Gelişen anakart teknolojileri ve getirdikleri

Hız aşırtma, düşük güç tüketimi ve dahası... İşte anakart teknolojileri ve anakartların geleceği!

  • Atilla Malkoç

Anakartların geleceği...

Anakartların geleceği...

Anakart üreticileri günden güne her kesime hitap eden anakartlar üretmeye çalışırken, yongaseti üreticilerinin getirdiği kısıtlamalar anakart piyasasına gelecek çeşitliliğin de önünü kesiyor. Elbette daha önceden olduğu gibi Intel'in geri adım atması beklenebilecekken, AMD cephesinden gelecek adımlar daha özgürlükçü olabilir.

Öte yandan, UEFI desteği sayesinde, anakart üreticileri yazılım desteklerini bir adım öteye götürerek bu desteklerini masaüstünden anakart üzerine taşıyabilecekler. Anakart üreticileri henüz yeni sisteme ayak uydurmaya çalışırken, yakın gelecekte anakartların üzerinde barındırdığı yazılım desteği de tecrübeli kullanıcılar açısından değerlendirme kriterleri arasına girebilir.

Ne kadar ciddi hız aşırtma kısıtlaması getirilirse getirilsin, bir taraftan açık bir kapının bırakılması ise hız aşırtma ve oyun tutkunlarına özel sunulan üst seviye anakartların piyasadaki varlığının değişmeyeceğinin göstergesi. Ayrıca, anakart üreticilerinin hız aşırtmaya özel olarak geliştirdiği teknolojiler, bu anakartların sadece hız aşırtma tutkunlarını değil, giderek daha geniş bir kullanıcı kitlesini hedefleyeceğini gösteriyor.

Daha düşük beklentilere sahip ve sadece iyi bir bilgisayara sahip olmak isteyen kullanıcılar için de çeşitlilik devam edecek ve entegre grafik çözümleri, işlemcilerin desteğiyle birlikte, iyileşerek devam edecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

tamamda bari son sayfadada şuanda en iyi 5 anakartı amd intel cepesindeki yazsaydınız daha iyi bir makale olurdu diye düşünüyorum yani...

ben intel derim çünkü çok güçlü ve güvenli enerji tüketimi diye bişey de çıktı zaten enerji tüketimi az olursa çabuk bozulur ve güçsüz olur
İNTEL derim ...

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir