Android 5.1 güncellemesi neler sunuyor?

Android 5.1 güncellemesi hangi değişikliklerle geliyor; hangi cihazlara sunuluyor?

  • Zeynel A. Öztürk
Android 5.1 güncellemesi neler sunuyor?

Android 5.1, Google'ın mobil işletim sisteminin en son sürümü ve belirli cihazlara dağıtılmaya başlandı bile. Peki bu güncelleme, hangi yeniliklerle ve değişikliklerle geliyor?

Yeni güncelleme, kullanıcı arayüzünde büyük bir değişiklik yapmasa da birkaç faydalı araç ve yeni işlev sunuyor. Bu yenilikler arasında sessiz moda yönelik yeni işlevler ve Bluetooth, WLAN, renkleri ters çevirme gibi işlevlerde daha hızlı çalışan Hızlı Ayarlar işlevi var.

Android 5.1 güncellemesini yüklemek için onu destekleyen cihazınızın Ayarlar menüsünden güncelleme seçeneğini kullanmanız yeterli oluyor. Bu yöntem çalışmazsa, Nexus telefonlarda fabrika imaj dosyalarını indirmeniz mümkün. Zaten şu anda güncelleme, sadece bazı Nexus modelleri için hazır durumda. Ancak bunun için bootloader kilidini açma gibi işlemlerde tecrübeli olmanız gerekli.

Aşağıdaki listede, bugün itibarı ile güncelleme duyurusu yapılan ve güncellemeye kavuşan cihazları bulacaksınız. Ancak henüz duyurusu yapılmayan ve listede "hayır" olarak gördüğünüz pek çok cihazın da Android 5.1'e güncelleneceğini var sayabilirsiniz; zira açıklamalar pek yakında ardı ardına gelecektir.

ANDROID 5.1 DUYURULAN CİHAZLAR
Cihaz Yükseltme geldi
Yükseltme duyuruldu
Nexus 5 evet evet
Nexus 6 evet evet
Nexus 7 evet evet
Nexus 9 hayır evet
Nexus 10 evet evet
Nexus 7 (2012) evet evet
Moto X (2014) hayır evet
Moto X (2013) hayır evet
Moto G (2014) hayır evet
Moto G (2013) hayır evet
Moto G 4G LTE (2013) hayır evet
Moto E (2013) hayır evet
Moto Maxx hayır evet
HTC One M9 hayır hayır
HTC One M8 hayır evet
HTC One M7 hayır evet
HTC Desire 826 hayır hayır
Samsung Galaxy S6 hayır hayır
Samsung Galaxy S6 Edge hayır hayır
Samsung Galaxy S5 hayır hayır
Samsung Galaxy S5 LTE hayır hayır
Samsung Galaxy Note 4 hayır hayır
Samsung Galaxy Note 3 hayır hayır
Samsung Galaxy Alpha hayır hayır
Samsung Galaxy Note Edge hayır hayır
LG G2 hayır hayır
LG G3 hayır hayır
LG G Flex 2 hayır hayır
LG LTE G3 hayır hayır
Sony Xperia Z3 hayır hayır
Sony Xperia Z2 hayır hayır
Sony Xperia Z3 Compact hayır hayır
Huawei Honor 6 hayır evet

Çift SIM, gelişmiş hırsızlık koruması ve fazlası

Çift SIM desteği

Android 5.1, çift SIM kart desteğini telefonlara resmi olarak getiriyor. Bu özellik, şimdiye kadar üreticiler tarafından yazılıma eklenmekteydi. Google ise farklı SIM kartlarından gelen çağrıları ve kişileri ayırmak için renklerden faydalanıyor.

Hırsızlığa karşı gelişmiş koruma

Android 5.1 ile birlikte cihazınız, kaybolmalara ve çalınmaya karşı daha gelişmiş işlevler sunuyor. Örneğin herhangi biri, telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürse bile onun kilidini açamıyor. Bu durumda cihazın kilidi, sadece Google hesabınızla giriş yaptığınızda açılıyor. Google, bu işlevin "çoğu Android'li telefon ve tablete geleceğini" söylüyor.

HD ses

Güncellemenin üçüncü önemli yeniliği, çağrılarda yüksek ses kalitesi desteğini sunması. Bu özelliği destekleyen operatörlerde daha temiz ve net görüşmeler yapabiliyorsunuz.

Kilit ekranı yerine...

Android'in yeni sürümündeki bir özellik, telefonun kilidini PIN kodu girmeden açmanızı sağlıyor. Özellik, cihazınızın yakınınızda olduğunu, farklı sensörler yoluyla algılıyor. Ancak bu yeni özellik, yüksek bir güvenlik sunmadığından hırsızların işini kolaylaştırabilir.

Bellek sızıntısı

Android 5.1'de ortaya çıktığı söylenen bellek yönetimi sorunu, şu an Google tarafından onarılmış bulunuyor. Bununla birlikte onarımın ne zaman Android 5.1'li cihazlara yansıyacağı konusunda herhangi bir açıklama yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Samsung beni kahrediyor iphone düşünmeye başladım artık

@04 Mayıs 2015 00:06 Samsung 5.0 güncellemesini nexuslar dışında ilk veren firmalardan ama tr ye gelmedi bazı telefonlara istiyorsan başka bi ülkenin romunu yükle kullan

Galaxy S4'e 5.0 gelsin artık.

@04 Mayıs 2015 00:40 1 ay'dir var zaten :)

Google zaten sistemi kötü bir şekilde sunuyor. Diğer firmalarda toptan mahvediyor. Ama ne yalan söyleyeyim z3 fena değilmiş...

@04 Mayıs 2015 02:07 sen bide s6 dene :D

Ona geldi, buna gelecek diye strese girmeyin. Telefonunuzu riit'layin. Xdadevelopers forum sitesine gidin, telefonunuza uygun stock toplardan birini kurun, google reklamlardan, gereksiz google uygulamalarından kurtulun.

Androidin en nefret ettiğim yönü güncelleme sıkıntısıydı. Google bu konuda apple'ın kesip attığı tırnak olamaz. Zira 3 sene önce çıkmış 4s'ye hala guncelleme veriyor ama androidde lg g3 kullaniyorum ve 5.1'i alıp almayacağım bile belli değil.

@04 Mayıs 2015 11:20 yanlışlığı düzelteyim 3 sene değil 4 sene önce çıktı 4s 2011 de.

@04 Mayıs 2015 11:20 5.1 i alamayacağını düşünüyosan git telini çöpe at kardeşim bende g3 kullanıyorum 5.1 i banko alcağımızı biliyorum (LG yi Samsung Sanma)

@16 Mayıs 2015 23:29 Aga g3 yeni çıktı zaten neyin kafası bu? Bırak da alsın 5.1'i Daha neler neler alacak G3

Cok da luzumlu degil. 5.02 deyim farki yok.

bekleyin durun geldi mi gelecek mi diye :) iphone sahibi oslaydınız hiç böyle dertleriniz olmazdı

abi sizin telefonunuza güncellemeyi getirmeyen android değil telefonun markası google nexus 4 kullanıyorum 5.1 geldi nasıl 3 sene önce çıkan iphone 4s e güncelleme geldiği gibi google kendi telefonunada getirtiyo yani sorun android de değil samsung htc lg gibi markaların suçu

Cahil olmayan gider Nexus alır hiçbir sıkıntısı olmaz. Bence drek apple a geçin zira böyle kullanıcılar yüzünden Android kötü gösteriliyor hep.

nexus 4 eksik şu anda nexus 4 için android 5.1 mevcut 5.1.1 bekliyorum

Nexus 4 ede geldi hatta çok oldu geleli niye listede yok?

5.1 kullananlar ne oldu büyüdünüz mü bende 5.0.2 var lg g2 kullaniyorum elbet bu telefonada gelecek guncelleme ve ayni telefon olacak sonucta kasmayı kendinizi bu kadar

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost