Android 5.0 Lollipop, kaplumbağa gibi!

Android 5.0 çıkalı 8 ay oldu; üzerine bir de Android M tanıtıldı. Ama bu rakamlar hiç iç açıcı değil

  • Onur Seven
Android sürümlerinin kullanım oranları açıklandı

Android 5.0 Lollipop, dağıtımının başlamasının üzerinden 8 ay geçmiş olmasına rağmen ve üzerine bir de Android M tanıtılmışken, henüz istenilen seviyede değil. Geçtiğimiz aya kadar Android işletim sisteminin en yeni sürümünü çalıştıran cihazların yüzdesi hala çift haneli rakamlara ulaşmamıştı. Bu sınır, geçen ay sonunda geçildi ama son sürümü kullanan cihazların sayısı, tabir yerindeyse yine yerlerde sürünüyor. Başka bir deyişle, her yeni Android sürümünün yaşadığı kabusu şimdi Lollipop görüyor. 

Google, Android işletim sistemi kullanan aktif cihazların hangi sürümleri kullandığına dair bir grafik yayınlayarak son durumla ilgili bilgi verdi. Geçtiğimiz ay %9,0 olan Android 5.0 kullanım oranının bu ay %11,6'ya yükselmesi, Lollipop için çok hızlı olmasa da bir ilerleme olduğunu gösteriyor. Popüler mobil işletim sisteminin halka açık en son versiyonu olan Android 5.1 sürümünde çok hafif de olsa bir artış var. Geçtiğimiz ay %0,7 olan kullanım oranı bu ay %0,8'e yükselmiş durumda.

Yaklaşık 7 günlük bir periyot ve 1 Haziran 2015 tarihine kadar elde edilmiş verilere göre Android 4.4 KitKat sürümünün hakimiyeti devam ediyor. Geçtiğimiz ay %39,8 olan 4.4 Kitkat kullanım oranı son verilere göre %39,2'ye gerilemiş olsa da yine en çok tercih edilen sürüm olarak ilk sıradaki yerini koruyor. Kullanıcıların en çok tercih ettiği ikinci seçeneğin ise %17,5'lik oranla Android 4.2 olduğunu görüyoruz. Bu iki popüler sürümü %14,7 oranla Android 4.1 izliyor.

Google'ın sunmuş olduğu verilere göre Android 5.0 sürümü için son birkaç hafta içinde gerçekleşen 2,6 puanlık artış iyi gibi görünse de geçtiğimiz ay bu oran tam 4,0 puan artmıştı. Aynı durum 5.1 sürümü için de geçerli. Son sürümde 0,1 olan artış oranı geride bıraktığımız ay 0,3 seviyelerindeydi. Tüm bu bilgiler "Lollipop"un genel olarak oldukça yavaş bir ilerleme süreci geçirdiğini ortaya koyuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Aldığımız telefonlar bir süre sonra güncelleme vermiyorlarsa son kullanıcı ne yapsın. Ayrıca burda google ında suçu var her yeni güncelleme ile yeni telefon almaya zorluyor kullanıcıyı.

@04 Haziran 2015 13:59 Telefon üreticilerinin destek vermemesi durumuna kesinlikle katılıyorum. Bu sadece ticaret politikası ve insanları zor durumlarda bırakıyor. Yeni android sürümlerinin düşük seviye telefonlarda çalışmama gibi bir durumu ise tamamen saçmalık. Androidin yeni sürümleri eskilerinden çok daha performanslı, sorun yeni uygulamaların çok daha fazla sistem kaynağı kullanacak teknolojiler içermesidir.

Burada kimsenin(yani kullanıcıların) tercihi söz konusu değil, telefon üreticilerinin para hırsıyla hareket etmesi.

çöplüğün dibi diye buna denir.....

Telefon ureticileri gerekli guncellemeleri yapmadigi surece grafik pek farkli olmayacak !!!!

giriş orta ve üst seviye modelleri için ayrı ayrı lolipop yada m sürümleri çıkmadıkça böle devam eder. Eski telefonlarda yeni sürümler kasma yapıyor onlara uygun değiller millette güncellemiyor yada firmalar ekonomik açıdan kar etmek için uğraşmıyorlar bile..

üreticiler yazılım yayınlamıyorki suç google da deil

s4 9500 hala lollipop gelecek !!!! hayal oldu galiba.

S4 lollipop güncellemesi aldı kardeşim

@04 Haziran 2015 15:56 Dostum hayal değil şuan ben orjinal kullanıyorum ancak Rusya romu kurdum. Türkçe var içinde orjinal. Eğer biraz araştırırsan Tr dağıtımını beklemene gerek kalmadan odin le kurabilirsin. Root yapmadığın sürece knox sayacında artmaz garanti içinde kalır. Yavaş yavaş ülkelere dağıtıyorlar. Yani rom hazır ve kullanılabilir durumda. Sadece nedendir bilmiyorum ama bölge bölge veriyorlar.

Güncelleme işini üreticilere bırakmak gibi bir salaklık yapmasalar çoğu cihaz çoktan Lolipop'a geçerdi. Ama malesef ana akım işletim sistemlerinin yaptığı gibi güncellemeleri bir noktadan yönetmek yerine Donanım üreticilerinin insiyatifine bıraktıkları sürece bu böyle devam eder.

Android un en büyük sıkıntısı güncelleme zaten. Nexus harici cihazlar tamamen ticari kaygılarından dolayı amiral gemisi olarak tabir ettikleri cihazları hariç güncelleme ile ugrasmiyorlar

O sayilarin yarisi da cyanogen falan kuranlardir. Custom rom olmasa androidin cekilebilirligi yok. Ozgurluk diyozda hic te ozgur degiliz aslinda. Ya ureticinin bize dayattigi yazilimi kullanicaz ve eski surumde kalicaz. Ya da biraz gozu karartip custom rom isine giricez guncel hizli ama telefonun tum donanimini kullanmayan ve bazi buglari olan sistemler kullanicaz. Orn: galaxy s3 un orjinal rom uzerine port edilmis hali haricinde hicbir custom rom da goruntulu arama ve radyo destegi yok.

@04 Haziran 2015 18:29 blekota s5 romunda görüntülü görüşme var dostum

hala güncelleme yok samsung 2015 içi diyor ama 31 aralıkta lollipop gelirse hiç şaşırmam artık :/

Millet saf gibi yazilim guncel degil tel yavas diye degistirirse firmalar tabi yavas verir ozellikle samsung birde bizim ulkemiz hindistan dan irandan bile geri sanki o ulkelerde 5 var bize gelince gelecek gelecek diyorlar

Adami zorla iosa gecirecekler

Windows Phone kullanacaksın kafan rahat olacak. En alt seviyeden en üst seviyedeki telefona kadar güncelleme veriyor ve stabilite bozulmuyor. Bunlarda hala android'e ios'a sistem diyor.

Telefon üreticilerinin suçu bu! Garanti dışı kalmasa çoktan herkes CM yüklerdi cihazına :)

android bu güncelleme işine bir el atmalı üreticiye sertifikalı parça kullan deyip Google sertifikalı telefonlar direkt nexus gibi güncellenmeli hem üretici maliyetleride düşer

Zaten android 5 ede güvenmeyin sakın htc m8 e kurduk cihaz iyice yavaşladı asus znpn6 oda aynı mahvoldu.

Arkadaşlar bu güncellemeler hiç de önemli değil. Nexus kullandım uzun süre güncellemelerin arayüz dışında neyi değiştiriyor hiç anlamıyorum.

@05 Haziran 2015 09:15 Dünyanın sonu değil ama yinede önemli. Adam s3 kullanıyor . periscope gibi sosyal ağ uygulması kullanamıyor çünkü s3 4.3e sahip uygulama en az kitkat diyor. Birde yeni özellikler geliyor yeni sürümle

ya anlamıyorum arkadaş, araştırmadan etmeden güncelleme yapıyorlar. eyyy cep telefonunu seven insanlar lollipop akıl işi değildir anlayın artık.. şarj düşmanıdır yav kuran kullanan bin pişman, kitkat ile devam edin, daha aşamadı adamlar bazı sıkıntıları.......

S3 mini android 5.1.1 ile 4.3 den daha stabil . samsung serefsiz google nin ne sucu var

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play