Android 4.1 ne zaman, hangi ceplere gelecek?

Android'in son sürümü Jelly Bean, hangi ceplere, ne zaman gelecek? İşte cevabı...

Jelly Bean ne zaman, hangi ceplere gelecek?

Google'ın mobil işletim sisteminin yeni sürümü Jelly Bean (Android 4.1), bu ayın ilerleyen günlerinde ortaya çıkacak. Ancak her zaman olduğu gibi Jelly Bean'in ortaya çıkışı, onu cebinizde hemen kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor.

Bunun nedeni, cep telefonu üreticilerinin ceplerini ne zaman güncelleyeceklerini kendileri seçmeleri. Dolayısıyla yeniliğe engel olan ve kullanıcıların canını sıkan bu gecikmenin Google ile direkt olarak bir ilgisi bulunmuyor. Bu sorunun farkında olan Google, geçen haftalarda düzenlenen I/O konferansında OEM'ler için Platform Development Kit'i (PDK) yayınlayarak bu durumu çözmeye yönelik bir adım atmış bulunuyor. Bu kit, SDK'nın donanımcılar için olan bir sürümü olarak sunuluyor.

PDK'lar, geçiş sürecini hızlandırsa da Jelly Bean'in ilk hizmete sunulmasını hızlandırmayacak gibi görünüyor. Öyle ki, birçok kullanıcı Jelly Bean'i kullanana dek Android 4.2 veya hatta Android 5.0 yayınlanabilir. Zira Ekim 2011'de tanıtılan Android 4.0 "Ice Cream Sandwich"in kullanım oranı, hala yüzde 10 gibi düşük bir seviyede.

Peki hangi telefonlar Android 4.1'e kavuşabilecek? Cevabı haberimizin ikinci sayfasında.

Hangi telefonlar Android 4.1'e kavuşabilecek?

Bazı yeni cepler, Jelly Bean ile yüklü olarak sunulacaklar. Bunlar arasında Google markalı Nexus S, Galaxy Nexus ve Asus tarafından Google için geliştirilen yeni tablet Nexus 7 bulunuyor.

Motorola'nın Xoom tableti de Jelly Bean'e yükseltilecek. Şirket, Razr gibi telefonlarına Jelly Bean'i ne zaman sunacağını açıklamasa da, bu ceplerin çok zaman geçmeden Android 4.1'e yükseltileceği düşünülüyor.

Google için Galaxy Nexus'u üreten Samsung, yeni Galaxy S III'ü gibi bazı modellerine Jelly Bean'i sunacak. Şirket, yaptığı açıklamada hangi ceplerinin Jelly Bean'a güncelleneceğini "yakında" duyuracağını söylemişti.

HTC, Sony, LG gibi üreticilerin mevcut cepleri, şimdilik Jelly Bean'a yükseltilmeyecek gibi görünüyor. LG, şu an ceplerini ICS'ye yükseltmekle meşgul olduğunu ve Jelly Bean'e ayıracak zamanı olmadığını söylemişti.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

flashsız jelly beam hiç gelmesin daha iyi

U8800pro ics verdiler ramin %60 kullaniyor.eger cikarirsa.huawei.ins benzemez

Galaxy nexus kullaniyoruz kac aydir 4.0.2 den bir adim ileri gidemedik fotayi kaybedip 4.0.4 yapilabilir ama ne gerek var neyse artik google tum oem kisimlarini satin aldigina gore artik markaya gore degilde standart sekilde hepsine cikar.

@10 Tem 2012 00:18 bide google'ın kendi telefonu

Bu hafta pazar gününe bekliyoruz her gün deniyorum güncellemeyi

Ben şunu anlamıyorum:google işletim sisteminin yeni versiyonlarını tıpkı chrome gibi niye yayınlamıyor da, kullanıcıları, cep telefonu üreticilerinin insafına terkediyor??? Yapılamaz mı? Kullanıcılar yeni sürümü doğrudan googla'dan indirip kuramazlar mı? Gerçi her telefon her yeni sürümü kaldırır mı o da ayrı bir sorun...

@10 Tem 2012 02:54 bu kadar basit mi sandın? her telefondaki donanım farklı. çok zekisin takdir ettim.

@10 Tem 2012 17:08 Zekamı taktir ettiğin için teşekkür ederim. :)

ICS yüklü olan her cihaz kolayca JB'ye yükseltilebilir.

@10 Tem 2012 07:23 ics için de gingerbread ile aynı sistem gereksinimlerine sahip olduğunu söyledi google ama gördüğün gibi her telefona gelmiyor. jb'ye yükseltip yükseltemeyeceğimizi konuşmuyoruz. resmi güncelleme hakkında konuşuyoruz.

iphone 4s alın güncelleme derdiniz kalmasın 5 sene güncelleme alırsınız. google gibi 1 güncelleme ile yolda bırakmaz.

Android tabanlı her yazılım unutulmamalıdır ki tehliklere karşı savunmasızdır.Her şeyi yapmak mümkün ama unutulmamalıdır ki sorun çok olursa insanın doğasında var olan şey ortaya çıkar.FARKLI'LIKTIR. Oda Apple var.'' Kendi kendine yeten farklı olandır''.

aslında böyle yapacaklarına servis paketi şeklinde direk Google güncelleme hizmetini verse daha iyi olurdu..benim telefon jb yi bırak 5 i bile kaldırır ama samsung efendi gingerbreada mahkum etti bizi..

E iyi de hangi ceplerin Jelly Bean e geçeceğini yazmamışsınız kii

Peki Arkadaslar bn telefon alacagim 700-1000 tl arasinda hangi telefonu onerirsiniz not: Android 4.0 uyumlu olacak

@17 Tem 2012 15:59 samsung galaxy ace 2 al android 2.3 ama 4.0 uygulamasını çıkaracak samsung

Sony xperia sola alabilirsin android 4.0 destekliyor 4.1 jelibon da gelecek en kısa zamanda harika bir telefon ben 1 aydır kullanıyorum çok memnunum

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir