Android 4.5, root'un sonunu getirebilir!

Android'in bir sonraki sürümü, root uygulamalarının sonunu mu getirecek? İşte yeni bir keşif...

  • Zeynel A. Öztürk
Android 4.5, root uygulamalarını çalıştırmayabilir

Android'in bir sonraki sürümü (Android 4.5 veya 5.0), root uygulamalarının çoğunu kullanılmaz hale getirebilir. Bunun nedeni ise bölümlerle ilgili yeni erişim hakları.

Geliştirici Chainfire'ın Android'in açık kaynak kodlu dalında yaptığı keşifler, root'lu ceplere özel uygulamaların gelecekte desteklenmeyebileceğini gösteriyor. Root uygulamalarının kullandığı bölümler arasında "/data" bölümü bulunuyor ve Chainfire'a göre değişiklikler, uygulamaların bunu yapmasını engelleyebilir.

Chainfire'a göre sorunun "etrafından dolaşmayı" sağlayacak birkaç çözüm var. Dolayısıyla Google bu değişikliği gerçekten de yaparsa, programcıların da çeşitli ayarlamalar yapması gerekecek. Chainfire, geliştiricilere bu konuda yardımcı olabileceğini de söylüyor.

Google'ın yaptığı bu değişikliklerin ise sistem güvenliğini artırma amaçlı olduğu düşünülüyor. Çünkü kullanıcı verileri, ayarlar ve yüklü uygulamalar /data altında saklanıyor ve sadece root uygulamaları değil, zararlılar da bu alana erişmek isteyebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Root androide özgü birşey değil linuxa özgü androidde linux tabanlı olduğu için root herzaman olacaktır Bir çaresi bulunur

root uygulamaları değilde bunu root yetkisine sahip uygulamalar olarak adlandırsak bene aha doğru olur. root bir yetkidir.

Böyle bir şey olursa Android almak için sebepler oldukça azalır. Android'ın hala sistem kaynaklarını verimli kullanama ve kararlılık sorunu var.Bir çok kullanıcının Android telefon kullanmasının sebebi Geniş kişiselleştirme imkanı bu imkanınıda root sağlıyor. Bu imkanın alınması aynı zamanda Linux mantığınada ters düşmeye başlaması demek olur. Kullanıcılara kişiselleştirme imkanı olmayan fakat Android'den daha hızlı ve kararlı işletim sistemlerine yönlendirebilir. (Windows Phone vb.)

Olabir güvenlik önemli

Root iznini sağlayacak yeni bir yapı oluşturulur. Rom olmadan android bir hiç.

android 4.3 te bile bazı programlar rootu görmüyor. makine rootsuz diye hata veriyor.yeni siteme göre çoğu programın yeniden uyarlanması lazım anlaşılan.

android 4.3 te bile bazı programlar rootu görmüyor. makine rootsuz diye hata veriyor.yeni siteme göre çoğu programın yeniden uyarlanması lazım anlaşılan.

ChainFire her turlu root isini halleder kasmayin siz

windowsun gözünü seveyim, birçok şeye izin veriyor. Android gibi işletim sistemleri ise aptal bir fruit ninja oyununun bile gps e erişmesini zorunlu kıldırıyor.

@23 Oca 2014 16:38 Windows'ta bir uygulamayı kullanırken, arkaplanda ne yaptığını bile bilmiyorsun. Uygulamayı yüklerken hangi izinleri verdiğini bilmiyorsun.

root u yedirtmeyiz

16:38 ne diyosun :D ters soylemissin wp gibi gereksiz isletim sistemlerinde zaten fruit ninja disinda bisey indiremediginden cesitliligi bilmiyosun tabi ;D

16:38 ne diyosun :D ters soylemissin wp gibi gereksiz isletim sistemlerinde zaten fruit ninja disinda bisey indiremediginden cesitliligi bilmiyosun tabi ;D

Bence root un karşısına gecemezler illa bir acik çıkacaktır

bu tam bir felaket

root uma elleme

Kapalı sistem olan İphone bile jail break olduktan açık sistem android hayli hayli kırılır ;)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost