Android 4.4 KitKat da kaderinden kaçamadı!

Her yeni Android sürümü gibi, Android 4.4 KitKat da kaderinden kaçamadı!

Android 4.4 KitKat da kaderinden kaçamadı!

Google, 2014 yılının ilk Android raporunu yayınladı. Rapora göre, geçen ay Android ekosisteminde yüzde 54.5 paya sahip olan Jelly Bean sürümünün payı yüzde 59.1'e kadar yükseldi. Bu aslında şaşırtıcı bir sonuç değil. KitKat henüz sadece Google ve Motorola imzalı telefonlara ulaştığı için oranı yüzde 1,4 ile sınırlı kalıyor. Her yeni Android sürümünün yaşadığı bu "ilk durgunluk" döneminin KitKat için de geçerli olması, kimse için bir sürpriz değil aslında...

Piyasada satılan Android'li cihazlar ise, büyük oranda Jelly Bean ile birlikte geliyor. Bahsi geçen orana Android'in 4.1, 4.3 ve 4.3 sürümlerinin hepsi dahil.

Ancak son rapor da gösteriyor ki, Android'in son sürümü KitKat, hala eski sürümü Jelly Bean'dan daha yavaş yayılıyor. Yeni Android sürümünün, her model telefona özel olarak revize edilmesi gerektiğinden, KitKat'ın Google'dan sonra bir de telefon üreticilerinin elinde yayına hazırlık aşamasından geçmesi gerekiyor. Bu da süreci son derece yavaşlatıyor. Yine de önemli üreticilerin, Android 4.4 için test sürümleri üzerinde çalıştığı biliniyor. Samsung'un henüz sızan Galaxy S4 ve Note 3 Android 4.4.2 test sürümleri, bu durumun en iyi ispatı.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Android alacaksiniz nexus dan sasmayin. Yoksa guncelleme gelecek diye cok beklersiniz.

Google'ın fırmaları bu konuda biraz sıkıştırması lazım bence yoksa kendi keyiflerine göre uzun süreler güncelleme bekletiyorlar.

@desx Boşver geç gelsin tam gelsin.Yeni sürümler samsung kullananlara önce geliyorda ne oluyor hep sorun hep sorun.

yeni sürümlerin çok olması gerekirken kullanım oranı 4.1den 4.4e giderken azalmış iyice. komik. 4.1 çıkalı 2 yıl falan oluyo galiba.

Google ın en rezil olaylarından bir tanesi sanırım bu. Bir sürüm çıkartıyor ama o sürümü kullanıcılar eskidikten sonra kullanıyorlar. Bir çok kullanıcı da daha o sürümü göremeden telefonun işi bitmiş oluyor. Şöyle bir şey mümkün olmuyor mu acaba: Çıkan yeni versiyonun ham hali ile tüm telefonlara kurulabilir yapsa da firmalar sonradan kendi rötuşlarını yapıp yayınlasalar. Launcher ları bir paket halinde hazır bulunsa da (Hani Go launcher, Adw launcerler ufak bir güncellemelerle yeni sürümlere hemen uyumlu hale gelip kullanılabiliyor onun gibi) hemen basit bir güncelleme ile yeni sürümlere uyumlu olsa ve bizde hemen kullanabilsek. Gerçekten çok hoş olurdu. Tabii programcılığın mantığını bilmediğim için gerçekte böyle bir şey olur mu olmaz mı bilmediğim için düz mantıkla sordum.

Haziran ayını bekleyin ve görün. Samsung s3, s4, s5, note2, note3 ve belki note4. Android 4.4 almış olacaklar ve belki bu oran %12 lere çıkacak.

@14 Oca 2014 17:41 s3 ve not 2 ye biraz zor verirler

4.4.2 yükledim, hay yüklemez olaydım... 4.4.3 ile inşallah çözerler ses ve reset sorununu..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir