Gelişen anakart teknolojileri ve getirdikleri

Hız aşırtma, düşük güç tüketimi ve dahası... İşte anakart teknolojileri ve anakartların geleceği!

P67'nin getirdikleri...

P67'nin getirdikleri...

Anakartlara gelen yenilikler, genellikle yeni bir yongaseti ile birlikte hayatımıza girerler. Intel'in Sandy Bridge destekli yeni yongasetleri olan H67 ve P67 ile de öyle oldu. Daha düşük fiyatla piyasaya giren H67 için, üst modelinin kırpılmış ancak işlemcilerdeki entegre GPU'ları destekleyen sürümü diyebiliriz. Yani kısacası H67 düşük-orta seviye sistemleri hedef alırken, P67 üst seviye sistemler için sunulan bir yongaseti konumunda.

İşin iyi yanı ise, her iki yongasetinin de birçok özellik desteğinin aynı kalması oluyor. Yenilikler konusunda da birbirinin izini takip eden yongasetlerinin her ikisi de UEFI ile birlikte geliyor.

Her iki yongaseti, ortak özelliklerini hız aşırtma tutkunlarında bıraktığı izlenim konusunda da değiştirmiyor ve hız aşırtma tutkunları için hem H67 hem de P67 hayal kırıklığı yaratıyor. Intel, bu yongasetlerindeki hız aşırtma imkanını kesin bir şekilde sınırlamış ve USB, SATA, DMI ve PCI-E dâhil tüm saat hızlarını, işlemci saat hızına sabitlemiş.

Yani herhangi bir hız aşırtma çalışması, muhtemelen USB veya SATA yongalarının sizi yarı yolda bırakmasına sebep olabilir. Üstelik yongasetinin sahip olduğu bu kısıtlamayı, anakart üreticilerinin değiştirmesi de mümkün değil.

Bu durumun tek istisnası ise, işlemci çarpan kilidinin açık olduğu, K serisi yongasetleri oluyor. K serisi yongasetine sahip anakartlarda çarpan ayarını değiştirmek mümkün ancak saat hızlarındaki sınırlama yine aynı kalıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

tamamda bari son sayfadada şuanda en iyi 5 anakartı amd intel cepesindeki yazsaydınız daha iyi bir makale olurdu diye düşünüyorum yani...

ben intel derim çünkü çok güçlü ve güvenli enerji tüketimi diye bişey de çıktı zaten enerji tüketimi az olursa çabuk bozulur ve güçsüz olur
İNTEL derim ...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir