Android 5.0'da görmek istediğimiz 10 yenilik

Android'in bir sonraki "büyük" sürümü "Lime Pie" hangi yeniliklerle gelebilir?

  • Zeynel A. Öztürk
Android 5.0'da görmek istediğimiz 10 yenilik

Galaxy Nexus ile 2011'in sonlarında ortaya çıkan mobil işletim sistemi Android 4.0 ve Nexus 7 ile gelen Android 4.1 "Jelly Bean"i her ne kadar çoğumuz kullanamasa da, artık onları yakından tanıyoruz. Peki Google'ın "Lime Pie" kod adı altında geliştirdiği Android 5.0 hangi yeniliklerle gelecek? İşte Android 5.0'dan umduklarımız.

1. Performans profilleri: Yatmadan önce telefonunuzu ayarlamak bazen sıkıntılı bir iş olabiliyor. Android 5.0'da performansı daha iyi ve otomatik olarak yönetecek bir işleve ihtiyaç duyulduğunu düşünüyoruz.

2. Daha iyi çoklu cihaz desteği: Google, Android'li telefon ve tablete sahip teknoloji severlere faydalı işlevler sunsa da unutulmuş bazı alanlar yok değil. Örneğin Play Store yoluyla indirdiğiniz bir filmi cep telefonunuzla seyretmeyi bırakıp buna tablette devam  etmeniz mümkün olmuyor. Google'ın Android 5.0'da bu sorunu düzeltmesini umuyoruz.

3. Gelişmiş sosyal ağ desteği: Android, kutudan çıktığı haliyle önemli bir sosyal ağ desteği sunmuyor. Sosyal widget'ların çoğu, donanım üreticileri tarafından sağlanıyor. Google, kendi sosyal ağı Google+'ı tanıtmakta iyi bir iş çıkarıyor olabilir, ancak diğer sosyal ağlarla daha sıkı bir entegrasyon sağlaması gerekiyor.

4. Çizerek yazma: HTC ve Sony, Swype stili yazma çözümlerini ceplerinde sunuyor. Benzer bir özelliğin Google tarafından Android 5.0 ile sunulmasını istiyoruz.

Videolu sohbet uygulaması

5. Videolu sohbet uygulaması: Google dahil birçok donanım üreticisi, tabletlerine ve akıllı ceplerine ön yüz kamerası yerleştiriyorlar. Ancak hiçbiri ortak bir video uygulaması sunmuyor. Bu durumda Skype'ı indirerek çalışmasını ummaktan başka çareniz kalmıyor. Google'ın bu soruna bir çözüm getirmesi bizce şart.

6. Kişileri çoklu seçme: Android'de birden çok kişiye e-posta göndermek için öncelikle bir kişiye e-posta yazmaya başlamanız, ardından diğer kişileri eklemeniz gerekiyor. Ancak bu çoklu seçim işlevinin kişi listesinde de sunulması, bizce çok daha iyi olabilirdi.

7. Cihazlar arasında SMS eşitleme: SIM kartınızı sıkça farklı telefonlarda kullanıyorsanız, mesajlarınızı takip etmekte zorlanabilirsiniz. Dolayısıyla Google'ın Android 5.1'de mesajlarımızı bulut yoluyla farklı cihazlar arasında eşitleme gibi bir işlev sunması, mesajlarınızı yönetmeyi oldukça kolaylaştırabilir.

8. "Hiç güncelleme" seçeneği: Böyle bir özellik geliştiricilerin canını sıkacağından eklenme olasılığı düşük. Ancak bir uygulamaya gelen güncellemeleri tamamen reddetmek gibi bir işlev, bizi onu yanlışlıkla güncellemekten alıkoyabilirdi.

9. Ücretsiz kodlar: Apple, uygulamaları ücretsiz olarak kullanmaya yönelik kodlar dağıtıyor, ancak Android'de böyle bir etkinlik hala yok. Google'ın yapacağı bu tür bir uygulama, uygulamaların çok daha kolay ünlenmesini sağlayabilir.

10. Son isteklerimiz: Ayarlar ekranındaki ayar listesini alfabetik olarak sıralayabilmek, oldukça hoş olabilirdi. Android, çok sayıda seçenekle geliyor ve bu seçenekler arasında kaybolmak hiç de zor değil. Android 5.0 ile pil üzerinde bir yüzde göstergesi gösterilmesi de memnuniyetle karşılayacağımız yeniliklerden birisi olurdu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Key lime pie değil miydi?

Bir tane Android de ben alacağım arkadaş :D :D

bunlar olursa ios fln yanında tırt:))

@Andro Bahsettiği özelliklerin bir çoğu zaten apple da stok olarak gelen özellikler...

Google Talk android 2.3.4 den itibaren wideo görüşmeyi destekliyor, ve nerexdeyse tüm cep telefonları ile yüklü geliyor. "5. Videolu sohbet uygulaması: Google dahil birçok donanım üreticisi, tabletlerine ve akıllı ceplerine ön yüz kamerası yerleştiriyorlar. Ancak hiçbiri ortak bir video uygulaması sunmuyor. Bu durumda Skype'ı indirerek çalışmasını ummaktan başka çareniz kalmıyor. Google'ın bu soruna bir çözüm getirmesi bizce şart."

ios 4.1 i gececegini dusunmuyorum, iPhone 5 12 eylulde tanitilacak zaten daha yeni bi surumle

Android 5.0 hangi yeniliklerle gelecek? İşte Android 5.0'dan umduklarımız. gercekten gelecek ozellikler degil anladigim kadariyla utopya ?

1) android de yüzdeli pil zaten var (4.0) 2) ücretsiz kodlar zaten var. Zaten program geliştirmenin tamamı ücretsiz. 3) swype desteğini samsung da veriyor.

ne ettiniz yahu, jelly bean değil mi

Ya Allah Allah biz daha yeni 4.1 yüklemişiz Google bi dur da biraz tadını çıkaralım :D

Dalvik motorunu kaldırsınlar yeter. Lüzumsuz donanım kalabalığı ve ne kadar iyi donanım olursa olsun yine de kasılan bir işletim sistemi kendileri, WP8 ve IOS gibi kararlı çalışmayı başarsınlar öyle gelsinler. Android kullanıyorum ama soğuttular adamı iyice. Performans anlamında tek bir adım bile atabilmiş değiller.

"Çizerek yazma: HTC ve Sony, Swype stili yazma çözümlerini ceplerinde sunuyor. Benzer bir özelliğin Google tarafından Android 5.0 ile sunulmasını istiyoruz." Swype zaten tüm androidlerde yok mu. olsada yüklenmiyor mu

"Performans profilleri: Yatmadan önce telefonunuzu ayarlamak bazen sıkıntılı bir iş olabiliyor. Android 5.0'da performansı daha iyi ve otomatik olarak yönetecek bir işleve ihtiyaç duyulduğunu düşünüyoruz" yatmadan önce ne gibi bi ayar yapıyoruz telefonlara anlamadım. saati kurmaksa zaten haftanın istediğin günü ayarlıyorsun bi daha dokunmuyorsun

Bunların %80i zaten var. Sosyal integrasyona gelince facebook vs kullanmiyorum ve programini yuklemedikce paylas kisminda gormek istemiyorum. Video arama 5 senedir var. Toplu mail ve liste var. Hatta bi etkinlik olsuturup istedigin zamanda otomatik listeye mail bile atiliyo Coklu cihaz destegi var. Satin aldigin hersey bulut olarak sunuluyo. Ayrıca adamlar touch logic, butter project gibi manyakca seyler getirirken burda istenen seyler kuyumcudan saman satın almak gibi seyler.

"Google dahil birçok donanım üreticisi, tabletlerine ve akıllı ceplerine ön yüz kamerası yerleştiriyorlar. Ancak hiçbiri ortak bir video uygulaması sunmuyor. Bu durumda Skype'ı indirerek çalışmasını ummaktan başka çareniz kalmıyor. Google'ın bu soruna bir çözüm getirmesi bizce şart." skype ın nesi varki ? hayır zaten ben istediğim programı yükleyip kullanamayacaksam, bütün bunlara google karar verecekse.. ben ne anladım bu işten

s3'te pil yüzdesini zaten görüyorum. chip baştan sağma işler yapıyor bu aralar gibime geliyor

Yabancı kaynaktan alıp, çevirip buraya koymak mıdır editörlük..

swype lg de de var

Sen de yorum yaz