Android 4.1'den kötü haber!

Google, Android 4.1 Jelly Bean ile beklediğini bulamadı; en azından şimdilik...

  • Ertuğrul Süngü
Android 4.1'den kötü haber!
Gingerbread hala açık ara önde...

Android Jelly Bean Amerika harici ülkelerde de kullanıcıların beğenisine sunulmaya başlandı ama öyle görünüyor ki birçok Android sahibi, bu yeni güncellemeye geçmekte güçlük çekiyor.

Google'ın yaptığı son araştırmaya göre halen büyük ölçüde Gingerbread sürümü kullanılıyor. Geçen aydan bugüne kadar yapılan araştırma esnasındaysa Gingerbread kullanıcı oranında sadece yüzde iki gibi gerçekten az miktarda bir düşüş yaşanmış. Bu düşüş bile, Android kullanıcılarının yüzde 50'sinden fazlasının Android 2.3 kullandığı gerçeğini değiştirmiyor.

Diğer taraftan Jell Bean 4.1 güncellemesi, sadece yüzde 0.6 gibi bir artış gösterdi. Ice Cream Sandwich ise yüzde üçlük kullanıcı artışı yaşadı. Belki yeni sürümün bir anda fırlaması zor ama bir ayda yaşanan yüzde 0.6'lık artış, düşündürücü. Konu hakkındaki en büyük yardımsa, yeni çıkacak cep telefonlarının Jelly Bean ile gelmesi olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 38 Yorum

androdin sonu geliyor yavaş yavaş

@04 Eki 2012 17:40 İCS ile Jelly Bean arası fazla boşluk yok.Sürüm farkı yüzünden kimse android'i bırakmaz örnek vermek gerekirse;Nokia 6,2 ile çalışan telefonu başka bir kişi aynı telefonu 8 ile kullanıyor olabilir.Esas kınayı android telefon yıllık aktivasyon raporlarına baktığınızda düşmüş ise yakabilirsiniz.

@04 Eki 2012 17:40 hastayım böyle şahısların saçma senaryolarına ;)

@04 Eki 2012 17:40 Bir şey biliyorsan paylaş da bizde öğrenmiş olalım. Androidin sonu geliyormuş arkadaşım sen iakamısın hiç okumazmısın az biraz araştır bakalım kaç android kullanıcısı varmış hiç azalma oluyormuymuş :D

jelibon resmi olarak daha gelmedi ki, gelse hemen geçeceğiz(s3)

cikardilarda yukseltmedikmi? motorola atrix kullaniyorum daha ics gelmedi! uygulamalarida calistirmaz olur yarin 2.3 sonra yeni tlfn alin derler.. hep ayni b.k yazilimsal yenilik donanimsaldan parayi indir.

@04 Eki 2012 17:46 Samuel sen misin :)

nasıl androidin sonunun geldiği sonucuna anında varılabiliyor şaşırıyorum gerçekten.. android ios yi bile neredeyse alt edecek bir altyapı.. ve gerçekten de başarılı bir platform.. tamamen yeniliğe açık ve samsung gibi hele hele bir dehayla birleşince mükemmel şeyler ortaya koyabiliyor.. bkz:S3 , bkz:LG Optimus G yani bilmeden konuştuğunuzu düşünüyorum.. akıllı telefonlar pc den farksız artık ve onların microsoftu android gibi görünüyor şu saatten sonra.. vbence bu az gelişmenin asıl sebebi güncellerken çıkacak sorunlardan dolayı hiçkimsenin telefonu kurcalamaması ve korkması bozulacak diye.. ve telefonu satanların sadece satması ve diğer bilgilerden bihaber olması. saygılarımla..

orta ve giri seviyesindeki telefonların veya tabletlerin çoğunluğu 2.X sürümünden öteye gidemeyeceği için, doğrudur. üst modellerin çoğu ise 4.X sürümlerine yükseldiler. bu gecikme, biraz da üreticilerin güncellemeleri geç yayınlamalarından kaynaklanıyor.

Sanki her telefona çıktı da millet yuklemedi.

Android de sıkıntı yok ama telefon üreticileri geçmemekte ısrar ediyorlar yeni yazılıma...sonuçta yeni modele yeni sürümü yükleyip telefon satacaklar...google ın buna çare bulması lazım !!!

Jelly Bean çıktı da güncellemedik mi. Ice Cream Sandwich de kaldık ilerleyemiyoruz

daha android çıkalı 4 sene falan oldu. siz biraz daha ilerde görün. millet delirecek 100 tane android sürümü olacak hangisini kullandığını bile bilmeyecek insanlar. android sen devam et çerez gibi yeni sürüm çıkartmaya sen anca kendi kaliteni düşürürsün. %0,6 artma görülmüş gerçekten bravo çok iyi başardın google bozuntusu. sen ilk kullanıcılarına güncelleme vermeyi öğren. maymun iştahlı google.

Uretici firmalar ics, jb yayinladi da kullanicilar yuklemedi sanki.

s2 de geldi tablet 10.1 de geldi sorun üreticilerden kaynaklanıyor

Önemli olan yeni cep telefonlarını Jelly Bean ile çıkarmak değil, çıkan ve mevcut telefonları uzun süre güncelleyebilmek.

abi galaxy nexus ilk geçmiyomuydu bu jelly bean'e 1 aydır telefonum için çıktı haberleri var ama geçeimiyorum. türk bi internet sitesinden sipariş ettim ve yabancı ülkenin telefonu geldi gsm

Uretici firmalara yuklensinler elimizdeki cihazlar ics kaldirabilir ama destegi kesiyorlar cihazlar yerinde sayiyor, ornek samsung galaxy s i9000.

sanki ortalık jelly bean güncellemesi kaynıyor da kullanıcılar keyiflerinden yüklemiyor. google android sistemini güncelleme şeklini telefondan, marka modifikasyonlarından, operatörlerden, donanım sürücülerinden bağımsız ve kolay olacak şekilde güncellenebilir hale getirmenin bir yolunu bulmadıkça android kullanıcıları eski versiyonları kullanmaya mahkum olmaya, buglarla dolu custom romları beklemeye ve sonuçta sinir olmaya devam edecekler. jelly bean çıkmış, bazı firmalar hala ics çıkarmak için uğraşıyorlar. android'i telefonlara uyarlamak kolay mı değil yoksa firmalar yeni telefon satma kapısı olarak mı görüyorlar bu durumu orası da tartışılır. sonuç olarak android güncelleme sistemi sorunlu. apple'ın 3-5 tane modeli var güncelleme ve optimizasyon onlar için tabii ki kolay, google androidin kullanıldığı geniş cihaz yelpazesinin güncelleme sorununu çözecek bir yol bulmalı.

ice cream sandwich e geçtim..görüntü kalitesi olaganüstü derecede arttı..memnunum tavsiye ederim

güncelleme gelmiyor gelsede sarfi garfik yükünün ağır olacağı 512 mb belleğe sahip olan telefonların bunda zorlanacağı ayrıca flash kaldırmayı düşünüyorlar bu tamamen kullanıcıyı öldürmek demek akıllı cepler sürekli kasılacak ya yeni cep alacaksınız yada root yaparak gereksiz programarı kaldırıp bellek kazanmya çalışacaksınız ayrıca nokianın 10 yıla yakın bir zaman içerisinde çevrimdışı navigosyonu yapıldı ve nokiada bunu zevkle kullanıyordum yeni android aldım ve yeni çevrim dışı navigasyon çıkardılar çıkarmasına ama türkiye desteği yok saçma sapan bişey bu çok b.k bi durum insanı çıldırtıyorlar.

Androidin sonumu geliyor pehh kimle kimgetriyor windows mu

tüm bean'ler ölür...

android kullanacaksanız nexus dan şaşmayın

@04 Eki 2012 20:48 Doğru söze ne denir. Ama daha iyi Nexus cihazlar bekliyoruz. Nexus'lar sadece Android versiyonu için tercih edilen cihazlar olmamalı. Bi Galaxy S3 tanıtımı kadar ilgi ve heyecan uyandırmalı artık.

htc sensation xe kullanıyorum daha tık yok

Üreticiler güncellemeyi vermeyince kullanıcı ne yapsın? Evde kendisi port edip mi kullanacak? Google artık Nexus ürün gamını genişleterek, Android'i Nexus ile sınırlı tutmalı. Öyle olursa işler çok daha oturur.

İşte böyle Android'in maskarası olursunuz. Google tüm dünyayı parmağında oynatıyor resmen. Çok yazık...

İyi de Android'in üst versiyonlarını kullanmak için güncellemelerin telefon üreticileri tarafından kullanıcıya sunulması gerekiyor. Eğer üretici, güncelleme vermezse nasıl kullanacağız ki üst versiyonları?

öyle demeyin güncelleme ile birlikte 5 yıl ılerı gıdılcek android'te yani henz türkiyede yok belki bi anda coook hızlı bi şekilde gelir

Burada google un hatası olduğunu düşünmüyorum..samsung galaxy music gibi alt seviye bir telefonda ics yüklü çıkarsın piyasaya Bizim canavar Wonder 2.3 te kalsın

Bir android kullanıcısı olarak bir türlü adam akıllı bir güncelleme çıkartamıyorlar..hep çuvallıyorlar. IOS gibi açıklarsın güncellemeyi herkes ilgili platformdan kullanmaya başlar.Ne bu yem atar gibi yok şuna güncelleme gelecek hala 2 aydır bekliyoruz...bu aksaklıklar IOS ve WP a fırsat veriyor...android de ofis programlarını tam faal çalıştırmıyorsun. En iyisi WP lu bir telefon çıkmasını beklemek. hem masaüstü dizüstü ve cep telefonunda aynı İşletim sistemini kullanmak daha akıllıca bence.

Madem guncel kalmak istiyorsunuz nexus kullanin ;) diger turlu ureticinin guncellemesine mahkum kalacaksiniz.

android kullaniyorum fakat windows phoneye gecmeyi dusunuyorum

android kullaniyorum fakat windows phoneye gecmeyi dusunuyorum

nexus alın, bu tarz şeyleri düşünmeyin. en geç 2 ay sonra güncelleme otomatik telefonunda :)

Android 4.1 rehberde 5 saniyelik gecikme ile aciliyor sizlerdede oylemi s3 kullanicisiyim

Ziyaretci mobil arkadaş (19:34) bende s3 kullanıyorum android 4.1.2 sürümünü güncelledim rehbere girerken 5 saniye deil ama 1 saniye hafif takılma olduğu oldu. Çok kişi 5 saniye 10saniye takılıyo rehbere girerken diyo ama bende okadar olmadı hiç. o hafif donma size 5saniye gibi geliyo olmasın?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play