Android 4.3'te izinleri tek tek seçmek mümkün

Android 4.3'teki bu yenilik, çoğumuzu tedirgin eden uygulama izinlerinin kontrolünü bize veriyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Android 4.3'te izinleri tek tek seçmek mümkün!

Android'de herhangi bir uygulama yüklerken bir dizi izini gözden geçirmeniz gerekiyor. Sizden talep edilen bu erişim izinlerini beğenmiyorsanız, onları ayarlama şansınız yok ancak Android 4.3'te bu durum değişiyor.

Apps Ops adındaki izinleri düzenleyebilme işlevi aslında Android 4.3'e dahil edilmiş bulunuyor. Ancak varsayılan olarak devre dışı bulunan işlevi etkinleştirmek için üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyacınız var. Permissions Manager uygulaması, tam da bu işi yapıyor.

Permissions Manager'ı yükledikten sonra Android 4.3'ün uygulama izinlerini değiştirebiliyorsunuz. Yani uygulamaların kişi listenize, konumunuza vb. erişip erişemeyeceğini tek tek seçebiliyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

apple ios 6 ile yapmıştı bunu

@26 Tem 2013 19:45 Bak güzel kardeşim, sen güzel kardeşe benziyorsun. Adamlar yeniliği söylemiş daha önce nerde olup olmadığından bize ne? Ona bakılırsa Android OS da olupta iOS da olmayan onlarca şey var. Yazıyor mu burda?

Hele şükür ya

evet android bunu düşünürek iyi bir atak yaptı helal be

giden gitti alınan bilgiler alında engellesen nolur.

güzel, ama bunu telefonun otomatik olarak yapması daha iyi olurdu. google'ın kontrol etmesi gerekirdi. oysa şuan hepsi otomatik olarak açık geliyor... eminim ki birçok kullanıcı onlarla uğraşmayacak.

Ben bu isi anlayamiyorum. Bu izinler programin calismasi icin gerekmiyormu? Eger gerekiyorsa o zaman bu izinleri vermezsek programlar normal calisamaz. Nolucak simdi?

@26 Tem 2013 21:41 haklısın, ama haksızsın. Bu izinlerin normalde en alt düzeyde, yani programın sağlıklı çalışmasına yetecek oranda olması gerekiyor. Fakat günümüz developerları en gereksiz izni bile ister duruma getirmiş programları. O yüzdendir ki bu özellik ilgili kişilerin işine yarayacaktır. Keşke android geliştiricileri de senin gibi düşünüp ona göre izin politikası ayarlasaydı

Uygulamaların çoğu gereksiz yere bir sürü izin istiyordu. Basit bir el feneri uyg. bile mesaj göndermek için izin isteyebiliyordu (!) Sonunda muradımıza erdik.

Sevgili chip yöneticileri. Siteyi günlük takip ediyoruz ancak diğer siteler gibi sütun şeklinde olsa haber başlıkları çok daha iyi olur diye düşünüyorum. Sanki karmaşa var böyle..

yuh hala dandios ile androidi kıyaslayan krolar var...

diğer sürümlere ne olacak onlara neden gelimor milyarlar verelim salak gibi sadece 4.3 e gelsin yazıklar olsun bu mu işletim sistemi müşteri memnuniyeti ..bundan sonra bende Appleciyım...adamlar tutyor cihazlarını..

iOS çakması olmuş ama iyi olmuş.

bu ne saçmalık 4.3 altı ne yapacak, buradan android kullanıcılarına sesleniyorum google sesimizi duyuralım.

Yerlisi de çıkmış. İzinleri Yönet diye :)

10 u geçmeyen cihazda 4.3 olduktan sonra tüm kullanıcıların %90 ından fazlası bu olayı unutsun androide bir özellik geliyor ancak sadece o sene en son modeli alana geliyor. Bir sonraki sene de yeni telefonu alana ... S3 sahipleri ip4 ümden once güncelleme alabilirse iyi

ah iphone ah android'e geçtim pişman oldum

Bu çok kısıtlı bir şekilde yapıldı Android 6.0 daki gibi detaylı değil çok genel yapmışlar

Sen de yorum yaz