Android 4.0'ın Chrome desteği sona geliyor!

Eğer bu işletim sistemini kullanıyorsanız, yavaş yavaş Chrome'u unutmaya başlayabilirsiniz!

  • Zeynel A. Öztürk
Google, ICS'ye verdiği Chrome desteğini tamamlıyor

Google, çıkalı neredeyse dört yıl olan Ice Cream Sandwich için verdiği uygulama desteğini yavaşça tamamlıyor; en azından Chrome için.

Chrome 42, Android'in Ice Cream Sandwich'te (4.0.x sürümü) desteklenen son Chrome sürümü olacak ve tarayıcının ileriki sürümleri, eski Android'de çalışmayacak. Google'ın Chromium Blog'da yaptığı açıklamaya göre Chrome'u eski cihazınızda kullanmaya devam edebileceksiniz, ancak yeni sürümlere geçiş yapamayacaksınız.

Firmanın sıkça sorulan sorular sayfasına göre Ice Cream Sandwich, Chrome'u çalıştırabilmek için birçok fedakarlığa, bunun yanında karmaşık kodlara ihtiyaç duyuyordu. ICS'nin kullanım oranı son bir sene içinde önemli ölçüde gerilediğinden, değişiklik Android'li cihazların sadece yüzde 6'sını etkileyecek.

Chrome 42'nin final sürümünün Nisan ortalarında yayınlanması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Nette Son Sürüm Apk Dosyası indirilip güncellenir istediği kadar kessin desteği yani her halukarda yüklenir 1 farkla google play yerine internetten bulup yüklenir.

@05 Mar 2015 15:57 Adamlar direk 4.0.4'ün sdk'sını silecekler. Apksını bulsan bile çalışmaz.

Ios 6 gibi wp7 gibi buda gidio

Güzel bir satış stratejisi :)

Buna üzüldüm tabletin geliştiriciside güncelleme vermedi. İnternette de yüksek sürümlü uyumlu rom bulamadım. Kaldım 4.0.4 :( telefonumda Windows Phone ondada google uygulamaları yok. Neyseki tab 4 kitkat onda kullanılabilir chrome un yeni sürümleri. Kaldık tab 4 de :)

Crome ıcs için çok ağır geliyor zaten kullanamıyoruz

aribasn samsubngcular garibancıklara acıyorum yazık bu garibanlara:)))

isteseler 2 x x için bile chrome desteği verirler.Milleti yeni cihazlara yönlendiriyorlar pazarlama taktiği başka bişey değil

@05 Mar 2015 16:59 adamlar sizinle mi uğraşacak, varsa paranız alın yeni telefon yoksa bir susunda işimize bakalım.

@05 Mart 2015 16:59 2016'da Android 2 kullanılmaz.

Google 4 yıllık işletim sisteminden desteği çekerken apple 4 yıllık cihazlara güncelleme veriyor, fan falan değilim ama gerçek bu.

4.4.4 hatta 5 için de desteği kesse hatta komple kaldırsa şahsen mutlu olurum kullandığım hiç bir android cihazda grom kullanmam, yeni aldığım cihazda ilk işim gromu devre dışı bırakmaktır.

Dolphin ve opera varken chrome kullanan adam net teknoloji cahilidir . chrome, android platformu icin kessinlikle iyi bir browser tercihi degil.

Zaten beş para etmez :D Ama 4.0'lı sony cihazlar ne yapacak merak ettim çünkü onlarda kendi tarayıcısı yok :)

Güncelleme desteğinin kesilmesi bir öcü değil. Sonuçta en son stabil versiyonda bırakacaklar güncellemeyi ki yeni özelliklerin eski cihazlara eklenmemesi iyi bile diyebiliriz çünkü o zamanın şartlarına göre yazılmadığı için kasma problemleri ortaya çıkıyor kaynak kullanımı artıyor. ayrıca apple fanlığı yapmanın lüzumu yok apple'ın verdiği destek 4 seneyi bulmuyor bile. Iphone'ununuz var diyelim. üstünden 3 sürüm atladığında(1.5 seneye denk geliyor) size kasan yazılımı yüklüyorlar. zaten 4. sürüm cihazlar için olan yazılımlarda sizin cihazına gelmiyor. 4 sene destek nerede ? haber değeri bile yok..

ICS kullanıyorum adam akıllı cyanogenmod rom ve custom rom da yok ICS Google Haritalar desteğini de kestiler şimdi de Chrome desteği kesiliyor he Android'in canı cehenneme.

rom atacaz başka yol kalmadı

Firefox ve Opera Mini varken Chrome ne ya...

@05 Mar 2015 23:35 Opera Mini işe yaramaz kardeş hiç bir videoyu açmıyor ve açtığı sayfalarda da kaydırma hareketleri yok hep tıklama ile açıyor...

hep yazmışlar rom atıcaz artık , rom yok napıcaz diye yazmışlar bunu yazanlar emin olun android 4.0.4 kullanmıyordur veya android kullanmıyordur. sadece uydurma. ayriyetten. apple ı hemen övmüşünüzde 4 sene destek vermiyor bu arada 3-3,5 sene veriyor ve zaten 2.senesinde cihaz kasmaya 3.senesinde cihaz sinir etmeye , 4.senesinde ise app store'den uygulama indirilemiyor. :), ve güncellemede gelmiyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play