Gelişen anakart teknolojileri ve getirdikleri

Hız aşırtma, düşük güç tüketimi ve dahası... İşte anakart teknolojileri ve anakartların geleceği!

Yeşile dönüş...

Yeşile dönüş...

Anakartların özellik listelerinde görmeye alıştığımız bir diğer teknoloji, güç tüketimini azaltan yeşil teknolojiler oluyor.

MSI, DrMOS adını verdiği MOSFET teknolojisini kullanıyor. DrMOS sayesinde, daha düşük güç tüketimine kavuşan sistem, bu sayede daha az ısınma sorunu yaşıyor.

ASUS ise, Enerji İşleme Birimi adını verdiği ve kısa adıyla EPU olarak bilinen yongayı kullanıyor. Bu yonga, tüm donanımların enerji tüketimi izliyor ve gerektiğinde bileşenlerin güç tüketimini azaltıyor veya kapatabiliyor.

Gigabyte firması ise, kullanılmayan voltaj regülatörlerini kapatan bir güç koruma teknolojisine sahip. Dinamik Enerji Tasarrufu (DES) adını verdiği teknoloji sayesinde, Gigabyte anakartları da önemli oranda güç tasarrufu sağlayabiliyor. DES teknolojisinden faydalanmak için, hazırlanan bir yazılımı kullanarak azami güç tasarrufu sağlanabilirken, donanımsal olarak da hiçbir uygulama kullanmadan güç tasarrufu yapmak mümkün. Üstelik yazılım desteği olmadan, anakart üzerindeki ledler yardımıyla sistemin ne kadar güç kullandığını takip etmeniz mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

tamamda bari son sayfadada şuanda en iyi 5 anakartı amd intel cepesindeki yazsaydınız daha iyi bir makale olurdu diye düşünüyorum yani...

ben intel derim çünkü çok güçlü ve güvenli enerji tüketimi diye bişey de çıktı zaten enerji tüketimi az olursa çabuk bozulur ve güçsüz olur
İNTEL derim ...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir