Android 4.4 KitKat yine barajı aşamadı!

Her yeni Android sürümünün yaşadığı kaçınılmaz sorunla, şimdi de Android 4.4 KitKat boğuşuyor!

  • Ertuğrul Süngü
Android 4.4 KitKat yine barajı aşamadı!
Son iki aydaki KitKat kullanımı, devasa boyutlarda

Konu Android işletim sistemi olduğu zaman, akla hemen farklı Android sürümlerinin oluşturduğu "parçalanma" sorunu geliyor. Son sürüm Android 4.4. KitKat olsa da, piyasadaki telefonların üzerinde hep daha eski sürümleri görüyoruz. Hatta bu durum, Android 2.3'e kadar uzanabiliyor...

Bilindiği gibi, her yeni güncelleme, eski model telefonlara yansımıyor ve bazı kullanıcılar da yeni güncellemeleri çok önemsemiyorlar. Bunun yanında üreticiler de, 18 ila 24 aya arası bir süre sonra eski modellere destek vermeyip güncelleme yoluna gitmiyor. Hal böyle olunca KitKat gibi aileye sonradan dahil olan güncellemeye sahip kullanıcı miktarı, bir hayli az oluyor. Nitekim KitKat geçtiğimiz aylar içerisinde büyük bir yükselişe geçse de, toplamda kullanılan Andorid sistemlerinin ancak yüzde 8.5'lik bölümüne yayılmayı başarmış durumda ve yüzde 10 barajını henüz aşabilmiş değil. Firmanın, sadece Google Play'e erişim sağlayan cihazlar üzerinden yaptığı bu değerlendirme, her ay tekrarlanmakta ve raporlanmakta.

Jelly Bean sürümü ise, toplam kullanımın yüzde 60.5 gibi büyük bir bölümünü etkisi altına almış gözüküyor. Diğer taraftan artık bir hayli eski diyebileceğimiz Gingerbread (Android 2.3), iki yıl önce en çok kullanılan sürümken, bugün toplam cihazların yüzde 16.2'si üzerinde çalışıyor. Son olarak Ice Cream Sandwich (4.1) de yüzde 13.4'lük pay ile hayatına devam ediyor.

KitKat'ın sadece birkaç ay önce yüzde 2.5'lik kullanım oranına sahipken yüzde 8.5'e fırlaması, yakın zamanda daha da yayılacağını gösteriyor. Ancak artık güncellenmeyen telefonlar ve üzerlerindeki eski Android sürümleri, parçalanma sorununun daha uzun bir süre çözülemeyeceğini gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Netbook'a kurdum, çok beğeniyorum. Süper.

Normal ki; bir kullanıcı S3 aldığı zaman, KitKat veya başka bir sürüme sahip telefonu en yakın ne zaman alır?

Android pişmanlıktır.

@05 May 2014 19:22 Artık hiç birisi tek başına yeterli değil. Hepsini kullanacaksın. Sorgulayacaksın.

@05 May 2014 19:22 bu geliştiriciyle alakalı bir durum google kendi telefonuna veriyormu veriyor , nexuslara diğerleri geliştiriciler sorumlu , vermiyorsa google'nin değil üreten firmanındır.

ben ilk çıktığı gibi yükledim ekimin sonlarında , nexus 4 farkı.

Wp ve iosun en güzel yanlarından biri daimi güncelleme almaları android buna çözüm bulamamış olması kötü

@05 May 2014 22:56 iOS gibi donanıma bağlı ama kullanan cihazlar her markadan... Samsung gibi büyük üreticiler dışında güncelleyebilen de pek yok. Güncellese bile aynı sürüm numarasından kalıyorlar.

Ben S4'e 4.4 güncellemesi yapmadım ve yapmayı düşümüyorum okuduğum yorumlar ve yeni bildirim çubuğu yüzünden. Çiçek gibi 4.3 var işimi görüyor zaten. Kitkat bence çok güzel ama Samsung batırmış.

Android'in en büyük handikapı..

3 tane android cihaz aldım. Ömürlerini doldurmalarına rağmen bir tek güncelleme alamadım.Pes ettim.sonunda 1 tane ios 1 tana WP aldım keyfini sürüyorum. Android adios..

@06 May 2014 19:03 nexus alırsan güncelleme görürsün , google sadece nexustan sorumlu. diğer cihazlar kim yaptıysa o

s3'e kitkat koyarlarsa oran çok değişebilir

Kitkat samsung için bomba oldu. Note3 kullanıyorum ve böyle güzel bir telefondan sırf 4.4 yüzünden soğudum. Aynı sorunu S4 lerde de duyuyorum. Bence acil bir çözüme gidilmeli...

@07 May 2014 09:15 kitkat nexuslarda çok stabil çalışıyor pardon bütün sürümler stabil çalışıyor.

Sen de yorum yaz