Android 4.0 geride mi kaldı?

Bugüne dek yayınlanan en iyi sürüm olsa da, Android 4.0 cephesinde ters giden bir şeyler var!

Android 4.0 Aralık ayında Galaxy Nexus'la birlikte piyasaya sürülmüştü. Çıkış tarihinden bu yana birçok akıllı telefon ve tablet yeni işletim sistemi ile güncellendi.  Ancak Google'ın yayınladığı rakamlara bakılırsa işletim sisteminin yeni sürümü geçtiğimiz altı ayda halen istediği noktaya gelebilmiş değil.

Android geliştiricileri sayfasında verile bilgiye göre, Google Play kurulu Android cihazlarından sadece yüzde 7.1'inde Android 4.0 var. Halen en popüler sürüm olan Android 2.3'ün payı ise 4.0'ın 10 katı! Ondan daha eski olan Android 2.2 (Froyo) bile yüzde 19.1'lik bir pazar payına sahip.

Yine de Android 4.0, sadece tabletler için çıkarılmış olan 3.0'dan daha iyi durumda. 3.0 cihazların sadece yüzde 2.7'sinde mevcut. Ayrıca güncelleme imkanı tanınan eski telefon sayısının artması sayesinde Android 4.0'ın Nisan ayında pazardaki payını iki katına çıkardığını da unutmayalım.

Ne var ki Android 5.0'ın bu sene içinde piyasaya sürülecek olması ihtimali, 4.0'ın varlık gösteremeden yitip gitmesi anlamına da gelebilir.

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Çoğu telefona güncelleme getirseler ICS'in de pazar payı yüksek olur.

Her keseye uygun akıllı telefonu (ANDROİD) bize tattıran Google'ye cok teşekkür ederim.

@05 Haz 2012 20:48 Android yalakası dunyaya at gozluguyle bakmaya devam et

@06 Haz 2012 00:13 biz android'le memnunuz kardeşim. bir mp3 ü atması bile işkence olan, bataryası değişmediği için arka kapağı çatlayan, 20 cm den betona düştüğünde ekranı toz gibi olan "ayfon" unla övünmeye devam et. ekranın küçüklüğünden, kameranın kalitesizliğinden bahsetmeyeceğim bile. (2 gün önce iPhone 4S imi sattım. JB gibi saçmalıklardan bıktım usandım.)

Dur bakalım chip galaxy s3 daha yeni çıktı.

Galaxsy S'çilerin laneti olmasın :)...

HTC sensation XL telefonum android 4.0 güncellemesini aldı, keşke almaz olaydı... eskiden tam stabil çalışan telefonumda şimdi abuk subuk takılmalar oluyor...

Xperia Arc' ıma yeni ics 4.0.4 güncellemesi geldi ve mükemmel. Pil ömrü 2 günden 3 güne çıktı, performansta 1.5-2 kata kadar artış gözlemledim, menülerde ara geçişlerde saçma sapan takılmalar olumuyor. herşey çok daha yumuşak ve hızlı, dokunmatik hassaslıüı ve performansı arttı kamerası iyileşti ve şu ana kadar çok stabill bir performans sergiledi. SONY yazılımda bu işin uzmanı...

Galaxy S neden güncelleme almadı diye düşünenlere cevap: Samsung yeni telefon sattırmak, eski telefonu olanlara yenisini aldırtmak istiyor

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir