Gelişen anakart teknolojileri ve getirdikleri

Hız aşırtma, düşük güç tüketimi ve dahası... İşte anakart teknolojileri ve anakartların geleceği!

UEFI...

UEFI...
UEFI BIOS arayüzü...

Yıllardır merakla beklenen ve BIOS'un halefi olacak UEFI nihayet PC'lerde yer almaya başladı. Intel'in yeni nesil Sandy Bridge uyumlu anakartlarında görmeye başladığımız UEFI, kullanıcılarını ilk görüşte etkilemeyi başarıyor.

Alışılmış mavi BIOS ekranından çok daha renkli ve modern görünen UEFI arayüzü, adeta modern bir masaüstü programı görünümünde ve tüm işlevleri fare ile kullanmak mümkün.

UEFI'nın teknik getirilerinden ilkiyse GPT disk desteği oluyor. Bu sayede 2,19 TB üzerindeki diskler de sistem diski olarak kullanılabiliyor. Sabit disklerin bu sınırı aşmasının üzerinden çok zaman geçtiğini düşünürsek, bu geç kalmış bir yenilik sayılabilir.

UEFI aynı zamanda genişletilebilir ve donanım sürücülerini destekleyen yapısıyla, birçok aracın ve belki de bir mini işletim sisteminin yerleştirilebileceği bir platform haline geliyor. Ayrıca donanımlar, (örneğin ekran kartı) dahili yazılımını UEFI üzerine yükleyebilir ve kendi ekranını doğrudan UEFI içinde görüntüleyebilir.

Tüm bu esnek altyapısıyla UEFI, anakartlarda yeni bir çağ açmayı bekliyor. UEFI sayesinde sistem ayarları tecrübesiz kullanıcılar için yabancı bir dünya olmaktan çıkarken, hız aşırtma tutkunu profesyonel kullanıcılar için de daha çok araç ve kolaylık sağlayacak gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

tamamda bari son sayfadada şuanda en iyi 5 anakartı amd intel cepesindeki yazsaydınız daha iyi bir makale olurdu diye düşünüyorum yani...

ben intel derim çünkü çok güçlü ve güvenli enerji tüketimi diye bişey de çıktı zaten enerji tüketimi az olursa çabuk bozulur ve güçsüz olur
İNTEL derim ...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir