuttum ama büyük bir akıntı kuşağının üzerinde ıngiltere o yüzden verimli bir şekilde kullanılabilir belki ama bizde o kadar güçlü akıntıların olmadığını düşünüyorum. Ingilterenin de nükleer enerji santralinin olmadığınıda sanmıyorum ayrıca. Yanıbaşında ermenistanda bile nükleer enerji santrali varken vede teknolojisi çernobileden bile eskiyken sorun olmuyorda ülkemize son teknoloji ile kuruluncamı sorun oluyor. Her zaman aklıma gelir osmanlı bir matbaa yüzünden yerlere vurulur bu sizin yaptığınız matbaanın ülkeye geç sokulmasından bile kat kat zararlı bir düşünce.

her yerde yayılsa gene gelmez turkıyeye bu kazık atmaya alısan zihniyet halka hizmet veremez ki satılan elektrık de kankalarım zarar görmesin diye bir anda zamlanır gene turkıyede güneş var rüzgar ve bunlara ble yatırım yol güneş panllerini geliştirme teşviki verse turkıye 2 3 yerden gelen elektırıkle dısarıya satar gene para kazanır ama nerdeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Dün NTV'de yayınlanan Home belgeselinde ve önceki Nat.Geo. Kanalında da büyük mucizeler gibi bir adı olan belgeselde gösterdiler. Bence vatandaşımız, artık hükümetleri beklememeli, onlar karar alana kadar asır geçer. En basitinden apartmanlarda ortak kullanıma sahip elektrik ihtiyacı mesela, küçük güneş pili sistemleriyle giderilebilir. 10 veya daha çok daireli apartmanlarda maliyet çok büyük olmayacaktır.

Evet bir kaç sene önce ülkemizde dalgalardan elektrik üretimini sağlayacak bir proje geliştirilmişti akıbeti ne oldu bilemiyorum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir